Święty skryty w cieniu, patron spraw trudnych i beznadziejnych

Przewiń w dół, aby odkryć treści tej strony
Ogg Taf FB aktualny obraz

Święty skryty w cieniu, patron spraw trudnych i beznadziejnych

Który ze świętych przedstawionych na racławickich obrazach lub figurach ma największego "pecha"? To Święty Tadeusz. Wiecie dlaczego?

Pech to może nie odpowiednie słowo, ale obraz przedstawiający Świętego Tadeusza znajduje się w takim miejscu naszego kościoła, w którym trudno wyeksponować postać na nim uwiecznioną. Obraz, o którym mówimy znajduje się w północnej nawie świątyni, najsłabiej oświetlonej przez słońce. Obraz często skryty w cieniu, może czasem niezauważony przedstawia jednego z najważniejszych świętych: Judę Tadeusza.

To, co trzeba o świętym wiedzieć

Juda Tadeusz był jednym z 12 apostołów, bratem Jakuba. Po śmierci Chrystusa nauczał na terenie Libii, Mezopotamii i Persji. Pozostawiony przez niego list dowodzi, że był człowiekiem uczonym. Śmierć poniósł w Libii lub Persji. Źródła podają, że zginął męczeńsko razem ze Św. Szymonem.

Juda jest patronem osób noszących imię Tadeusz. Także osób wykonujących zawody, które związane są z ryzykiem, np. strażacy i policjanci. W Polsce dużym kultem darzy się Św. Floriana, ale w Stanach Zjednoczonych to Św. Tadeusz patronuje osobom dbającym o bezpieczeństwo ludzi.

Św. Tadeusz niesie pomoc wtedy, kiedy wcześniejsza próba ratunku, rady i zachęty nie zdały egzaminu.

Ciało Św. Tadeusza znajduje się w bazylice Św. Piotra w Rzymie. Świętego w kościele katolickim wspominamy 28 października.

Ikonografia i obraz racławicki

Święty przedstawiany jest jako osoba starsza z brodą. Czasem widoczna jest włócznia, nawiązująca do jego męczeńskiej śmierci. Ubrany w czerwoną szatę lub brązowo-czarny płaszcz trzymając obraz Jezusa. Atrybutami świętego są: krzyż, kamienie, księga, laska, miecz lub topór.

Na racławickim obrazie święty jest ubrany w czerwony płaszcz, a w dłoni trzyma księgę. Pod płaszczem skrywa laskę. Na prawą rękę zawieszony jest pewien przedmiot, być może jest to przedstawienie topora. U dołu ołtarzyka znajduje się napis: "Św. Tadeuszu, módl się za nami".

Obraz, a właściwie ołtarz Judy Tadeusza wspomniany jest w dokumentach dotyczących 1933 roku. Przypuszczalnie powstał w czasie rozbudowy racławickiego kościoła. Znalazł się w północnej nawie, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. W nawie południowej umieszczono podobny ołtarzyk z obrazem Św. Pawła.

Obraz: judatadeusz.jpg

Racławicki obraz Św. Judy Tadeusza

Miniaturka
Poprzedni art Święty Krzysztof największy w Racławicach
Miniaturka
Następny art Św. Grzegorz, czyli Papież w racławickim kościele
Inne teksty z tego działu
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja