Dziś: niedziela, 28 kwietnia 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Wiemy kto przed wojną mieszkał na obecnej ul. Marii Konopnickiej

Nie można powiedzieć, w którym dokładnie roku zbudowano domy na ul. Marii Konopnickiej.

Różne ślady historyczne mówią nam co innego. Jedni z mieszkańców remontując swoje domy na tej ulicy znajdywali na drewnianych parapetach wyrysowane daty np. 1933, inni 1937, a inni na belkach poddasza 1929. Trudno powiedzieć skąd taka rozbieżność. Faktem jest, że byli niemieccy mieszkańcy wsi mówili nam, że tzw. osiedle zbudowano gdzieś pomiędzy 1929, a 1933 rokiem na południowo-zachodnim krańcu wsi.

Domy te były swego rodzaju nagrodą. Racławickie rodziny zakładały w jakimś lokalnym banku książeczki oszczędnościowe, na które wpłacano co pewien czas gotówkę. A był to okres panującej ogromnej inflacji. Kiedy władze lokalne wydały pozwolenie na budowę, to domy według jednego i tego samego wzoru mogły zbudować tylko tego rodziny, które na wspomnianych książeczkach zgromadziły najwięcej środków. Był to też czas wzrostu liczebności mieszkańców dawnych Deutsch Rasselwitz.

Domy te powstały według jednego projektu, jako tzw. bliźniaki. Było ich dawniej prawdopodobnie 14. Nie wszystkie przetrwały do czasów obecnych. Jest nierozwiązaną zagadką dlaczego w tym rejonie w marcu 1945 roku spadło najwięcej bomb? Można zasugerować, że samoloty rosyjskie bombardowały drogę, którą uciekała cywilna ludność wioski. A jej niemieccy mieszkańcy ratowali życie udając się m.in. dawną drogą do Osoblahy i dalej w Sudety. Może niejako rykoszetem zamiast w drogę, to bomby spadły na pobliskie domy. Ewakuacja rozpoczęła się przed zmierzchem i piloci nie mieli dobrej orientacji w terenie.

Przed 1945 rokiem ulica nosiła nazwę Auenstraße, czasem była nazywana Osiedlem (niem. Siedlung). Po wojnie trakt otrzymał nazwę św. Anny, czyli Matki Maryi. To nie spodobało się komunistom i nazwa ulicy została zmieniona na Marii Konopnickiej.

A kto mieszkał tam przed wojną? Oto lista mieszkańców z dawnej książki adresowej wraz z dawnym numerem domu. Ten numer zasadniczo nie zmienił się do czasów obecnych, ale są wyjątki.

1 Bücher Franz,
2 Wottke Franz,
3 Rosenberger Paul,
4 Biedermann Paul,
5 Gadzimsky Josef,
6 Nowak Alois,
7 Schalek Josef,
8 Hoffrichter,
9 Vesper Hermann,
10 Kapusta Josef,
11 Fuchs Bertold,
12 Rosenberg Berthold,
13 Hermann Erhard,
14 Meitner Josef,
15 Triebler Alois,
16 Biedermann Josef,
17 Kern Julius,
18 Olbrich August,
19 Mücke Ernst,
20 Barusch Paul,
21 Dittrich (Witwe),
22 David Paul,
23 Patermann Josef,
24 Kassubek Adolf,
25 Scholz Theodor,
26 Heinisch Hermann,
27 Vesper Josef,
28 Nicklasch Josef,
29 Rosenberger Josef (Eigenheim).

W książce adresowej podawano zawsze głównego gospodarza posiadłości. Niestety nie wiemy jak liczne rodziny i dokładnie ile osób zamieszkiwało w poszczególnych domach. Ostatnia z wymienionych osób, Rosenberger Józef mieszkał w jakimś nieznanym domu jednorodzinnym, który nie był bliźniakiem. Nie wiadomo, gdzie ten dom się znajdował.

Obraz: ksiazkaadresowaulkonopnickiej1.jpg

Ul. Marii Konopnickiej to najbardziej na południowy zachód wysunięta część Racławic Śląskich

Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Ulice

Jaśniej, taniej i bezpieczniej

Rozpoczęła się wymiana lamp oświetleniowych na ulicach w Racławicach Śląskich.


Historia

Takie zdjęcie to skarb i unikat

W tym artykule zobaczysz unikalne i nigdzie wcześniej nieprezentowane zdjęcie ul. Zwycięstwa.

Tekst w archiwum

Inwestycja

Jaśniej, taniej, nowocześniej i ekologicznie

To, co czeka nas w najbliższych miesiącach gmina Głogówek nazywa: Ledową rewolucją! I ma rację.

Tekst w archiwum

Ogrodowa

Skąd wzięła się nazwa ulicy Ogrodowej?

Ulica Ogrodowa to jedna z kilku ulic naszej wsi, której nazwa nie zmieniła się od ponad 150 lat.

Tekst w archiwum

Obraz Matki Bożej

Poszukiwanie adresu niemieckiego oficera

Każdy, kto zna historię uratowania obrazu Matki Boskiej Buszczeckiej wie, że ogromny udział w tej akcji miał niemiecki oficer Georg Franz.

Tekst w archiwum

Ulica Kopernika

Firma z Głubczyc wyremontuje ulicę Kopernika w Racławicach Śląskich

Firma ta złożyła ofertę wykonania zadania remontu na koszt ponad 523 tysięcy złotych. W przetargu startowały jeszcze firmy z Katowic oraz Lisięcic.

Tekst w archiwum

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET