Racławice Śląskie w Internecie

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach Śląskich

Proboszcz

Obraz: proboszcz.jpg

Urodziny księdza proboszcza

Proboszczem racławickiej parafii jest ks. mgr Grzegorz Turczyn.

Proboszcz Turczyn pochodzi z Bytomia i święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1985 roku.

Dekretem biskupa został dnia 28 sierpnia 1985 roku skierowany do pracy jako wikariusz w parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. Posługę pełnił tam do dnia 27 sierpnia 1988 roku kiedy to został skierowany do pracy jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Raciborzu.

27 sierpnia 1993 roku został proboszczem w parafii św. Jakuba Apostoła w miejscowości Skorogoszcz.

31 lipca 1997 roku rozpoczął pracę jako proboszcz w liczącej około 1400 wiernych parafii Racławice Śląskie.

W czasie swojej duszpasterskiej pracy w Racławicach Śląskich ks. Turczyn był inicjatorem wielu przedsięwzięć. Pod koniec lat 90-tych odnowiono wnętrze racławickiej świątyni, a później elewację zewnętrzną. W 2008 roku rozpoczęła się budowa kaplicy przedpogrzebowej. W tym okresie wymieniono również drzwi do kościoła. Wszystko to było możliwe dzięki wzorowej współpracy proboszcza i racławickich parafian.

Parafia

Obraz: kosciol.jpg

Kościół parafialny

Obraz: domzakonny.jpg

Dom zakonny

Parafia Wniebowzięcia NMP w Racławicach Śląskich liczy około 1400 wiernych. W miejscowości znajduje się jeden kościół. Obok niego usytuowany jest Dom Zakonny Sióstr Elżbietanek. Poniżej kościoła, na ulicy Zwycięstwa, mieści się plebania i Dom Parafialny.

W niedzielę i święta Msze św. odprawiane są w godzinach 9:00 oraz 11:00. Odpust parafialny ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzony jest 15 sierpnia. Tego dnia odprawiana jest dodatkowa Msza św. o godzinie 15:00, podczas której wierni modlą się za osoby zamordowane na kresach wschodnich. W dni powszednie Msze św. odprawiane są w godzinach wieczornych 17:00 lub 18:00 (czas letni) lub w godzinach porannych (7:00).

W powojennej historii racławickiej parafii, tylko raz pracował w niej ks. wikariusz. Był nim ks. Jerzy Trinczek. Po 1945 roku w Racławicach pracowali następujący księża proboszczowie: ks. Filip Zając, ks. Józef Bałabuch, ks. Zygmunt Mikluszka, ks. Jan Plichta, ks. Mieczysław Kleszczyński, ks. Kazimierz Świstek, ks. Grzegorz Turczyn.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2018
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu Raclawice.Net jest zabronione.
Serwis Raclawice.NET jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki