Ogg Taf FB aktualny obraz

"Miejsce to jest przez nieziemskie istoty nawiedzane"

Mniej więcej taki cytat można znaleźć w kronice Racławic Śląskich, pochodzącej z lat 30-tych XX wieku. Spisał go niemiecki mieszkaniec, historyk. Opisuje on pewną okolicę na terenie naszego sołectwa, z którą związane są interesujące, ale też budzące strach legendy. Podobno o północy słychać tam lament dusz proszących o modlitwę. Postanowiłem sprawdzić, czy miejsca opisane 100 lat temu istnieją i co ciekawe znalazłem je, i to na podstawie niemieckiej instrukcji. Dodatkowo posiłkowałem się pomocą jednego z mieszkańców, który jako dziecko słyszał o strasznych rzeczach dziejących się w tej okolicy i zaprowadził mnie w miejsce, gdzie w czasach jego młodości znajdowało się pewne bagno, w którym według legendy miała zatonąć karczma z ludźmi kpiącymi sobie z Wielkiego Postu. W tym artykule dowiesz się, gdzie znajduje się jedno z najbardziej tajemniczych miejsc Racławic, opisywane w wielu legendach dotyczących naszej okolicy. Dowiesz się, co z historycznych opowieści przetrwało do dziś? Oczywiście nie zabrakło pełnych treści przytaczanych legend. Czy po lekturze tego materiału znajdziesz opisywane miejsca?

Opisywane w tym artykule legendy i historyjki związane są z jedną okolicą. To droga polna stanowiąca północą granicę Racławic Śląskich, granicę naszych pól z polami należącymi do miejscowości Nowy Browiniec oraz Wierzch. Droga ta stanowi jeden z najwyższych punktów między tymi wsiami. Rysuje się z niej przepiękna panorama okolicy, panorama na odległość kilkudziesięciu kilometrów. Na zachodzie dominują Sudety z Pradziadem i Biskupią Kopą. Na północy wsie Nowy Browiniec oraz Wierzch. Na wschód można zobaczyć piękną panoramę Głogówka oraz Górę Świętej Anny. Na południu Racławice Śląskie, Klisino i Szonów. Okolica jest bardzo urocza. Dwie pobliskie drogi, dziś nieco podupadłe, kiedyś były ważnymi traktami łączącymi naszą miejscowość z Browińcem oraz Wierzchem. Na roli pracowano do bardzo późna, stąd obecność ludzi na tych terenach już po zmierzchu nie dziwiła nikogo. O tym, co działo się w tej okolicy opowiadają zapisane legendy.

Do przeczytania jeszcze 86% treści

Tekst przeniesiony do archiwum

Obecnie każdy tekst starszy niż 14 dni jest przenoszony do archiwum i nie można go już przeczytać. Zaglądaj na naszą stronę możliwie najczęściej, aby nie przegapić ciekawych informacji.

Pielgrzymka
Poprzedni art SZLAKIEM BŁ. JANA PAWŁA II
Plakat
Następny art W sobotę rajd pieszy, pogoda, ma być (uwaga, wielka niespodzianka)
Teksty na podobny temat
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja