Kościół
W czwartek Odpust Parafialny w Racławicach Śląskich
15 sierpnia, to jeden z najważniejszych dni w racławickiej parafii. Tego dnia przyjeżdża do nas wielu pielgrzymów z całego kraju oraz zza granicy. Przed łaskami słynącym obrazem Matki Boskiej Buszczeckiej będą się oni modlili za osoby zamordowane na Kresach Wschodnich.
W czwartek 15 sierpnia w Racławicach Śląskich Msze Święte odprawione zostaną o godzinach 9:00 oraz 11:00 (Uroczysta Suma Odpustowa, do Boskiej Opatrzności za wstawiennictwem Matki Bożej Wniebowziętej z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze, Boże Błogosławieństwo i zdrowie w intencji Parafian, Pielgrzymów i Gości. Procesja Teoforyczna).
Tradycyjnie o godzinie 15:00 Msza Święta w kaplicy Matki Bożej Buszczeckiej. Podczas tej Mszy pamięta się szczególnie o osobach zmarłych, zamordowanych i zaginionych na Kresach Wschodnich. Wspomina się również pierwszego polskiego księdza jaki po II wojnie światowej trafił do Racławic Śląskich. Był nim ks. Filip Zając. Dla pielgrzymów zostanie przygotowana oferta obiadowa.