Dziś: czwartek, 28 marca 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Przydrożne krzyże i kapliczki

Kapliczki wznosi się z wielu powodów. To dowód wiary, to chęć podziękowania, to prośba i modlitwa. Na terenie Racławic Śląskich znajduje się kilkadziesiąt kapliczek i krzyży. Jedne większe jak Kaplica Cyrusów, a inne malutkie jak obrazek św. Franciszka zawieszony gdzieś na dawnej polnej granicy. Wszystkie wyjątkowe i piękne. Każda ma swoją historię.
Obraz: swantoni.jpg

Kapliczka św. Antoniego

Przykładowo kaplica św. Antoniego przy drodze powiatowej do Mochowa powstała prawdopodobnie w okresie II wojny światowej. Miejscowe podanie mówi, że zbudował ją niemiecki żołnierz. Wrócił tutaj na krótki urlop, w czasie którego zgubił jakąś cenną rzecz należącą do armii. Modlił się do św. Antoniego i prosił o pomoc. Zguba się znalazła, być może w tym miejscu, w którym dziś stoi kapliczka.

Obraz: dwajbracia.jpg

Dwaj bracia dawniej

Przed remontem ul. Głubczyckiej, przy wjeździe do Racławic Śląskich od strony Klisina, znajdowały się dwa okazałe drzewa, a pomiędzy nimi krzyż. To miejsce nazywano Dwoma braćmi. Te dwa drzewa miały strzec krzyża. W czasie remontu drogi drzewa zostały wycięte, a krzyż na jakiś czas schowany. Po zakończeniu prac budowlanych krzyż ponownie ustawiono zakopując pod nim spisaną historię tego miejsca.

Pierwszy krzyż w tym miejscu postawiono jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie na pobliskiej łące bawiły się dzieci. Jedno z nich zostało uderzone w brzuch przez krowę. Przeżyło cudem. W podziękowaniu za ocalenie życia rodzina dziecka ustawiła nowy krzyż. Od tamtej pory do dziś dba o to miejsce.

W Racławicach zachowało się jeszcze wiele krzyży z niemieckimi napisami. Można odczytać datę zbudowania krzyża oraz nazwiska ich fundatorów. Takie krzyże znajdują się m.in. na ul. Głubczyckiej, czy ul. Zwycięstwa.

W kilku domach można zobaczyć tzw. gible. To otwory w ścianach (fasadach) budynku, w które wstawiano małe figurki lub obrazy świętych. Gibel to charakterystyczna ozdoba wielu domów na Górnym Śląsku.

Jest też wiele miejsc, które dawniej były kapliczkami. Np. Szwedzki Słup. Legenda głosi, że w XVII wieku ustawiono tam obrazy Trójcy Świętej. Obrazy te w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęły w XVIII wieku w czasie Wojen Śląskich.

Są też kapliczki, które trudno zobaczyć. Taką jest np. maryjna kapliczka (obraz) znajdująca się na granicy państwowej. Prowadzi do niej stara zapomniana droga przez pola. Jedno z podań głosi, że zbudowała ją rodzina, która straciła tam dziecko wypasające krowy (w dziecko trafił piorun). Inne podanie głosi, że kapliczkę zbudowali polscy żołnierze, którzy pilnowali granicy państwowej.

Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET