Raclawice.Net - Logotyp
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Dziś: sobota, 23 października 2021r.
AutopromocjaObraz
Baner

Most kolejowy nad rzeką Osobłogą

Most kolejowy nad rzeką Osobłogą, to najbardziej znany zabytek Racławic Śląskich, nawiązujący do tradycji kolejarskiej naszej miejscowości. Nazywa się go popularnie "wiszącym" z uwagi na fakt, że wisi dumnie nad doliną rzeki Osobłogi i jest widoczny z odległości nawet kilku kilometrów.

Kratownicowy, stalowy most kolejowy został wybudowany po 1903 roku i mieści się na terenie Racławic, przy południowej części wsi, nad doliną rzeki Osobłogi. Most jest częścią linii kolejowej Głubczyce-Racławice Śląskie. Ostatni planowy pociąg pasażerski kursował po moście w kwietniu 2001 roku. Ostatni raz lokomotywa pojawiła się na nim w 2009 roku z okazji pikniku kolejowego Koleją po pograniczu polsko czeskim.

Obraz: wielki_most_kolejowy_panora.jpg

Panorama mostu kolejowego

Przed 1903 rokiem na rzeką Osobłogą znajdował się kamienny arkadowy wiadukt. Został on zniszczony w wyniku powodzi. Przerwa w ruchu kolejowym trwała niecałe dwa lata. W tym czasie inżynierowe wznieśli nową, monumentalną, stalową konstrukcję o długości 130 metrów.

Szyny, które ułożono na jednoprzęsłowym moście, znajdują się na wysokości 18 metrów licząc od lustra przepływającej poniżej rzeki. Most stalowy ma jedno przęsło składające się z kratownicy dolnej, której elementy połączone są nitami. Most podtrzymują dwa betonowe filary oddalone od siebie o 85 merów.

Obraz: wielki_most_kolejowy_budowa.jpg

Pocztówka prezentująca budowę mostu w Pilchowicach, który ma taką samą konstrukcję jak racławicki obiekt

Na filarze nowego racławickiego obiektu niemieccy mieszkańcy powiesili pamiątkową tablicę z datą powodzi roku 1903 oraz wyglądem starego i nowego mostu. Niestety owa tablica zaginęła w połowie ubiegłego wieku.

Most znajduje się w najpiękniejszej okolicy miejscowości. W czasie budowy mostu poniżej wybudowano kameralną kaskadę wodną piętrząc poziom rzeki przed mostem i spowalniając jej bieg przy filarach. Powstało miejsce, w którym mieszkańcy mogą odpoczywać i kąpać się w czystych wodach rzeki. Do dziś wiele osób wspomina wakacje spędzane w Racławicach: relaks nad wodą i widok pociągów przejeżdżających przez most.

W Polsce wbudowano jeszcze jeden most, bliźniaczo podobny do racławickiej konstrukcji. W czasie budowy linii kolejowej Jelenia Góra-Lwówek Śląski w Pilchowicach nad rzeką Bóbr powstała identyczna konstrukcja stalowa. Oba mosty różnią tylko filary i fakt, że po pilchowickim obiekcie kursują do tej pory pociągi.

W 1921 roku pod racławicki obiekt powstańcy polscy podłożyli ładunki wybuchowe. Ich akcja związana była z wybuchem III powstania śląskiego. Most został uszkodzony. Po krótkim czasie udało się go naprawić i przywrócić ruch pociągów.

Obraz: wielki_most_kolejowy_wiecz.jpg

Zachód słońca

Z mostu rysuje się bajeczna panorama Racławic Śląskich oraz rozległej doliny rzeki Osobłogi. W oddali widać szczyty gór. Bez trudu można dostrzec wierzchołek Biskupiej Kopy (najwyższego szczytu Opolszczyzny) oraz Pradziada (największej góry Moraw). Szczególnie pięknie prezentuje się słońce zachodzące za górami.

Istnieje nadzieja na to, że znów zobaczymy przejeżdżający przez most pociąg. W planach jest połączenie czeskiej kolejki wąskotorowej kończącej się w miejscowości Osoblaha (2 kilometry od Racławic) z Racławicami. Tory miałby biegnąć starą linią kolejową z Głubczyc, a lokomotywa znów przejechałaby przez racławicki most.

Ciekawostki:

Most kolejowy w Racławicach, to największy most w powiecie prudnickim. Prawdopodobnie jest to jeden z najdłuższych w Polsce mostów o jednym przęśle. Projekt mostu w 1903 roku został uznany za arcydzieło i wyróżniony w czasopiśmie niemieckich architektów.


Polecamy -
Baner
KOMUNIKAT -
POTRZEBUJEMY TWOJEJ ZGODY
Zamknij okno

Dostosowujemy stronę do Twoich potrzeb, dlatego możemy zbierać niektóre Twoje dane np. w plikach cookies. Zobacz naszą politykę prywatności oraz politykę Cookies i zapoznaj się z zasadami. Potrzebujemy Twojej zgody do przetwarzania danych. Kliknij przycisk zgadzam się lub zamknij okno, aby udzielić nam tej zgody.

Zgadzam się