Dziś: poniedziałek, 29 kwietnia 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Odnowiony krzyż z nieznaną historią

Wczoraj (20 lipca) odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionego krzyża przydrożnego zbudowanego dawniej przy drodze do sołectwa Wierzch.

Figura oraz krzyż są całkiem nowe. Jak można było usłyszeć podczas rozmów przed poświęceniem krzyża, jego fundacja to dzieło kilku rodzin z ul. Stefana Batorego. Nowy krzyż wygląda przepięknie. Co jest znaczące, na poświęceniu obecnych było wielu mieszkańców naszej wsi (w pewnym momencie naliczyłem 70 osób, ale mogło być trochę więcej). Było wiele osób z najbardziej odległych części Racławic w tym z ul. Kopernika czy Marii Konopnickiej.

Ks. Grzegorz Głogowski dokonując aktu poświęcenia krzyża mówił, że miejsce to spełnia kilka zadań. Ma zachęcać nas do refleksji nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Ten znak chrześcijaństwa ma wskazywać nam drogę do obcowania z Bogiem.

Poświęcenie krzyża przy starych drogach, to dziś niezwykle rzadki zwyczaj. Takich obiektów już się prawie nie buduje, a tylko czasem remontuje stare kapliczki. Wczorajsza uroczystość była okazją do przypomnienia sobie, dlaczego dawnie budowano krzyże przy drogach. Tym bardziej, że historia tego krzyża nie jest znana. Nie wiadomo kto, dlaczego w tamtym miejscu, w jakich okolicznościach go zbudował. Pamiętają go najstarsi mieszkańcy naszej wsi, stąd można przypuszczać, że powstał przed II wojną światową i był m.in. świadkiem tzw. Marszów Śmierci (jedna z teorii głosi, że właśnie tamtędy więźniowie dotarli do Racławic) i świadkiem ucieczki niemieckiej ludności w 1945 w stronę czeskich gór.

Powodów wznoszenia krzyży i kapliczek na drogach było wiele. Przede wszystkim były swego rodzaju formą dziękczynienia. Miały przynosić pomyślność dla budowniczych. Były też cennymi drogowskazami. Miały czuwać w miejscu tragicznych śmierci, tam gdzie rozgrywano bitwy lub dochodziło do morderstw.

Ponieważ ten krzyż znajduje się blisko sołectwa i nieznana jest jego dokładna historia, można założyć, że pełnił on rolę drogowskazu. Zwykle przy ostatnim skrzyżowaniu dróg przed wsią wznoszono krzyże, a był to znak, że trud wędrowców (w tym wypadku maszerujących od Wierzchu) dobiega już końca i są blisko celu.

Obraz: krzyzbatoregoposw1.jpg
Obraz: krzyzbatoregoposw2.jpg
Obraz: krzyzbatoregoposw3.jpg
Obraz: krzyzbatoregoposw4.jpg
Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Droga Krzyżowa

Stacja XIV, Pan Jezus złożony do grobu

Ponieważ zbliżał się już piątkowy wieczór, to ukrzyżowane ciała należało zabrać z Golgoty. Nie mogły one pozostawać na górze przez szabat. Na ostatnim obrazie Drogi Krzyżowej ciało Jezusa składane jest do grobu.


Droga Krzyżowa

Stacja XIII, Jezus zdjęty z krzyża. Kto dyskutuje o sprawach pochówku?

Nikodem i Józef omawiają sprawy pogrzebu. Ciało Zbawiciela zostało zdjęcie z krzyża i spoczęło w ramionach Matki.


Wielki Post

Pełen harmonogram Mszy św., nabożeństw, liturgii na okres triduum paschalnego i Wielkanoc

Godziny Mszy św., terminy spowiedzi, informacje o tym, kiedy będą święcone pokarmy wielkanocne.


Droga Krzyżowa

Stacja XII, Jezus umiera na krzyżu. Co robi setnik?

Na obrazie XII stacji widać Marię Matkę Jezusa, Jana Apostoła, setnika rzymskiego oraz Marię Magdalenę. Na obrazie XIII stacji widać Marię Matkę Jezusa, Jana Apostoła, setnika rzymskiego oraz Marię Magdalenę.


Droga Krzyżowa

Stacja XI, Jezus do krzyża przybity. Kapłanom nie podoba się napis przygotowany przez Piłata.

To najbrutalniejsza scena, jaka została uwieczniona na obrazach Drogi Krzyżowej. Niewiasty odwracają się. Nie mogą patrzeć na to, jaki ból zadaje się Zbawicielowi.


Droga Krzyżowa

Stacja X, Jezus z szat obnażony. Co robi na obrazie młodzieniec z dzbankiem wina i kości do gry? Czy szata, w którą ubrany był Jezus ocalała do dziś?

Obraz X stacji jest pełen symboliki i dodatkowych elementów. Widzimy tam chłopca przelewającego wino czy żołnierzy rzymskich, którzy rzucają kości.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET