Święty Krzysztof największy w Racławicach

Przewiń w dół, aby odkryć treści tej strony
Ogg Taf FB aktualny obraz

Święty Krzysztof największy w Racławicach

25 lipca w kościele katolickim pamiętamy o Świętym Krzysztofie, patronie osób podróżujących i kierowców. W racławickim kościele parafialnym figura tego świętego należy do największych i najbardziej wyeksponowanych.

Jest świętym, o którym wspominają głównie legendy, choć na podstawie badań ustalono, że poniósł męczeńską śmierć około 250 roku naszej ery. Został ścięty mieczem lub spalony na stosie. Według legend był olbrzymem o 4 metrach wzrostu i charakteryzował się niezwykłą siłą. Miał przenosić pielgrzymów przez rzekę. To właśnie dlatego Święty Krzysztof najczęściej przedstawiany jest jako postawny mężczyzna niosący Dzieciątko Jezus na ramieniu.

Legenda głosi, że Krzysztof przenosząc dziecko przez rzekę zapadł się. Miał wtedy usłyszeć słowa: Dźwigasz cały świat, gdyż ja jestem ten, któremu służysz pomagając innym.

Święty Krzysztof jest patronem osób podróżujących. Najczęściej wspomina się go jako patrona kierowców. Patronuje także mostom, miejscowościom położonym przy rzekach, przewoźnikom i żeglarzom. Pamiętamy o nim w dniu 25 lipca.

Święty Krzysztof w ikonografii

W ikonografii Święty Krzysztof przedstawiany jest jako olbrzym przechodzący przez rzekę. Na barkach przenosi Dzieciątko Jezus, a w ręku trzyma maczugę. Często zamiast głowy mężczyzny widoczna jest głowa lwa. Atrybutami świętego są: palma męczeńska, ryba, sakwa na chleb.

Racławicki Krzysztof

Obraz: swkrzysztof.jpg

Figura Świętego Krzysztofa w Racławicach Śląskich

Figura Świętego Krzysztofa w racławickim kościele znajduje się na wyeksponowanym miejscu obok ołtarza głównego, z lewej strony. Od razu zauważamy, że jest to jedna z największych figur kościelnych. Swoimi rozmiarami podkreśla fakt, że Krzysztof był olbrzymem. Na barkach z lewej strony święty przenosi Dzieciątko Jezus, a w prawej dłoni trzyma maczugę.

Figura Krzysztofa prawdopodobnie pochodzi z 1908 roku. W tym czasie do miejscowego kościoła zakupiono między innymi figury Świętej Barbary oraz Świętej Katarzyny, które również umiejscowione są w pobliżu ołtarza głównego.

Wspominając Świętego Krzysztofa warto pamiętać o modlitwie kierowcy:

O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka.
Ty jesteś Dawcą Życia - proszę Cię przeto, spraw bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie.
Zachowaj, o Panie, wszystkich którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków.
Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości.
Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski, mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich. Amen.

Miniaturka
Poprzedni art Święta Barbara, patronka górników i osób umierających.
Miniaturka
Następny art Święty skryty w cieniu, patron spraw trudnych i beznadziejnych
Inne teksty z tego działu
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja