Odtwarzanie rowu i czyszczenie przepustu
Przy ul. Mikołaja Kopernika od kilku dni trwają prace nad oczyszczeniem rowu.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
W dawnych czasach największe zagrożenie jakie trapiło mieszkańców Racławic wiązało się z pożarami. Trawiły one nie tylko pojedyncze domy, ale często wszystkie gospodarstwa na całej ulicy. Szalejącego ognia nie można było zatrzymać. Z pomocą wiatru roznoszącego iskry pożar łatwo przenosił się od domu do domu. Zapiski w kronikach mówią, że zawsze przy pożarach wszystkie sąsiednie domu leżące przy gospodarstwie objętym ogniem były obsadzane chłopami. Wchodzili oni na dachy i wyłapywali lecące z wiatrem ogniki lub gasili je z pomocą specjalnych łopat. Postęp w zakresie budownictwa, czyli zastępowanie konstrukcji drewnianych murowanymi, zniwelował zagrożenie pożarowe. Pozostało jednak trwające od wieków niebezpieczeństwo powodziowe. Wody nikt i nigdy nie zatrzymał.
Nikt z nas nie wyliczy tego, ile w historii Racławic Śląskich zdarzyło się znaczących powodzi, za to wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, jak nieprzewidywalna jest rzeka Osobłoga. To ona jest swego rodzaju sprawcą największych wodnych kataklizmów w sołectwie. Jest nieobliczalna i nieprzewidywalna. Rację mają ci, którzy od wielu lat mówią o tym, że ludność żyjąca w dorzeczu Osobłogi jest zdana na łaskę i niełaskę tej rzeki.
We wrześniu 2024 roku silne oraz intensywne opady deszczu doprowadziły do załamania pogody zasadniczo w całej Europie Środkowej. W południowym dorzeczu rzeki Odry (jej dopływem jest nasza Osobłoga) miała miejsce gwałtowna i duża powódź, której rozmiary śmiało można przyrównać do tzw. powodzi tysiąclecia z 1997 roku. Powódź w 2024 roku najwięcej szkód wyrządziła w województwach dolnośląskim oraz opolskim, ale miała miejsce również w województwie śląskim i lubuskim. Także u naszych południowych sąsiadów w Czechach. W wyniku powodzi we wrześniu 2024 roku zmarło w Polsce 9 osób, a w Czechach 5.
Nowa książka pt. Zdani na łaskę Osobłogi jest już w sprzedaży. Można ją kupić w naszym sklepie on-line lub odebrać/kupić osobiście. Warto, ponieważ książka została pięknie wydana. Zawiera około 130 grafik (fotografii, map, pocztówek itd.), większość w kolorze. Papier to wysokiej jakości kreda.
Format: B5, liczba stron 180.
Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.
Przy ul. Mikołaja Kopernika od kilku dni trwają prace nad oczyszczeniem rowu.
W ciągu najbliższych 2 tygodni, przed Świętami, do sprzedaży trafi nowa książka pt. Zdani na łaskę Osobłogi.
Niedawno zakończyły się prace nad odbudową zniszczonego (zmytego) przed powódź wału przeciwpowodziowego w Racławicach Śląskich.
W 2024 roku potok Prega wylał aż dwa razy. W lipcu oraz we wrześniu. Z tym potokiem związana jest ciekawa bardzo stara legenda o tzw. Dzikim myśliwym.
Jeszcze w tym roku naprawiony ma być wał przeciwpowodziowy w rejonie tzw. Kolonii.
Pierwsze plany budowy w Racławicach Śląskich zbiornika wodnego, który miałby chronić dzisiejszą gminę Głogówek przed powodziami, pochodzą sprzed II wojny światowej, a może nawet z czasów I wojny światowej.
Zapoznaj się z ważnymi informacjami o Patronacie dla strony Raclawice.NET. Wejście
357 dzień roku
Wschód słońca: 7:47.
Górowanie słońca: 11:48.
Zachód słońca: 15:50,
Brzask:: 07:09, Zmierzch:: 16:28,
Dzień będzie trwał: 9 godzin i 19 minut.
Imieniny:
Zenona, Honoraty, Franciszki
Aktualny okres kościelny:
Okres Adwentu
Dziś:
IV Niedziela Adwentu
Święta i dni nietypowe:
Dzień pożegnania się z przeszłością
Kartka z kalendarza
1900: Henryk Sienkiewicz otrzymał akt własności majątku w Oblęgorku, ufundowanego przez społeczeństwo z okazji 25-lecia jego pracy literackiej