Dziś: wtorek, 23 kwietnia 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

W Marcu likwidacja połączeń kolejowych?

"Jeśli ziści się czarny scenariusz, zamrze ruch na połowie połączeń regionalnych na Opolszczyźnie. Tory pokryją się rdzą, budynki stacyjne umrą, stojąc. Firma PKP Przewozy Regionalne postawiła województwu ultimatum: albo Opolszczyzna zapłaci 35 mln zł w tym roku za usługi, albo 126 z 240 lokalnych połączeń zostanie zawieszonych. Na rozkładach jazdy planowane do zawieszenia połączenia sygnowane są literą G. Czy czarny scenariusz się ziści, dowiemy się najprawdopodobniej na początku marca."

Tekst w archiwum

Sprawozdanie z zebrania wiejskiego

W dniu 25.I.2006 r odbyło się zebranie wiejskie. W zebraniu uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Urzędu Miejskiego w Głogówku - Jan Mencler, Radny Powiatu- Józef Janecko oraz Roman Sznajder - pracownik Urzędu.

Tekst w archiwum

Nowy Numer Życia Głogówka

Styczniowy numer Życia Głogówka ukazał się już jakiś czas temu, ale z braku czasu piszemy o tym dopiero teraz. W nowym numerze, jak zawsze znajdziemy porcję informacji związanych z naszą Gminą. Na uwagę zasługują artykuły: "Czy będą dwujęzyczce tablice?", opis tegorocznej aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, piłkarskie podsumowanie jesieni. Nie zabrakło stałych rubryk. Zapraszamy do lektury.

Tekst w archiwum

Raclawice.net 2.0 już jest

I stało się. Dostępna jest już nowa wersja serwisu. Jak widać sporo się zmieniło, ale to nie wszystko - z czasem pojawią się nowe działy i usługi, które jeszcze przez jakiś czas muszą być testowane. Za namową licznego grona użytników powstało forum, teraz każdy może się wypowiadać na różne tematy - zapraszamy. Wyniki ankiety, którą do dziś można było wysyłać opublikowane zostaną niebawem.

Tekst w archiwum

Podsumowanie roku

Stary rok odszedł, za nami także 100 dni od kiedy istnieje nasz serwis internetowy. To dobry czas na kilka podsumowań. Zobacz kto i jak często odwiedzał nasz serwis w ostatnim roku, ile stron przeglądano, ile danych pobrano z naszej strony. Już teraz zobacz statystyki, które przygotowaliśmy.

Tekst w archiwum

Sylwester za pasem

Organizatorem "Sylwestra" w tym roku jest Dyrekcja Zespołu Szkół wraz z Radą Rodziców. Przygotowania do zabawy nabrały rozpędu w ostatnich dniach. Sala gimnastyczna została udekorowana w czwartek i piątek przez pracowników szkoły i rodziców. Tuż pod sufitem podwieszono siatkę dekoracyjną, liczne ozdoby karnawałowe oraz światełka. Wszystko to tworzy miły i niepowtarzalny klimat Sylwestrowej zabawy.

Tekst w archiwum

Zakopane Racławice

Wielka zawierucha przetacza się przez województwo opolskie i całą południową Polskę. Zaspy po kolana, drogi nieprzejezdne, chodników nie widać, tak dziś wyglądają także Racławice. Od nocy przez cały dzisiejszy dzień pada, pada, pada śnieg. Szykuje się naprawdę śnieżny sylwester. Ludzie nie nadążają z odśnieżaniem przejść, po 20 minutach nie widać, że w ogóle ktoś coś odśnieżał. O przejezdnych drogach można tylko pomarzyć, ciężko po nich poruszać się pieszo, a co dopiero samochodem. Znalazło się kilku śmiałków, którzy niedawno próbowali przejechać swoim autem, ale przejazd przez wszędobylskie zaspy i tony śniegu graniczy z cudem. Pługów śnieżnych również nie widać, kto wie może i one utknęły gdzieś w zaspach.

Tekst w archiwum

Świąteczny wystrój kościoła

Wigilia to dzień, po którym następuje dzień świąteczny lub uroczysty. Wigilia, dzień przed Bożym Narodzeniem. Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie obchodzone na pamiątkę narodzenia Chrystusa w kościele katolickim 25 grudnia, a w kościele prawosławnym 6 stycznia. (Słownik Współczesnego Języka Polskiego)

Tekst w archiwum

Nowy rozkład jazdy

PKP oficjalnie udostępniła nowe rozkłady jazdy pociągów, które zaczynają obowiązywać od niedzieli, czyli od 12 grudnia 2005. Nie zmieniło się wiele, można doszukać się drobnych różnic w stosunku do obowiązującego jeszcze rozkładu. Większość pociągów w kierunku Nysy będzie odjeżdżać około 5 minut później, do Kędzierzyna-Koźla ok 2 minut później. Jedyną większą zmianą jest przesunięcie pociągu do Kamieńca z godziny 9:40, na godzinę 8:48, czyli o godzinę szybciej. Zmieniły się też godziny pociągu pośpiesznego "Śnieżka", który kursuje okresowo.

Tekst w archiwum

Nowy Świąteczny blask szkoły

Choinka ustawiona na szkolnym placu kilka dni temu w nocy świeci już pełnym blaskiem. Na szczęście to nie ostatnia atrakcja, jaką przygotowali pracownicy szkoły dla mieszkańców Racławic. Na bocznej ścianie sali gimnastycznej pięknie prezentuje się renifer z saniami Świętego Mikołaja. Sylwetka renifera oraz sanie zostały stworzone z kolorowych światełek i mają długość około 5 metrów, a całość w nocy prezentuje się wspaniale.

Tekst w archiwum

Mikołajki w Zespole Szkół

"Idzie Święty Mikołaj z długą siwą brodą,
a dwaj aniołkowie pod rękę go wiodą.
Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci,
idą i szukają same dobre dzieci"

Tekst w archiwum

Atrakcje z okazji świąt

W tym roku Zespół Szkół w Racławicach przyozdabiają dwie nielada atrakcje. Pierwszą z nich jest Mikołaj, który próbuje dostać się do budynku wspinając się po jednej ze ścian. Mikołaj w nocy świeci i prezentuje się naprawdę bardzo ładnie. Druga atrakcja to duża choinka, która tym roku została ustawiona na placu przed Szkołą. Niedługo na choince pojawią się ozdoby i światełka.

Tekst w archiwum

Zapraszamy na Bal Sylwestrowy

Dyrekcja Zespołu Szkół w Racławicach Śląskich serdecznie zaprasza na Bal Sylwestrowy. Gra zespół "Esmerald". Zabawa od godz 20 do 5 rano, wstęp 200zł od pary w tym: 3 gorące dania, zimna płyta, owoce, szampan, kawa i ciasto oraz zimne napoje. Bilety można nabyć w sekretariacie Szkoły, w sklepie u Pani Beaty Adamów oraz u Pani Bogusławy Poremby. Uprzejmie uprasza się, by bilety nabyć do dnia 20 grudnia 2005.

Tekst w archiwum

Zobacz stare zdjęcia Racławic

Stało się. Udostępniliśmy kilkadziesiąt starych zdjęć Racławic. Wśród nich są prawdziwe perełki, które od dawna były poszukiwane. Zdjęciami z nami podzieli się:

Tekst w archiwum

Jednak pociągi powietrza nie wożą

Ten temat już raz poruszałem, ale jak widać jeszcze przez jakiś czas będzie on jednym z bardziej interesujących. W ostatnich dniach zostały przeprowadzone badania, które miały potwierdzić zdanie PKP, iż pociągami naszego regionu nikt nie jeździ. Jak czytamy na stronach Trybuny Opolskiej jest inaczej, a PKP znacznie zaniżyło ilość osób, jaka korzysta z pociągów. Wszystko wskazuje na to, że PKP faktycznie chce wymusić większe dopłaty do nie rentownych w/g nich linii.

Tekst w archiwum

Posypało pierwszym śniegiem

Na ponad 30 dni przed rozpoczęciem kalendarzowej zimy posypało śniegiem. Czyżby była to pierwsza oznaka tego, że w tym roku nasza ukochana pora roku da nam nieźle się we znaki? Z pewnością już niebawem dane nam będzie się przekonać. Na stronie prezentujemy kilka zdjęć z tego "pierwszego ataku zimy":) Zobacz je.

Tekst w archiwum

Ciekawe co tym razem nam zgotuje PKP?

Już za niecały miesiąc zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Jak co roku wydarzenie to rodzi wiele niepokoju. PKP wciąż domaga się coraz to większych dopłat do coraz to bardziej nieopłacalnych linii lokalnych. No właśnie. Zastanawiam się, gdzie tutaj logika, rok temu na trasie Nysa-K-Koźle zaczęły kursować szynobusy, a dopłaty od naszego Urzędu Marszałkowskiego były i są bardzo duże. Szynobus jest znacznie tańszy w utrzymaniu niż pociąg tradycyjny. Bywają dni i to zdarza się kilka razy w tygodniu, że ludzie nie mieszczą się w szynobusie (potwierdzam osobiście), ale w/g PKP linia ta jest nie opłacalna.

Tekst w archiwum

Ukazał się nowy numer Życia Głogówka

Ukazał się już nowy, listopadowy numer Życia Głogówka. Tradycyjnie znajdziemy w nim sporo informacji związanych z naszą Gminą. Polecam szczególnie artykuł dotyczący rozstrzygnięcia konkursu "wizerunek mojej rodzinnej miejscowości" - dowiemy się z niego, kto zwyciężył w konkursie, którego tematem było opracowanie informacyjnego tekstu opisującego miejscowości naszej Gminy. Teksty miały składać się z około 1800 znaków, zawierać jak najwięcej nieznanych faktów dotyczących miejscowści oraz ogólnie zachęcać do jej odwiedzenia. Więcej informacji nie zdradzimy - zapraszamy do lektury.

Tekst w archiwum

Podsumowanie rundy jesiennej, zobacz też wyniki 12 i 13 kolejki A-klasy

Za nami runda jesienna A-klasy. Do rozegrania pozostał tylko jeden zaległy mecz, który nie wpłynie na układ tabeli. Mistrzem jesieni został zespół z Racławic, co nie tylko jest dużym zaskoczeniem, ale na prawdę wielkim powodem do radości. Przy odrobinie szczęścia w przyszłym sezonie może zagościć u nas liga okręgowa. Spróbujmy podsumować minioną rundę.

Tekst w archiwum

Racłavia mistrzem jesieni

Dziś w ostatnim meczu rundy jesiennej A-klasy Racłavia pokonała na wyjeździe drużynę z Włodzienina 2-0 i utrzymała pozycję lidera.

Tekst w archiwum

Raclawice.NET

Raclawice.NET