Ogg Taf FB aktualny obraz

Jak wyglądał cmentarz przed wojną i jak zacierano niemieckie napisy na budynkach?

Nakazem starosty prudnickiego z 1945 roku należało bezwzględnie i szybko zatrzeć (ale bez rozgłosu) wszelkie przejawy niemczyzny. Dlaczego miejsca polska ludność nie kwapiła się do zacierania niemieckich napisów?

W 1945 i 1946 roku w Racławicach Śląskich żyli razem Polacy i Niemcy. Po okresie konfliktów nadszedł ciekawy czas zgody. Ludzie dzielili się zwierzętami gospodarskimi (wspólnie używali ich do prac polowych) i czasem nawet wspólnie siadali do obiadów. Inaczej rzecz się miała w przypadku urzędników (zwłaszcza rosyjskich), którzy bezwzględnie i szybko nakazywali likwidację wszelkiego, co niemieckie. W 1945 roku rosyjscy komendanci mieli prawo wyznaczania władz na tych terenach m.in. wyznaczyli starostę prudnickiego. Ten w oficjalnym piśmie skierowanym do wszystkich lokalnych miejscowości pisał po II wojnie światowej: We wszystkich przypadkach zetknięcia się z przejawami niemczyzny należy postępować stanowczo, ale poważnie, bez niepotrzebnego rozgłosu. W taki sposób w Racławicach Śląskich m.in. zlikwidowano stary niemiecki cmentarz i zacierano niemieckie napisy na budynkach. Dziś część z tych napisów jest widoczna.

Do przeczytania jeszcze 80% treści

Tekst przeniesiony do archiwum

Obecnie każdy tekst starszy niż 14 dni jest przenoszony do archiwum i nie można go już przeczytać. Zaglądaj na naszą stronę możliwie najczęściej, aby nie przegapić ciekawych informacji.

Ruiny sklepu
Poprzedni art Ten sklep przylegał do murów kościoła
Gazeta
Następny art Wiele artykułów i informacji o Racławicach Śląskich
Teksty na podobny temat
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja