Ogg Taf FB aktualny obraz

Historia poczty w Racławicach Śląskich i pierwsze karty pocztowe przedstawiające Racławice Śląskie

Na naszej stronie poruszyliśmy już wiele tematów historycznych, jednak jeszcze ani razu nie zajmowaliśmy się tematyką poczty. Jest to bardzo ciekawy wątek, ponieważ pierwsze wzmianki o racławickiej agencji pocztowej pochodzą sprzed 160 lat! Co ciekawe zachował się list wysłany w 1943 roku ze znaczkiem, który prezentuje wizerunek Adolfa Hitlera i stemplem Poczta Racławice Śląskie. Historia poczty w Racławicach to także historia racławickich kartek pocztowych, których dzieje mają więcej jak 100 lat.

Nie ma zachowanej informacji od kiedy w Racławicach Śląskich działał punkt pocztowy i na jakich zasadach odbywała się realizacja przekazu listów w dawnych czasach. Pierwsza wzmianka o racławickiej poczcie pochodzi z 27 października 1851 roku. Tego dnia na dawnej ulicy Ritter (obecnie ulica Zwycięstwa, najwyżej położone domy przy wiadukcie kolejowym) wybuchł pożar. Kronika mówi nam, że ofiarność mieszkańców uratowała wiele budynków od płomieni, w tym miejscową plebanię. Spalił się tylko dach gospodarstwa, gdzie wybuchł ogień, ponieważ dach tego domu kryty był strzechą.

Do przeczytania jeszcze 93% treści

Tekst przeniesiony do archiwum

Obecnie każdy tekst starszy niż 14 dni jest przenoszony do archiwum i nie można go już przeczytać. Zaglądaj na naszą stronę możliwie najczęściej, aby nie przegapić ciekawych informacji.

Wieża kościoła
Poprzedni art Niesamowite zjawisko i częściowe zniszczenie kościoła
Wypadek
Następny art Zderzenie autobusu i fadromy w Racławicach Śląskich.
Teksty na podobny temat
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja