Dziś: sobota, 27 kwietnia 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Wędrująca figurka Praskiego Dzieciątka Jezus

Kiedyś czytałem ciekawy artykuł, w którym pewien ksiądz zastanawiał się nad tym, dlaczego w dzisiejszych czasach tak mało popularny jest symbol Dzieciątka Jezus?

Ów kapłan mówił mniej więcej tak: Dziś specjaliści od reklamy już dawno zrezygnowali z Dzieciątka Jezus, ponieważ łatwiej jest zatrudnić do promocji towarów grubasa przebranego za jakiegoś krasnala. Ta moda nazywa tego krasnala w Polsce Mikołajem, w Niemczech Weihnachtsmannem, a we Włoszech Babbo Natale.

Co ciekawe ludzie wykształceni dobrze wiedzą, że importujemy do siebie sztuczne zwyczaje nijak mające się do europejskiej tradycji i chrześcijaństwa. Łatwo przegrywamy nasze stare tradycje z globalnym marketingiem.

U nas w Racławicach Śląskich, z dala od wielkomiejskiego zgiełku i harmideru na szczęście jeszcze mamy czas i możliwość pielęgnowania godnych i piękny tradycji. Tak jest np. z figurką Dzieciątka Jezus. Zastanówmy się zatem, gdzie taką figurkę zobaczymy?

Odpowiedź jest prosta. Od kilku lat w okresie Adwentu ustawiana ona jest na symbolicznych schodkach. W pierwszy dzień Adwentu na górze i każdego dnia przesuwa się ją schodek niżej, aby 24 grudnia znalazła się tuż przy symbolicznym żłóbku.

Dzieciątko Praskie i zwyczaj wręczania prezentów

Na Śląsku, gdzie się znajdujemy, jest tradycja, że prezenty w dniu 24 grudnia wręcza Dzieciątko Jezus. Zwyczaj ten przywędrował z Czech. Nie powinno dziwić, że kult Dzieciątka dotarł z Pragi aż na Śląsk, ponieważ Czechy i część okolicznych nam ziem była pod władaniem Austrii. Ale po kolei.

Na początku XVI wieku w pewnym hiszpańskim karmelitańskim klasztorze wykonano około 50-centymetrową figurkę Dzieciątka Jezus, którą w 1556 roku do Czech przywiozła hiszpańska księżna Maria Manrique de Lata. Tę figurkę później podarowano do kościoła w Pradze i tam rozpoczął się kult Dzieciątka. Od tego czasu nazywano je Pražské Jezulátko, a na Śląsku Dzieciątko Praskie.

Największy kult Jezulatka (inna nazwa Dzieciątka Praskiego) rozwinął się w XVII wieku, w czasie niezwykle krwawej wojny 30-letniej. Jeżeli czytaliście książkę o historii Racławic, to wiecie, jak drastyczne rzeczy działy się wtedy na całym Śląsku i również w Racławicach. Pewne podanie głosi, że podczas plądrowania kościoła w Pradze ktoś zniszczył figurce ręce. Wtedy jeden z zakonników miał usłyszeć od Dzieciątka: Zmiłuj się nade mną, a ja zmiłuję się nad wami. Oddaj mi ręce, a ja oddam wam pokój. Po tym, jak zakonnik zreperował figurkę zakończyła się jedna z najkrwawszych wojen w dziejach Europy.

Opis oryginalnej figurki

Oryginalna, wczesnobarokowa figurka mierzy 47 centymetrów i przedstawia Jezusa w wieku około 3 lat. Twarzy nadano łagodne, dziecięce rysy. Niebieskie oczy, czerwone usta z lekkim uśmiechem. Prawa ręka Jezusa podniesiona jest na wysokość barku na gest błogosławieństwa. W lewej ręce Jezus trzyma królewskie jabłko, co symbolizuje władzę. Jezus ubrany jest w długą szatę sięgającą stóp.

Obraz: dzieciatkopraskie1.jpg

Opis racławickiej kopii

Nie wiadomo kiedy pojawiła się w Racławicach figurka Dzieciątka Praskiego, ale prawdopodobnie zakupił ją ks. Turczyn. Były proboszcz jako młodzieniec wielokrotnie pielgrzymował do Piekar Śląskich. Z oryginalną figurką i Piekarami związana jest pewna historia. Dawno temu w Piekarach miała miejsce epidemia. Wiadomość o rozprzestrzeniającej się chorobie dotarła do Pragi. Być może wtedy właśnie tak popularne stało się Dzieciątko Jezus w okolicy Piekar, gdzie być może też trafiła kopia figurki. Ks. Turczyn musiał znać tę historię.

Czym różni się figurka racławicka od Oryginału? W lewej ręce Dzieciątko nie trzyma jabłka, a tablicę z przykazaniami. W innych miejscowościach, gdzie też można figurkę Dzieciątka zobaczyć np. Jezus w lewej ręce trzyma krucyfiks.

Obraz: dzieciatkopraskie2.jpg
Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Adwent

W tym roku najkrótszy z możliwych

Dziś rozpoczyna się Adwent, czyli czterotygodniowy okres przygotowania. Postanowiłem zgromadzić tutaj jak najwięcej informacji o naszych racławickich zwyczajach i symbolice Adwentu.


Adwent

Niepowtarzalna szansa na odnowienie naszej przyjaźni z Bogiem

Przed Adwentem przypominam dwa kazania wygłoszone przez ks. Grzegorza Turczyna w ostatnich latach jego życia. Dotyczą one okresu jaki przed nami, czasu i okazji do nawrócenia.


Adwent

Adwent to czas wewnętrznego skupienia i wyciszenia

Adwent, to okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia. To czas oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa, a także jego ponowny powrót u końca czasów świata (po łacinie adventus oznacza przyjście).

Tekst w archiwum

Św. Franciszek

Św. Franciszka szukaj w bocznym ołtarzu

W ubiegłym tygodniu pytaliśmy o świętego, którego figura znajduje się obok figury Św. Teresy. Dziś odpowiedź: to Św. Franciszek.

Tekst w archiwum

Św. Teresa

Czy wiesz, gdzie w racławickim kościele znajduje się figura Św. Teresy?

1 października to dzień imienin Teresy. W Racławicach Śląskich mieszka wiele Pań o tym właśnie imieniu i dziś mają one swoje święto. Dziś także w Kościele Katolickim obchodzone jest wspomnienie Św. Teresy od Dzieciątka Jezus czyli Teresy z Lisieux.

Tekst w archiwum

Adwent

Dziś Adwent, od jutra Msze Św. - roraty

Adwent to trwający cztery tygodnie okres poprzedzający narodziny Jezusa Chrystusa. Okres wyczekiwania na Wcielenie się Boga i Jego ponowne przyjście u końca czasów świata.

Tekst w archiwum

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET