Historia
Czy grób ks. Zająca jest pusty, a data jego śmierci sfałszowana? Dlaczego prawie nic się nie mówi i nikt nie zna jego następcy w roli proboszcza: Nikodema Szałankiewicza, który był kolegą samego Maksymiliana Kolbe?
Ks. Zając urodził się w dniu 4 sierpnia 1892 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu 29 czerwca 1922 roku. Był ostatnim polskim proboszczem w dawnej parafii Buszcze i pierwszym polskim proboszczem w parafii Racławice Śląskie. To informacje pewne, ale są osoby, które twierdzą, że:
Ks. Zając żył dużo dłużej niż oficjalnie się mówi. Że jego pogrzeb był tylko pewnego rodzaju manifestacją, a grup tak naprawdę jest pusty. Dlaczego SB więziło ks. Zająca? W tym artykule także sporo informacji o Nikodemie Szałankiewiczu, który był proboszczem w Racławicach po wojnie, a którego prawie nikt już nie pamięta. Wzmianka o nim zachowała się tylko w jednym dokumencie. W tym artykule dziennikarskie śledztwo o tym, jaka była prawda i jakie tajemnice kryje śmierć ks. Zająca.
Fakty: Największa strata to brak kroniki z czasów ks. Filipa Zająca. Jakże ciekawe dla nas byłyby wspomnienia dotyczące początków parafii w nowej, powojennej rzeczywistości. - pisał w połowie lat 90. ub. wieku ks. Kazimierz Świstek. Według informacji uzyskanych od parafian pierwszy odpust w obecności obrazu Matki Boskiej Buszczeckiej odbył się w 1946 roku. Początkowo ks. Zając osiadł w niedalekim Wierzchu i tam też osiadł Obraz. Kiedy sytuacja kościelna zaczęła się wyjaśniać, ks. Filip został mianowany proboszczem w Racławicach Śląskich. W 1946 roku objął racławicką parafię i zamieszkał na tutejszej plebanii. W racławickim kościele znalazł swoje miejsce także buszczecki Obraz - informował ks. Świstek.