Raclawice.Net - Logotyp
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Dziś: sobota, 23 października 2021r.
AutopromocjaObraz
Baner

Autor: Stanisław Stadnicki / Wszystkie artykuły

Historia Racławic ŚląskichObraz

Historia Odpustów parafialnych w racławickiej parafii po II wojnie światowej

69 lat temu do Racławic Śląskich transportem kolejowym przyjechali parafianie ze wsi Buszcze wraz z dwoma obrazami. Tak zaczęła się nowa historia Racławic Śląskich.

Obraz: histodpustow_3.jpg

Ołtarz kościoła w Buszczu

Po zakończonej II wojnie światowej ludność Polska zamieszkująca Kresy Wschodnie była transportowana na Śląsk. Wielu mieszkańców Buszcza wraz z ks. Zającem trafiło transportem kolejowym do Mikulczyc. Razem z nimi podróżowały ukryte obrazy zabrane z kościoła w Buszczu. Był to obraz Matki Boskiej Buszczeckiej oraz obraz Zwiastowania NMP, który był zasłoną dla obrazu Matki Boskiej. Obrazy ukrywano głównie przez rosyjskimi żołnierzami.

Grupa mieszkańców Buszcza czyniła starania o pozyskanie trzech wagonów potrzebnych do przewiezienia wszystkich osób do wsi Wierzch oraz Racławice Śląskie. Mimo trudności wagony udało się załatwić, jednak transport omyłkowo trafił do Brochowa koło Wrocławia. Buszczanie nie poddali się i 15 sierpnia 1945 roku wyruszyli w dalszą drogę przez Kluczbork, Tarnowski Góry, Zabrze, Gliwice do Racławic.

Początkowo ks. Zając z obrazami trafił do Wierzchu. Mieszkańcy Buszcza osiedlili się w wielu okolicznych wsiach. Ksiądz służył także w racławickim kościele, choć dochodziło między nim, a niemieckim księdzem do licznych sporów. Kiedy latem 1945 roku przyjechał transport z Baranówki przywieziono także szaty liturgiczne, które przekazano ks. Zającowi.

W 1946 roku ks. Zając na stałe wrócił do Racławic Śląskich. Ksiądz rozpoczął organizowanie służby liturgicznej. Pomagał alumnowi Józefowi Moskalowi, który w tym czasie kończył seminarium oraz młodziutkiemu Stanisławowi Łabińskiemu, który miał zamiar po maturze wstąpić do Seminarium Ks. Zając miał w tym czasie także sporo problemów z komunistami i ówczesną władzą. Wyczerpany chorobami zmarł w nocy z 17 na 18 sierpnia 1951 roku.

Obraz: histodpustow_2.jpg

Archiwalna fotografia obrazu bez sukienki

Pierwszy Odpust parafialny odbył się w sierpniu 1946 roku. Dzień Odpustu ustanowiono na 15 sierpnia, tak samo jak miało to miejsce w Buszczu.

Po przywiezieniu obraz umieszczono w dawnej kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego. Sukienkę początkowo zdjęto i schowano na plebanii. Również na plebanii przechowywano obraz Zwiastowania NMP.

20 lutego 1952 roku proboszczem parafii został ks. Zygmunt Mikluszka. W czasie odpustu roku 1957 dwa obrazy przywiezione z Buszcza zostały poświęcone. Do Racławic przyjechali dawni parafianie z Kresów Wschodnich. To właśnie ks. Mikluszka postarał się o zmianę tytułu kościoła na Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W tamtych latach obraz na dzień Odpustu przenoszono do ołtarza głównego.

W 1969 roku proboszczem Racławic mianowano ks. Jana Plichtę. On postanowił ostatecznie, że obraz MB Buszczeckiej zostanie na stałe w bocznej kaplicy kościoła. W dniu Odpustu parafialnego rozpoczął odprawianie Mszy Św. dla pielgrzymów o godzinie 15:00.

W tamtych latach postanowiono przebudować ołtarz znajdujący się w kaplicy Matki Boskiej na wzór ołtarza z kościoła w Buszczu. Znaczna część środków finansowych potrzebnych do realizacji tego celu została pozyskana od pielgrzymów, głównie potomków byłych parafian z Buszcza.

Obraz: histodpustow_1.jpg

Jubileusz 50-lecia pobytu obrazu w Racławicach Śląskich

Za kwotę 100 tyś zł. namalowano kopię obrazu Zwiastowania NMP. To właśnie kopia używana była do zasłaniania obrazu MB Buszczeckiej, a oryginał powieszono naprzeciwko ołtarza. Oryginał obrazu Zwiastowania NMP w owym czasie poddano renowacji. Nowy ołtarz i kopię obrazu poświęcono uroczyście 15 sierpnia 1974 roku.

Za czasów ks. Bałabucha przeprowadzono generalne prządki na plebanii i odnaleziono sukienkę okrywającą postać Matki Boskiej. Ona także została poddana renowacji. Wtedy też sukienka ponownie ozdobiła obraz.

15 sierpnia 1996 roku obchodzono uroczyście jubileusz 50-lecia pobytu obrazu w Racławicach Śląskich. Mszę odprawił ks. bp Jan Kopiec. Obecni byli wszyscy kapłani dekanatu głogóweckiego. Odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ks. Zającowi oraz osobom zmarłym, zamordowanym i zaginionym z parafii w Buszczu.

Do dziś, zawsze o godzinie 15:00, w dniu 15 sierpnia, potomkowie parafian z Buszcza, a także osoby o korzeniach związanych z Kresami Wschodnimi, spotykają się przy obrazie Matki Boskiej Buszczeckiej. Dziękują za łaski i proszą o następne. W 2015 roku obchodzone będzie 70 lecie przywiezienia obrazu z Buszcza do Racławic Śląskich.

Obraz: histodpustow_4.jpg

Dawna zasłona obrazu Matki Boskiej Buszczeckiej

Przygotowując artykuł korzystałem z opracowań i tekstów przygotowanych przez ks. Grzegorza Turczyn.


Autor: Stanisław Stadnicki / Wszystkie artykuły

Okładka

130 lat linii kolejowej Kędzierzyn Koźle - Racławice Śląskie - Prudnik - Nysa - Kamieniec Ząbkowicki

Autor: Stanisław Stadnicki

Linia Kędzierzyn Koźle - Nysa - Kamieniec Ząbkowicki jest ważną częścią arterii kolejowej łączącej miasta Pogórza Sudeckiego z miastami Górnego Śląska. Budowa tego...

Przeczytaj

Okładka

Zapomniany wodociąg z Racławic Śląskich

Autor: Stanisław Stadnicki

Odkrywamy kolejne karty z historii racławickiego węzła kolejowego. Tym razem zbadana została sprawa zbudowanego ponad 100 lat temu podziemnego systemu pomp doprowadzających...

Przeczytaj

Okładka

III Powstanie Śląskie w Racławicach Śląskich jako przykład walk powstańczych przeprowadzonych na terenie ziemi prudnickiej

Autor: Stanisław Stadnicki

Historia Powstań Śląskich na tle burzliwych dziejów ziemi śląskiej jest ciekawa i właśnie teraz, w 90-rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego powinna być przypomniana...

Przeczytaj

Okładka

Jest mi zimno! Czy czarna śmierć dotarła do Racławic? Jakie inne choroby zabijały mieszkańców Racławic Śląskich?

Autor: Stanisław Stadnicki

Artykuł opisuje okres epidemii dżumy, odpowiada na pytanie: na jakie choroby najczęściej umierali mieszkańcy Racławic, czy w okolicy były jakieś inne epidemie chorób i...

Przeczytaj


Polecamy -
Baner
KOMUNIKAT -
POTRZEBUJEMY TWOJEJ ZGODY
Zamknij okno

Dostosowujemy stronę do Twoich potrzeb, dlatego możemy zbierać niektóre Twoje dane np. w plikach cookies. Zobacz naszą politykę prywatności oraz politykę Cookies i zapoznaj się z zasadami. Potrzebujemy Twojej zgody do przetwarzania danych. Kliknij przycisk zgadzam się lub zamknij okno, aby udzielić nam tej zgody.

Zgadzam się