Dziś: piątek, 12 kwietnia 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Sekrety Drogi Krzyżowej

Około 10 lat temu na naszej stronie prezentowany był cykl artykułów, które opisywały racławickie obrazy-stacje Drogi Krzyżowej.

Postanowiłem po tak długim czasie od publikacji przyjrzeć się temu tematowi jeszcze raz. Wszystkie 14 artykułów napisałem od nowa. Znalazłem nowe ciekawostki oraz kilka błędów. Wszystko to może sprawić, że temat ten ponownie okaże się dla Was ciekawy.

Nowe 14 artykułów zostaną opublikowane już niedługo i będą prezentowane na stronie po kolei. Od stacji I do stacji XIV. Pierwszy pewnie w okolicy najbliższej niedzieli, a kolejne później. Ostatni w Wielki Piątek.

W artykułach opisywane są wszystkie obrazy. Szukam w nich tajemniczych postaci lub ciekawych wskazówek od malarza. Do tego wyjaśniania elementów Drogi Krzyżowej, które podała błogosławiona Anna Katarzyna Emmerich. Przekonacie się jak wiele szczegółów z jej wizji można znaleźć na naszych obrazach.

Obraz: nowestacjedrgikrzyzowej.jpg
Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Boży Grób

Boży Grób w Racławicach Śląskich

Nasza 18-letnia tradycja, to publikacja zdjęć Bożego Grobu w Wielką Sobotę.


Droga Krzyżowa

Stacja XIV, Pan Jezus złożony do grobu

Ponieważ zbliżał się już piątkowy wieczór, to ukrzyżowane ciała należało zabrać z Golgoty. Nie mogły one pozostawać na górze przez szabat. Na ostatnim obrazie Drogi Krzyżowej ciało Jezusa składane jest do grobu.


Droga Krzyżowa

Stacja XIII, Jezus zdjęty z krzyża. Kto dyskutuje o sprawach pochówku?

Nikodem i Józef omawiają sprawy pogrzebu. Ciało Zbawiciela zostało zdjęcie z krzyża i spoczęło w ramionach Matki.


Wielki Post

Pełen harmonogram Mszy św., nabożeństw, liturgii na okres triduum paschalnego i Wielkanoc

Godziny Mszy św., terminy spowiedzi, informacje o tym, kiedy będą święcone pokarmy wielkanocne.


Droga Krzyżowa

Stacja XII, Jezus umiera na krzyżu. Co robi setnik?

Na obrazie XII stacji widać Marię Matkę Jezusa, Jana Apostoła, setnika rzymskiego oraz Marię Magdalenę. Na obrazie XIII stacji widać Marię Matkę Jezusa, Jana Apostoła, setnika rzymskiego oraz Marię Magdalenę.


Droga Krzyżowa

Stacja XI, Jezus do krzyża przybity. Kapłanom nie podoba się napis przygotowany przez Piłata.

To najbrutalniejsza scena, jaka została uwieczniona na obrazach Drogi Krzyżowej. Niewiasty odwracają się. Nie mogą patrzeć na to, jaki ból zadaje się Zbawicielowi.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET