Kolejna potężna ulewa nad Racławicami Śląskimi
Do deszczu doszedł huraganowy wiatr. Ucierpiały boczne ulice, są zniszczenia.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
W dawnych czasach największe zagrożenie jakie trapiło mieszkańców Racławic wiązało się z pożarami. Trawiły one nie tylko pojedyncze domy, ale często wszystkie gospodarstwa na całej ulicy. Szalejącego ognia nie można było zatrzymać. Z pomocą wiatru roznoszącego iskry pożar łatwo przenosił się od domu do domu. Zapiski w kronikach mówią, że zawsze przy pożarach wszystkie sąsiednie domu leżące przy gospodarstwie objętym ogniem były obsadzane chłopami. Wchodzili oni na dachy i wyłapywali lecące z wiatrem ogniki lub gasili je z pomocą specjalnych łopat. Postęp w zakresie budownictwa, czyli zastępowanie konstrukcji drewnianych murowanymi, zniwelował zagrożenie pożarowe. Pozostało jednak trwające od wieków niebezpieczeństwo powodziowe. Wody nikt i nigdy nie zatrzymał.
Nikt z nas nie wyliczy tego, ile w historii Racławic Śląskich zdarzyło się znaczących powodzi, za to wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, jak nieprzewidywalna jest rzeka Osobłoga. To ona jest swego rodzaju sprawcą największych wodnych kataklizmów w sołectwie. Jest nieobliczalna i nieprzewidywalna. Rację mają ci, którzy od wielu lat mówią o tym, że ludność żyjąca w dorzeczu Osobłogi jest zdana na łaskę i niełaskę tej rzeki.
Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.
Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.
Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.
Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.
Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.
Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.
Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.
Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.
Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.
Do deszczu doszedł huraganowy wiatr. Ucierpiały boczne ulice, są zniszczenia.
Tajemnicze wydarzenie z Racławic Śląskich, które do dziś nie znalazło wyjaśnienia
Około 100 lat temu w ówczesnej głogóweckiej gazecie "Oberglogauer Zeitung" opublikowano serię artykułów pod wspólnym tytułem: "Spis miejsc Racławic Śląskich". Ich autorem był racławicki rektor szkolny (dzisiejszy dyrektor) Josef Pfeifer. Choć niewiele o nim wiadomo, to już na podstawie dostępnych informacji można stwierdzić, że był jednym z najwybitniejszych badaczy lokalnej historii.
Petycja wysłana przez władze gminy Głogówek, podpisana przez tysiące osób, przyniosła efekt. Eksperci rządowi ponownie umieścili budowę zbiornika przeciwpowodziowego w Racławicach Śląskich na liście inwestycji do realizacji. Jest jednak poważny problem - brak finansowania.
W archiwach natrafiłem na ponad pięćdziesięcioletni egzemplarz niemieckiej gazety "Leobschützer Heimatbrief", w którym znalazłem niemal sensacyjny artykuł. Jego autorem był inżynier Paul Imer, który przed II wojną światową pełnił funkcję nadzorcy technicznego mostu kolejowego w Racławicach Śląskich.
Rzeka Osobłoga od wieków kształtuje życie ludzi zamieszkujących jej brzegi. To nie tylko źródło wody i niegdyś ważny szlak handlowy, ale także siła, której nie można lekceważyć.
165 dzień roku
Wschód słońca: 4:39.
Górowanie słońca: 12:50.
Zachód słońca: 21:01,
Brzask:: 03:54, Zmierzch:: 21:46,
Dzień będzie trwał: 17 godzin i 52 minuty.
Imieniny:
Bazylego, Elwiry, Michała
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika
Święta i dni nietypowe:
Dzień krwiodawcy
Kartka z kalendarza
1812 ur.: Antoni Patek - zegarmistrz, pionier przemysłowej produkcji zegarków, działacz emigracyjny
1940: Z więzienia Montelpich w Krakowie i więzienia w Tarnowie gestapo wysłało pierwszy transport polskich więźniów do utworzonego obozu zagłady w Auschwitz. Transport liczył 728 więźniów, z tej liczby do końca wojny przeżyło 137.