Święty Józef - patron rodzin i ojców

Przewiń w dół, aby odkryć treści tej strony
Ogg Taf FB aktualny obraz

Święty Józef - patron rodzin i ojców

O Świętym Józefie słyszał każdy, ale poza kilkoma faktami z jego życia, większość osób nie powie o nim nic więcej. Dlaczego? Może dlatego, że tak mało o nim mówi Pismo Święte? A może dlatego, że jego życie było służbą? A może dlatego, że mało kto interesował się tym świętym do tej pory?

Obraz: swjozefoltarz1.jpg

Boczny ołtarz poświęcony Świętemu Józefowi

- Jego ojcostwo wyraziło się w sposób konkretny w tym, że uczynił ze swego życia służbę - tak o Św. Józefie w 1999 roku pisał ówczesny papież Jan Paweł II.

Nie znamy tego, jak długo żył Święty Józef, ani tego, ile miał lat wtedy, kiedy urodził się Jezus. Możemy tylko posiłkować się pewnymi wskazówkami. Przykładowo żyjąca w XVII wieku hiszpańska zakonnica María Fernández Coronel y Arana spisała (doznając wcześniej prywatnych objawień), że Józef poślubiając Maryję miał 33 lata, a Maryja wtedy 14 lat (wiek Maryi co do ślubu). Z kolei Ewangelie apokryficzne piszą, że Józef mógł być już bardzo stary kiedy cesarz August zarządził spis ludności. Głoszą one np.: Wśród innych mężczyzn był też Józef, mąż podeszły w latach, pochodzący z domu i rodu Dawida. Tylko, co to znaczy: podeszły w latach?

Sporo informacji o Józefie dostarcza błogosławiona Anna Katarzyna Emmerich: Józef miał lat 45 (w chwili narodzin Jezusa). Był 30 lat i, zdaje mi się, 3 miesiące starszym od Maryi. Był chudy, miał biały kolor twarzy i wystające, czerwonawe kości policzkowe, wysokie czoło i brunatna brodę. Mistycy nie zgadzają się co do wieku Świętego Józefa podając bardzo podobnie wiek Maryi.

Odnośnie śmierci świętego Józefa, to błogosławiona Katarzyna tak pisze: Gdy Jezus dochodził do trzydziestego roku życia, Józef opadał coraz bardziej na siłach, a Maryja wraz z Synem znajdowała się często przy nim. (...) Ręce jego ułożono w kształcie krzyża na piersiach, następnie owinięto ciało białym prześcieradłem, położono do wąskiej trumny i złożono w bardzo pięknej grocie, którą Józef od jakiegoś poczciwego człowieka otrzymał. Prócz Maryi i Jezusa postępowało za trumną tylko kilkoro ludzi. Błogosławiona pisze też, że Józef musiał umrzeć przed tym zanim Jezus rozpoczął swój nauczycielski urząd: Był (Józef) za słaby i pełen niezmiernej miłości. Wiele cierpiał przez to, że żydzi różnymi skrytymi podstępami prześladowali Jezusa od 20-go do 30-go roku życia Jego.

A kiedy jest mowa o Św. Józefie w Biblii? To czasy spisu ludności, ofiarowania, wizyty Trzech Króli (nie wiadomo ile wtedy lat miał Jezus, ponieważ ta wizyta mogła mieć miejsce np. 1-2 lata po narodzeniu), ucieczki do Egiptu, powrotu z Egiptu po śmierci Heroda oraz wydarzenia z okresu kiedy Jezus miał 12 lat i odnaleziono Go w Świątyni.

Popularny i szanowany święty

Obraz: swjozefoltarz2.jpg

Figura Świętego Józefa

Św. Józef patronuje ponad 10 krajom, w tym naszym sąsiadom Czechom. Jest patronem rodzin, ojców, kobiet w ciąży, umierających, robotników, stolarzy oraz czystości. W ikonografii przedstawia się go w różny sposób: jako Święta Rodzina (razem z Maryją i Jezusem), w scenach z szopką betlejemską, z Jezusem najczęściej trzymając Go na rękach, z narzędziami stolarskimi lub lilią, która jest symbolem czystości.

Imię Józef wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza: niech Bóg pomnoży dobra. W Polsce używane od średniowiecza. Szczególnie popularne po II wojnie światowej. Często zdarzało się, że rodzice spodziewający się dziecka ustalali wstępnie jego imię na Józef. Kiedy rodziła się dziewczynka otrzymywała ona imię Józefa/Józia. Obecnie popularność tego imienia spada. 20 lat temu w Polsce imię Józef/Józefa nosiło około 625 tyś. Polaków, a obecnie niewiele ponad 365 tys. Szacuje się, że około 200 polskim parafiom patronuje Św. Józef. Szczególnym miejscem kultu jest Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu. Nam bardziej może kojarzyć się Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku Lesie.

Św. Józefa wspomina się zasadniczo aż dwa razy w roku: 19 marca oraz 1 maja.

Racławicki Święty Józef

W naszym kościele parafialnym znajduje się figura Św. Józefa. Można ją zobaczyć w bocznym ołtarzu z lewej strony w Kaplicy Matki Bożej Buszczeckiej. To duża i piękna figura (ma ponad 1 metr wysokości). Święty w lewej dłoni trzyma lilię (swój popularny atrybut). Prawą dłoń trzyma na sercu. Lekko spuszczona głowa i zamyślenie przypominają nam o tym, jak posłuszny i dobry był to święty.

Miniaturka
Poprzedni art Figura Świętego Michała Archanioła w racławickim kościele
Inne teksty z tego działu
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja