Dziś: sobota, 15 lutego 2025r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

W tym roku minie 18 lat od wspólnego rozebrania szlabanu. Wraca szansa na transgraniczną ścieżkę pieszo-rowerową

Rok pański 2007, dzień 21 miesiąca grudzień. Dokument podpisany na okoliczność likwidacji szlabanu granicznego w miejscowości Racławice Śląskie-Osoblaha spowodowany wejściem obu krajów do Strefy Schengen. Tak rozpoczyna się petycja podpisana przez Polaków i Czechów przy dawnym szlabanie granicznym na terenie Racławic Śląskich.

W grudniu 2007 roku około 100 mieszkańców Racławic Śląskich i czeskiej Osoblahy spotkało się przy dawnym granicznym szlabanie, aby świętować wejście Polski i Czech do tzw. Strefy Schengen. Stronę czeską reprezentowała między innymi Dagmara Machaňová (Wicestarosta) oraz przedstawiciele straży pożarnej z Osoblahy. Był okolicznościowy toast. Wspólnie podpisano petycję, w której obie strony zobowiązują się do działań na rzecz uruchomienia przejścia granicznego. Spotkanie przy granicy zorganizowano spontanicznie, a mimo tego, że wtedy nie było takiego dostępu do Internetu, to zjawiło się na nim tak wiele osób, co najdobitniej świadczy o tym, jak wszystkim zależało na otwarciu przejścia. Wspólnymi polsko-czeskimi siłami otworzono stary, graniczny szlaban.

Niestety... potem w tym temacie nie działo się zasadniczo już nic, a od 2007 roku minęło rocznikowo już 18 lat. Ktoś, kto w roku spontanicznej akcji na granicy państwowej przyszedł na świat, dziś wkracza w dorosłość.

Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.

Zaloguj się, aby bez ograniczeń przeglądać treści

Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.

Wpisz swój kod dostępu:
Wpisz swój adres e-mail:

Nie pamiętasz lub zgubiłeś kod? Przejdź tutaj


Nie masz jeszcze własnego kodu? Możesz kupić go w sklepie on-line lub otrzymać w ramach tzw. Patronatu. Wszelkie informacje zamieściliśmy na stronie odblokowania dostępu. Jeżeli potrzebujesz porady lub chcesz zobaczyć poradnik instruktażowy, to zapoznaj się z naszą pomocą on-line.

Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.

Dostęp do strony Raclawice.NET, to:

Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.

Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.

Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.

Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.

Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.

Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Pielgrzymka

Film, galeria zdjęć i zagadka - nabożeństwo majowe na granicy

W niedzielę 12 maja po dwuletniej przerwie zorganizowano nabożeństwo majowe przy kapliczce położonej na granicy państwowej.


Kapliczka

W niedzielę Nabożeństwo Majowe przy granicznej kapliczce

Ostatni raz parafianie z Racławic Śląskich modlili się tam dwa lata temu w maju 2022 roku.


Na szlaku

Tablica informacyjna przy kapliczce

Kilka dni temu przy granicznej kapliczce maryjnej została ustawiona tablica informacyjna.

Tekst w archiwum

Jubileusz

Kolejkowy jubileusz po drugiej stronie granicy

W miniony weekend czeska kolej wąskotorowa Třemešná ve Slezsku - Osoblaha świętowała jubileusz 125-lecia działalności.

Tekst w archiwum

Jubileusz

Jubileusz 125-lecia trasy kolejowej Třemešná ve Slezsku - Osoblaha

W nadchodzący weekend 16 i 17 września przygraniczna kolej wąskotorowa świętuje jubileusz 125-lecia. Na tę okazję przygotowano wiele atrakcji.

Tekst w archiwum

Festyn

Strażacy nie szczędzili wody w ten upalny dzień

W miniony weekend zorganizowano festyn strażacki. Świętowano jubileusz 20-lecia współpracy polsko-czeskiej.

Tekst w archiwum

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET