Dziś: niedziela, 28 kwietnia 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Jakie tajemnice kryje kula na szczycie wieży kościoła w Racławicach Śląskich?

Ciekawe ilu z czytelników zastanawiało się nad tym, czy w kuli znajdującej się na szczycie wieży naszego kościoła może coś być schowane? W innych kulach naszego powiatu znajdywano pisma pisane gotyką, jakieś przedmioty zostawione przez poprzednie pokolenia. Może i my powinniśmy tym, którzy przyjdą po nas zostawić coś, co będzie świadczyło o naszych czasach.

Istnieje niepisana tradycja, że w kulach (pojemnikach, pokrywach) znajdujących się na szczycie wież kościelnych czy ratuszowych w czasie ich budowy lub w czasie jakiś ważnych wydarzeń chowa się pewne przedmioty. Są to najczęściej dokumenty, pisma urzędowe, drobne przedmioty. Chowa się je po to, by przyszłe pokolenia po kilkuset latach mogły je odnaleźć odczytując tym samym wiadomość lub przesłanie pozostawione przez tych, którzy już nie żyją.


Tekst przeniesiony do archiwum

Wszystkie aktualności starsze niż 365 dni, są automatycznie przenoszone do archiwum i nie można ich przeczytać na stronie.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Historia

Jaka tajemnica łączy wieże kościołów Racławic, Klisina, Wierzchu oraz Głogówka?

To będzie materiał rodem z Sensacji XX wieku. Przeglądając i porządkując fotografie wykonane w ostatnich latach udowodniłem (jak mi się wydaje) tezę wygłoszoną przez znawcę lokalnych tajemnic, doktora historii, który kazał szukać pewnej prawidłowości w budowie kościołów naszej okolicy. Po zobaczeniu zdjęć zaprezentowanych w tym artykule (uwaga, zrobiłem je kilka lat temu, a nie specjalnie teraz) zobaczysz jakie znaczenie mają kościelne wieże. Czy wierzysz w to, że z Racławic można zobaczyć ratusz w Głogówku, a nawet uwaga - Lisięcice? Jeśli nie, to po zapoznaniu się z tym artykułem zmienisz zdanie i dowiesz się, że jak ważne były wieże kościołów. Szczególnie polecam zdjęcia prezentujące często 15 kilometrowe perspektywy.

Tekst w archiwum

Turystyka

Wieża widokowa na Zamkowej Górze koło Racławic

Pamiętacie jak kilkanaście miesięcy temu opisaliśmy Zamkową Górę, czyli niewielkie wzniesienie pomiędzy Racławicami, a Pomorzowicami? Okazuje się, że do wakacji na tym wzniesieniu ma powstać mała wieża widokowa. Trudno o lepsze miejsce do obserwowania naszej miejscowości.

Tekst w archiwum

Wieża kościoła

Niesamowite zjawisko i częściowe zniszczenie kościoła

Piorun w lutym to coś bardzo dziwnego, tym bardziej w czasie potężnej śnieżycy. Właśnie od takiego pioruna spaliła się część kościoła zmieniając na zawsze jego wygląd. Pożar był tak ogromny, że częściowo stopił aż cztery dzwony. Płomienie pochłonęły też gospodarstwa na ulicy Głubczyckiej i ulicy Zwycięstwa. Zobacz relację opisującą najdziwniejszy pożar w historii Racławic i tajemnicze zdarzenia z lutego 1846 roku. Artykuł zawiera przetłumaczone oryginalne wspomnienia świadka. Do dziś trudno uwierzyć, że takie coś miało miejsce w naszej miejscowości. W artykule znajdziesz rycinę prezentującą dawną wieżę kościelną.

Tekst w archiwum

Kościół

Ciekawostka dotycząca wieży kościelnej

Kościoły to przeważnie najstarsze budynki w danej miejscowości. Tak samo jest w Racławicach Śląskich. Czy zauważyli Państwo, przejeżdżając przez naszą okolicę, że wieże kościelne (niezależnie od ukształtowania terenu) są doskonale widoczne? Dlaczego?

Tekst w archiwum

Człowiek roku

Tygodnik Prudnicki ogłosił plebiscyt na Człowieka, Firmę i Wydarzenie Roku - głosując możesz wygrać ekspres do kawy

W tym roku rywalizacja zapowiada się niezwykle ciekawie. Wśród nominowanych są osoby oraz wydarzenia powiązane z naszą miejscowością. Głosować można na specjalnych kuponach, które będą publikowane w każdym numerze gazety do dnia 17 lutego. Zobacz jakie zgłoszono kandydatury?

Tekst w archiwum

Koncert

Niedzielne nabożeństwo różańcowe w naszej parafii

Dnia 5 października (niedziela) wspólnie uwielbialiśmy Boga przez Serce Maryi Królowej Różańca świętego. Z okazji I rocznicy beatyfikacji Błogosławionej Marii Luizy Merkert przygotowałam montaż słowno-muzyczny o jej życiu i służbie Bogu oraz ludziom. Został on włączony w modlitwę różańcową. Piękną oprawę muzyczno-modlitewną ukazali nam uczniowie z Racławic Śl. i z Szonowa oraz z Nysy, którzy przyjechali do nas na to nabożeństwo ze swoimi rodzicami.

Tekst w archiwum

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET