Dziś: wtorek, 18 czerwca 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Drugi dalekobieżny jedzie przez najpiękniejszą linię kolejową Polski

Grudniowe zmiany w rozkładzie kolei regionalnej już omówiliśmy, to teraz info o tym, co u nas w połączeniach dalekobieżnych.

Od tygodnia naszą linią kolejową kursują już dwa pociągi dalekobieżne uruchamiane przez PKP Intercity. Niestety oba nie zatrzymują się w Racławicach, ale możemy do nich wsiąść w Głogówku oraz Prudniku, gdzie zaplanowane są tzw. postoje handlowe.

Oba pociągi kursując codziennie w relacji Kraków-Jelenia Góra. I tak:

TLK Szczeliniec (nowość) rano rusza z Krakowa i trasą przez Nysę, Kamieniec, Bardo, Kłodzko, Nową Rudę, Wałbrzych kursuje do Jeleniej Góry. Odjazdy ze stacji naszej okolicy: Kędzierzyn-Koźle (9:03), Głogówek (9:31), Prudnik (9:54). Dojazd do Jeleniej Góry 13:46.

Powrót TLK Szczeliniec z Jeleniej Góry 14:32 i u nas: Prudnik (18:16), Głogówek (18:36), Kędzierzyn-Koźle (19:01).

Pociąg ten od Kłodzka kursuje uważaną za najładniejszą linię kolejową szlakiem przez Nową Rudę do Wałbrzycha. Po drodze mijamy monumentalne wiadukty i tunele. Widoki z okna zapierają dech w piersiach. Tak naprawdę nie trzeba mieć żadnego interesu, aby jechać do Jeleniej Góry. Tym pociągiem trzeba podróżować dla samych widoków. Tym bardziej, że ruszamy rano i wracamy wieczorem.

Nowością, ale już znaną od kilku miesięcy jest to, że na oba dalekobieżne pociągi na naszej linii można zarezerwować miejsce przez Internet, wybierając to, gdzie dokładnie chce się siedzieć!

Drugi pociąg to znany nam TLK Sudety. On również łączy Jelenią Górę z Krakowem. W nowym rozkładzie pociąg z samego rana, przed godziną 5 rusza z Jeleniej Góry i kursuje przez Wałbrzych, Jaworzynę Śląską, Świdnicę, Dzierżoniów, Ząbkowice, Kamieniec, Nysę, Prudnik (8:58), Głogówek (9:18), Kędzierzyn-Koźle (9:46). Dojazd do Krakowa 11:45. To świetny i poranny dojazd do Aglomeracji Śląskiej (Katowice, Zabrze, Gliwice) i grodu Kraka.

Powrót do Jeleniej Góry wygląda następująco: Kraków (15:15), Kędzierzyn-Koźle (17:16), Głogówek (17:42), Prudnik (18:05), Jelenia Góra 22:00).

Obraz: juzjestdrugidalekobiezny.jpg

Na zdjęciu poranny pociąg PKP Intercity do Krakowa mija Racławice Śląskie bez zatrzymywania się.

Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Historia

Pociągi do Auschwitz miały postój w Racławicach Śląskich

Dziś, 14 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.


Szynobus

Dramatyczna sytuacja na naszej linii kolejowej. Nie ma sprawnego taboru, do odwołania wprowadza się zastępcze autobusy

Od wczoraj (25.01) spółka Polregio, która odpowiada za obsługę połączeń na naszej linii kolejowej do odwołania wprowadza zastępcze autobusy na połączeniach pomiędzy Nysą, a Kędzierzynem.


Regio

Znika bezpośredni do Wrocławia

W ten weekend najważniejsza, tzw. roczna zmiana rozkładu jazdy pociągów. Kolejny rok, to znów gorzej.


Jubileusz

Kolejkowy jubileusz po drugiej stronie granicy

W miniony weekend czeska kolej wąskotorowa Třemešná ve Slezsku - Osoblaha świętowała jubileusz 125-lecia działalności.


Jubileusz

Jubileusz 125-lecia trasy kolejowej Třemešná ve Slezsku - Osoblaha

W nadchodzący weekend 16 i 17 września przygraniczna kolej wąskotorowa świętuje jubileusz 125-lecia. Na tę okazję przygotowano wiele atrakcji.


Lokomotywa SU46

Pociąg specjalny minie naszą stację

W najbliższy piątek w ramach kolejowego projektu Pogórze 2023 przez Racławice Śląskie przejedzie pociąg specjalny prowadzony lokomotywą spalinową SU46.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET