Niebezpiecznie na przejeździe kolejowym w Racławicach Śląskich. Sygnalizacja uszkodzona
Na przejeździe kolejowym przy ul. Stefana Batorego w Racławicach Śląskich od dłuższego czasu nie działa sygnalizacja świetlna.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Pierwszy z przejazdów kolejowych z zaporami zbudowany był na obecnej ul. Dworcowej w miejscu nieistniejącej łącznicy. Drugi na drodze, która prowadziła z przedszkola na pola.
Ta droga ma dziś inny przebieg i tylko najstarsi mieszkańcy naszej wsi pamiętają tam szlabany. Nawet trudno sobie obecnie wyobrazić, że w tym miejscu był kiedyś przejazd, a historycznie była to bardzo ważna i znacząca droga.
Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.
Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.
Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.
Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.
Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.
Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.
Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.
Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.
Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.
Na przejeździe kolejowym przy ul. Stefana Batorego w Racławicach Śląskich od dłuższego czasu nie działa sygnalizacja świetlna.
Na północnym krańcu Racławic Śląskich, tuż przy dawnej polnej drodze prowadzącej niegdyś w stronę dworca kolejowego i obecnego PSZOK-u, wśród rozległych upraw, stoi cichy świadek minionych czasów - zapomniany i zniszczony kamienny pomnik. Choć jego górna część została oderwana, a tablica z inskrypcją mocno nadwyrężona czasem, wciąż emanuje z niego niezwykły duch historii i religijności.
Budowa linii kolejowej przez Racławice Śląskie w latach 1874-1876 była ogromnym wyzwaniem technicznym i społecznym. Oprócz pozytywnego wpływu na rozwój miejscowości, wiązała się również z licznymi dramatycznymi wydarzeniami, w tym serią niszczycielskich pożarów.
Walki w Racławicach Śląskich ustały powoli. Spokój zapanował dopiero w środę, 21 marca 1945 roku. W okolicy nie było już żołnierzy niemieckich - albo zginęli, albo uciekli. Kilku ukrywało się jeszcze w lasach. Tego dnia Racławice zostały oficjalnie zajęte przez Armię Czerwoną, choć zdobyte były już 18 marca o godzinie 13:00. Po 18 marca strona niemiecka odbiła na krótko wieś.
Około 100 lat temu w ówczesnej głogóweckiej gazecie "Oberglogauer Zeitung" opublikowano serię artykułów pod wspólnym tytułem: "Spis miejsc Racławic Śląskich". Ich autorem był racławicki rektor szkolny (dzisiejszy dyrektor) Josef Pfeifer. Choć niewiele o nim wiadomo, to już na podstawie dostępnych informacji można stwierdzić, że był jednym z najwybitniejszych badaczy lokalnej historii.
Dziś, 4 marca, obchodzimy święto św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy, który zasłynął swoją pobożnością, sprawiedliwością oraz troską o ubogich. W tym dniu pamiętamy szczególnie o poprzednim proboszczu racławickiej parafii, ks. Kazimierzu Świstku. Był on twardym proboszczem o jasnych zasadach, który otwarcie mówił o wszystkich wadach naszej parafii. Historię jego duszpasterzowania prezentujemy w tym obszernym artykule.
113 dzień roku
Wschód słońca: 5:40.
Górowanie słońca: 12:48.
Zachód słońca: 19:56,
Brzask:: 05:04, Zmierzch:: 20:32,
Dzień będzie trwał: 15 godzin i 28 minut.
Imieniny:
Jerzego, Wojciecha
Aktualny okres kościelny:
Okres Wielkanocny
W kościele katolickim:
Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski
Święta i dni nietypowe:
Światowy Dzień Książki
Kartka z kalendarza
0997: Męczeńska śmierć biskupa Wojciecha podczas misji ewangelizacyjnej do kraju Prusów