Dziś: wtorek, 18 czerwca 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Kolejkowy jubileusz po drugiej stronie granicy

W miniony weekend czeska kolej wąskotorowa Třemešná ve Slezsku - Osoblaha świętowała jubileusz 125-lecia działalności.

Z tej okazji dla miłośników kolei (i nie tylko) przygotowano wiele atrakcji. Najważniejszą z nich były pociągi specjalne kursujące po tym 20-kilometrowym trakcie. Ale to nie wszystko. Na stacji Třemešná ve Slezsku można było zobaczyć, jak zmienia się osie dla wagonów z normalnotorowych na wąskotorowe. Do tego pięknie grały zespoły muzyczne, można było zobaczyć wystawę rękodzieła oraz zdobyć unikalne kolejowe pamiątki i pooglądać archiwalne zdjęcia prezentujące historię przygranicznej linii kolejowej.

Jak zawsze uroczystość była zorganizowana wzorowo i z przysłowiową pompą.

Budowa kolejki wąskotorowej rozpoczęła się latem 1898 roku. Pierwszy pociąg na tej trasie pojawił się już po kilku miesiącach. Kolej ma rozstaw szyn 760 mm. Jej wyjątkowość to przepiękny przebieg oraz aż 102 łuki! Kursują po niej pociągi regionalne oraz w sezonie i święta pociągi specjalne prowadzone zabytkowym parowozem.

Marzeniem czeskich i polskich miłośników jest przedłużenie tej kolejki do Racławic Śląskich. Technicznie jest to jak najbardziej wykonalne. Powstałby produkt turystyczny, którego znaczenie, pomysłowość itp. byłyby dla nas gigantyczne i rozwojowe. To taka szansa, którą nawet trudno sobie wyobrazić. Może dlatego ów pomysł tak wolno kiełkuje i rozwija się, a czas wszystkich goni.

Obraz: 125latwaskotorowki1.jpg
Obraz: 125latwaskotorowki2.jpg
Obraz: 125latwaskotorowki3.jpg
Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Historia

Pociągi do Auschwitz miały postój w Racławicach Śląskich

Dziś, 14 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.


Szynobus

Dramatyczna sytuacja na naszej linii kolejowej. Nie ma sprawnego taboru, do odwołania wprowadza się zastępcze autobusy

Od wczoraj (25.01) spółka Polregio, która odpowiada za obsługę połączeń na naszej linii kolejowej do odwołania wprowadza zastępcze autobusy na połączeniach pomiędzy Nysą, a Kędzierzynem.


Pociąg Intercity

Drugi dalekobieżny jedzie przez najpiękniejszą linię kolejową Polski

Grudniowe zmiany w rozkładzie kolei regionalnej już omówiliśmy, to teraz info o tym, co u nas w połączeniach dalekobieżnych.


Jubileusz

Jubileusz 125-lecia trasy kolejowej Třemešná ve Slezsku - Osoblaha

W nadchodzący weekend 16 i 17 września przygraniczna kolej wąskotorowa świętuje jubileusz 125-lecia. Na tę okazję przygotowano wiele atrakcji.


Lokomotywa SU46

Pociąg specjalny minie naszą stację

W najbliższy piątek w ramach kolejowego projektu Pogórze 2023 przez Racławice Śląskie przejedzie pociąg specjalny prowadzony lokomotywą spalinową SU46.


Festyn

Strażacy nie szczędzili wody w ten upalny dzień

W miniony weekend zorganizowano festyn strażacki. Świętowano jubileusz 20-lecia współpracy polsko-czeskiej.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET