Dziś: wtorek, 23 kwietnia 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

100 lat temu przeprowadzono Plebiscyt Górnośląski

Dziś mija dokładnie 100 lat od bardzo ważnego wydarzenia, które stało się preludium do wybuchu III Powstania Śląskiego.

O przynależności Górnego Śląska po I wojnie światowej miał zdecydować Plebiscyt, który Traktat Wersalski wyznaczył na dzień 20 marca 1921. Za organizację i nadzór nad przebiegiem plebiscytu odpowiadała Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku z siedzibą w mieście Opole. Zachodnia granica plebiscytu wyznaczana przez tzw. linię demarkacyjną obejmowała powiat głubczycki i część wschodnią powiatu prudnickiego. W Prudniku, Lubrzy oraz Białej głosowania nie planowano. W Racławicach Śląskich, Głogówku, Twardawie, Głubczycach, Kietrzu, Raciborzu oraz pobliskich miejscowościach - tak.


Tekst przeniesiony do archiwum

Wszystkie aktualności starsze niż 365 dni, są automatycznie przenoszone do archiwum i nie można ich przeczytać na stronie.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Akcja Meissnera

Akcja, która udała się przez przypadek

Ekipa Janusza Meissnera wysadziła tory pod wiaduktem kolejowym dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności.

Tekst w archiwum

Akcja Mosty

Najbardziej tajemnicza akcja wysadzenia mostu! Czy na pewno się udała?

Zadaniem grupy dowodzonej przez podchorążego Siberę miało być wysadzenie wielkiego mostu kolejowego w Racławicach Śląskich. Czy ona się udała? Wiele osób powątpiewa, ale ostatnie odkrycia są zaskakujące i przemawiają za tym, że i racławicki most został częściowo zniszczony.

Tekst w archiwum

Wawelberg

Polscy bohaterowie z akcji Mosty pod Racławicami Śląskimi

Można powiedzieć, że to u  nas wszystko się zaczęło. Zbliżamy się do arcy-ważnego wydarzenia. 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Jednego z zaledwie pięciu zrywów zakończonych sukcesem strony polskiej!

Tekst w archiwum

Rondo

Racławickie rondo będzie miało patrona

Rondo Racławice Śląskie, a może rondo im. Powstańców Śląskich? Wkrótce centralny punkt naszej miejscowości będzie miał nadane imię.

Tekst w archiwum

Powstanie

W historii Racławic Śląskich nie ma większego przykładu polskiego bohaterstwa i heroizmu

W maju tego roku minie 100 lat od momentu wybuchu III Powstania Śląskiego. W czasie tego zbrojnego zrywu w Racławicach Śląskich przeprowadzono akcję dywersyjną pod kryptonimem MOSTY.

Tekst w archiwum

Most

Super-produkcja filmowa o Powstaniach Śląskich będzie kręcona też w Racławicach Śląskich

W przyszłym roku przypadnie 100-lecie III Powstania Śląskiego. Zdjęcia do superprodukcji filmowej miały się już rozpocząć. Planuje się kręcić je też w Racławicach Śląskich.

Tekst w archiwum

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET