Dziś: piątek, 29 marca 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Stacja benzynowa w Racławicach Śląskich, królestwo dorożkarzy i pierwszy duży sklep

Kontynuujemy cykl ciekawych artykułów poświęconych historii naszej miejscowości. W tym opiszemy kilka interesujących miejsc, o których jeszcze na naszej stronie nie wspomniano. Warto widzieć, że już dobrych kilka lat przez wybuchem II wojny światowej działała w Racławicach stacja benzynowa, a w miejscowości nie brakowało miejsc z postojami taksówek. Czy wiecie, gdzie się znajdowała owa stacja paliw i co niedawno wybudowano na jej miejscu? W miejscu dzisiejszej drogi prowadzącej na boisko znajdował się ogromny budynek z wieloma sklepami, można powiedzieć pierwszy market. Już wtedy obok niego umiejscowiono duży kiosk z prasą. Co ciekawe kiosk ten przetrwał aż do lat 90-tych ubiegłego stulecia. Ten sklep również opisujemy w tym artykule. Pewnie wielu mieszkańców go pamięta, ponieważ po wojnie można było kupić tam między innymi buty.

Początek XX wieku to złote czasy dla naszej miejscowości, głównie za sprawą kolei. Przez Racławice Śląskie przejeżdżały pociągi z wielu dużych miast sudeckich i śląskich. Stacja była ważnym węzłem komunikacyjnym. Przewijało się tutaj mnóstwo podróżnych. Byli to nie tylko mieszkańcy naszej miejscowości i goście przybili do rodzin zamieszkujących Racławice, ale także osoby z okolicznych wsi, na przykład Klisina, Pomorzowic, Lisięcic - miejscowości, przez które nie przebiegały linie kolejowe.


Tekst przeniesiony do archiwum

Wszystkie aktualności starsze niż 365 dni, są automatycznie przenoszone do archiwum i nie można ich przeczytać na stronie.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Spotkania z historią

To były ciekawe spotkania z historią

Wielu mieszkańców Racławic Śląskich (i nie tylko) uczestniczyło wczoraj w Centrum Kultury w Głogówku na II Międzyszkolnych Spotkaniach z Historią, pt. Ocalić od zapomnienia. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa w Racławicach Śląskich.


Ks. scholz

Zła się nie uląkł, wiernych nie opuścił

Odważnie został na parafii, kiedy trwały bombardowania i płonęła cała okolica. Potem Rosjanie mimo choroby pędzili go do kopania grobów. Był bohaterem wojennym, ale przede wszystkim ostatnim niemieckim proboszczem Racławic Śląskich.


Szynobus

Dramatyczna sytuacja na naszej linii kolejowej. Nie ma sprawnego taboru, do odwołania wprowadza się zastępcze autobusy

Od wczoraj (25.01) spółka Polregio, która odpowiada za obsługę połączeń na naszej linii kolejowej do odwołania wprowadza zastępcze autobusy na połączeniach pomiędzy Nysą, a Kędzierzynem.


Pociąg Intercity

Drugi dalekobieżny jedzie przez najpiękniejszą linię kolejową Polski

Grudniowe zmiany w rozkładzie kolei regionalnej już omówiliśmy, to teraz info o tym, co u nas w połączeniach dalekobieżnych.


Urodziny

Dziś nasza miejscowość świętuje urodziny. Oficjalnie istnieje już od 771 lat.

Dnia 29 listopada 1252 roku biskup Bruno z Ołomuńca pisząc pewien dokument o kościelnych beneficjach potwierdza, że istnieje osada o nazwie Razlawic, która położona jest niedaleko Osoblahy w rejonie dorzecza rzeki Osobłogi.


Książka

Racławice Śląskie od lat 20-tych XX wieku do 1945 roku

W 1928 roku przeprowadzono spis ludności powiatu prudnickiego. Racławice Śląskie liczyły wtedy 3063 mieszkańców. Naczelnikiem urzędu gminy Racławice Śląskie był Berthold Ritter.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET