Dziś: wtorek, 18 czerwca 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Niepowtarzalna szansa na odnowienie naszej przyjaźni z Bogiem

Przed Adwentem przypominam dwa kazania wygłoszone przez ks. Grzegorza Turczyna w ostatnich latach jego życia. Dotyczą one okresu jaki przed nami, czasu i okazji do nawrócenia.

Stojąc na progu Adwentu

Kazanie wygłoszone przez ks. Grzegorza w niedzielę 29 listopada 2020 r.

Rozpoczyna się Adwent, który zwraca naszą uwagę na konieczność trudnego oczekiwania na przyjście Pana. Słowo Boże ogłasza nam przyjście Boga-Człowieka. Zapowiada Jego narodzenie i powtórne przyjście na końcu czasu, ale Słowo Boże także poucza nas, że przyjście Pana realizuje się w naszym codziennym życiu ? dziś! Czy rozpoznajemy drogi, którymi Pan przychodzi do nas?

Stojąc na progu Adwentu, czasu czuwania i refleksji spróbujmy odkryć postawę ludzi wiary. Pan Jezus wskazuje nam drogę Adwentu jako czas trzeźwości, myślenia, męstwa, odwagi, chrześcijańskiej nadziei. Mamy podążać wytrwale do osiągnięcia dobra i iść pod prąd tym wszystkim typowym ludzkim instynktom i sposobom zachowania. Dzisiaj, gdy ludzie świata mimo trwającej epidemii pogrążają się jak co roku w pędzie do przedświątecznych promocji i zakupów. Dzisiaj, gdy ludzie w trosce o zapewnienie sobie bytu walczą o każdą monetę. My ludzie wiary wchodzimy w czas Adwentu, który staje się dla nas przestrzenią do spotkania z żywym Chrystusem. Spotykamy się z Jego mocą i chwałą.

W czasie Adwentu, gdy świat jest przeładowany od świątecznych towarów, które zajmują serca wielu, my - ludzie wiary - podnosimy głowy i nabieramy ducha, bo wiemy, że zbliża się niepowtarzalna szansa na odnowienie naszej przyjaźni z Bogiem i ożywienie naszego ducha.

Pragniemy na nowo stanąć przy Panu i Ożywicielu. Dzisiaj zapalamy na adwentowym wieńcu pierwszą z czterech świeć, która jest symbolem naszego czuwania i przede wszystkim naszej gotowości na spotkanie Chrystusa w Jego mocy i chwale.

Amen.

Brońmy się przed stworzeniem sztucznej społeczności

Kazanie wygłoszone przez ks. Grzegorza w dzień 25 grudnia 2020 roku w Boże Narodzenie.

Ewangeliści opisują Boże Narodzenie w sposób pozbawiony jakiegokolwiek patosu. Szczególnie opisał to św. Łukasz - bez śladu sielanki i ckliwości, do których jesteśmy przyzwyczajeni w obrazie szopek, czy pięknych świątynnych kartek. Opisuje Boże Narodzenie jako fakty historyczny. Jezus narodził się, żył i zmarł około 33 roku. Jest to udowodnione.

O tym, jak ważne było to wydarzenie w dziejach świata niech świadczy to, że nową erę mierzymy właśnie od chwili Jego narodzin.

W pewnym przedszkolu zarządzono, aby świętować z dziećmi święto drzewka i nie wspominać o narodzinach Pana Jezusa. Jak uważano, wymaga tego tolerancja wobec dzieci z domów chrześcijańskich, bo tak się akurat zdarzyło, że do tego przedszkola uczęszczało dwoje dzieci muzułmańskich.

Rzekoma tolerancja dla innych wyznań zmierza do usunięcia z przestrzeni publicznej wszelkich odniesień do chrześcijaństwa. Bronimy się przed tym, bo prowadzi to do stworzenia sztucznej społeczności. Próbki takiej fałszywej ideologii mamy już w Anglii, Francji, czy Norwegii. Taka fałszywa ideologia nie jest godna państwa demokratycznego, u którego podstaw stoi szacunek dla każdego. Europa wyrosła z chrześcijańskich korzeni i na chrześcijańskiej tradycji zbudowała swoją kulturę. Chrześcijaństwo jako żadna inna monoteistyczna religia głosi miłość i pokój, które przyniósł na świat Jezus.

Moi drodzy, nieśmy to przesłanie z betlejemskiej groty odważnie wszystkim ludziom i wszystkim narodom na całym świecie, bo chwała Bogu na wysokości, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli.

Amen.

Książka opisująca życie i duszpasterstwo w Racławicach Śl. ks. Grzegorza Turczyna jeszcze dostępna - zapraszamy

20 homilii wygłoszonych przez zmarłego proboszcza Racławic Śląskich, opis jego życia i duszpasterstwa w naszej parafii oraz bogate archiwum fotograficzne można znaleźć w książce pt. Nie możemy zapomnieć, która dostępna jest w sklepie internetowym. Są dostępne jeszcze ostatnie sztuki tej książki. Polecamy.

Zobacz opis książki w naszym sklepie

Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Książka

Nowy eBook i książka 40% taniej

Do sprzedaży w bardzo niskiej cenie trafiła elektroniczna wersja książki tzw. eBook pt. Nie możemy zapomnieć, która opisuje życie i duszpasterstwo śp. ks. Grzegorza Turczyna.


Msza św.

Msza św. w rocznicę śmierci

Dziś (1.01) o godzinie 15:00 odprawiona zostanie Msza św. w 1 rocznicę śmierci ks. Grzegorza Turczyna.


Ks. Turczyn

Rok temu odprawił ostatnią Mszę św. w Racławicach Śląskich

To był poniedziałek 19 grudnia, godzina 17:00 wieczorem. Tego dnia i właśnie o tym czasie swoją ostatnią Mszę św. w Racławicach Śląskich odprawił były proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP ks. Grzegorz Turczyn.


Dzieciątko praskie

Wędrująca figurka Praskiego Dzieciątka Jezus

Kiedyś czytałem ciekawy artykuł, w którym pewien ksiądz zastanawiał się nad tym, dlaczego w dzisiejszych czasach tak mało popularny jest symbol Dzieciątka Jezus?


Adwent

W tym roku najkrótszy z możliwych

Dziś rozpoczyna się Adwent, czyli czterotygodniowy okres przygotowania. Postanowiłem zgromadzić tutaj jak najwięcej informacji o naszych racławickich zwyczajach i symbolice Adwentu.


Książka

Jeszcze ostatnie sztuki książki w sklepie on-line

Zamów dziś, otrzymasz w następy dzień roboczy. Kilka książek wspominających ks. Grzegorza Turczyna jest jeszcze dostępnych.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET