Ogg Taf FB aktualny obraz

Aktualności i nowe informacje z Racławic Śląskich

W chwili obecnej każda nowa aktualność dostępna jest bez ograniczeń przez około 5 do 7 dni. Potem wszystkie newsy przenoszone są automatycznie do archiwum, które jest ukryte. Aby nie przegapić nowych informacji zaglądaj na naszą stronę codziennie.

© Raclawice.NET

Remis jak przegrana

Trudno cieszyć się z jednego punktu, jeśli wygrana była na wyciągnięcie ręki. Sami nie strzelaliśmy i dawaliśmy prezenty przeciwnikowi.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

W Gminie Głogówek wiszą już tablice z podwójnymi nazwami miejscowości

Jeszcze nie wszędzie, ale już w kilku miejscowościach, w tym w Głogówku powieszone zostały dzisiaj tablice z dwujęzycznymi nazwami miejscowości.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Racławice najlepsze w Rankingu Radia Opole - wygraliśmy

Nasz węzeł kolejowy wygrał Ranking Radia Opola wyprzedzając drugie miejsce aż o 54 głosy. To sukces nas wszystkich. Posłuchaj oficjalnego komunikatu w Radiu Opole.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Tylko 2% przewagi, pilnie potrzebne głosy, zostało tak mało czasu

Dziś o północy kończy się głosowanie na najatrakcyjniejsze miejsce Opolszczyzny. Aktualnie prowadzą Racławice Śląskie, ale tuż za nami plasuje się Zamek w Rogowie Opolskim, który w ostatnim czasie dostaje lawinę głosów. Jeszcze możesz nam pomóc, ale czasu już niewiele.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Proboszcz będzie świętował 25-lecie kapłaństwa

W niedzielę 16 maja nasz proboszcz, ksiądz Grzegorz Turczyn będzie obchodził uroczysty jubileusz 25-lecia kapłaństwa.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Weekendowa majówka w Głogówku

Kabaret Łowcy B., turniej piłkarski strażaków i kino pod gwiazdami to największe atrakcje weekendowej majówki w Głogówku.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Do czwartku, do północy trwa głosowanie, jutro w Rankingu Radia Opole audycja poświęcona naszej miejscowości

Już tylko dwa dni pozostały do zakończenia głosowania na najciekawsze, a najmniej rozdeptane miejsce Opolszczyzny. Wśród nominowanych jest nasza miejscowość. Jutro po południu na antenie Radia będzie można posłuchać audycji poświęconej racławickiej kolei.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

W majowy weekend Racławia zagra dwa razy

W sobotę i poniedziałek nasza drużyna piłkarska przed własną publicznością podejmie drużyny z Kędzierzyna Koźla i Krapkowic.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Będą tablice z nazwami ulic

Już niebawem na wszystkich skrzyżowaniach naszej miejscowości pojawią się tabliczki z nazwami lokalnych ulic.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Racławicki węzeł kolejowy w Rankingu Radia Opole, gramy o zwycięstwo i najciekawsze miejsce w regionie

Udało się, w ostatniej chwili nasz węzeł kolejowy dołączył do najciekawszych miejsc Opolszczyzny i bierze udział w Rankingu Radia Opole. Zwycięzca może być tylko jeden. Dowiedz się jak głosować i z kim rywalizujemy?

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Cenne zwycięstwo Racławii na trudnym terenie

Racławia pokonała na wyjeździe Victorię Cisek i przerwała serię porażek zdobywając trzy punkty.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Racławice w Rankingu Radia Opole

Radio Opole organizuje specjalny ranking, gdzie wybiera się najciekawszy, a mało znany zakątek Opolszczyzny. Jutro dowiemy się, czy zostało przyjęte zgłoszenie naszej miejscowości. Jutro rusza też głosowanie. Potrzebna będzie pomoc czytelników.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Wielka powódź z 1903 roku zalała domy aż po sam dach

Początek lipca 1903 roku to jedne z najtragiczniejszych czasów dla historii Racławic Śląskich. Ówczesne lato przyniosło ze sobą trwające około tydzień ulewne deszcze. Spodziewano się, iż w ich efekcie okoliczne tereny nawiedzi powódź. W dniu 10 lipca o godzinie 5 rano rzeka Osobłoga wystąpiła z brzegów rozlewając się na położone w pobliżu koryta pola i łąki. Szybko okazało się, iż poziom wody rośnie w zastraszającym tempie. Tego samego dnia o godzinie 10 woda przelała się przez tak zwaną małą tamę. Prawdopodobnie był to nie istniejący już niewielki wał chroniący najniżej położone gospodarstwa Racławic (tak zwaną Kolonię, dzisiejsza okolica ulicy Kolonialnej) znajdujący się tuż przy rzece. Miejscowi strażacy rozpoczęli ewakuację rodzin, których domy były najbardziej zagrożone zalaniem. Poza ludźmi ewakuowano też zwierzęta. Około 20 osób mimo kilkukrotnych próśb pozostało w domach.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Jutro gra okręgówka, ale nie Racławia

Potwierdziły się nasze informacje zaprezentowane pod koniec minionego tygodnia. Boisko w Racławicach nie nadaje się do gry i mecz z Unią Krapkowice został odwołany.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

W tym tygodniu sprawa rozebranej drogi ma trafić do prokuratury

Po rozmowie z sołtysem udało się nam dowiedzieć, że jeszcze w tym tygodniu sprawa rozebrania bocznej drogi znajdujące się za racławicką stacją zostanie zgłoszona do prokuratury. Sprawą zbulwersowani są mieszkańcy.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Katyń w pamięci mieszkańców Racławic Śląskich

Jak się okazuje o zbrodni Katyńskiej mieszkańcy naszej miejscowości wiedzieli już w 1945 roku. Przez wiele lat była to skrywana tajemnica, o której mówiło się tylko w zaufanym gronie, w wybranych domach.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Mecze zostały odwołane - ich rozegranie planuje się na środę, ale nie w Racławicach

W ten weekend mecze piłkarskie również zostały odwołane. Mają zostać rozegrane w najbliższą środę, ale wszystko wskazuje na to, że nie dojdzie do rozegrania co najmniej dwóch spotkań.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Rzeka Osobłoga w nocy wylała, został osiągnięty największy w tym roku poziom wody

Najgorzej sytuacja wyglądała o godzinie 5 rano kiedy poziom rzeki oscylował w granicy 380 centymetrów. Zalane zostało między innymi racławickie boisko sportowe.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Osobłoga przekroczyła stan alarmowy. Po stronie czeskiej wody przybywa

O godzinie 20 z wodowskazu w Racławicach Śląskich odczytano 320 centymetrów. Oznacza to, że poziom wody ociągnął stan alarmowy. O 60 centymetrów przekroczony jest stan ostrzegawczy. Zobacz zdjęcia z dzisiejszego gradobicia w tym zalane ulica Prudnika.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

W tym roku projekt organizacji imprezy Koleją po pograniczu polsko-czeskim nie otrzymał dofinansowania - mimo to piknik kolejarski ma się odbyć

Niestety w tym roku projekt na dofinansowanie imprezy kolejowej nie zyskał pozytywnej opinii w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego i nie otrzyma dofinansowania. Mimo tego organizatorzy nie poddają się i zamierzają zorganizować imprezę dzięki wsparciu sponsorów i społecznej pracy.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Kolej sprzedała nawierzchnię drogi

Sołtys: - jak jej nie odbudują, skieruję sprawę do prokuratury. Prezentuję Państwu, artykuł, który ukazał się dziś w nowej Trybunie Opolskiej dotyczący likwidacji racławickiej drogi. Najciekawsze jest to, że nie można doprosić się wyjaśnień ze strony zarządcy.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Rozpoczęła się kolejna akcja dotycząca powrotu pociągów na odcinek Nysa-Kamieniec Ząbkowicki

To jedyny fragment Magistrali Podsudeckiej, na którym nie kursują żadne pociągi pasażerskie przez co niezwykle utrudniony jest dojazd z południa Opolszczyzny, a nawet Województwa Śląskiego w Sudety oraz do miejscowości leżących w Kotlinie Kłodzkiej.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Kiedy po raz pierwszy mieszkańcy Racławic dowiedzieli się o Katyniu?

Siedzieliśmy w dużej sali, było nas może kilkanaście osób. To miało być zwykłe spotkanie, ale miejscowy proboszcz w atmosferze tajemniczości zapytał nas, czy słyszeliśmy o Katyniu?

Przeczytaj
© Raclawice.NET

W Głogówku i Prudniku można wpisać się do ksiąg kondolencyjnych.

W Urzędach Miast Głogówka i Prudnika dostępne są pamiątkowe księgi, w których każdy może wpisać dowolne słowa oddając hołd zmarłym dwa dni temu przedstawicielom polskiej delegacji rządowej.

Przeczytaj
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja