Dziś: wtorek, 18 czerwca 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Krótkofalowcy pamiętają o 90 rocznicy III Powstania Śląskiego

Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego od 2 maja 2011 do 5 lipca 2011r realizuje zadanie publiczne współfinansowane przez Zarząd Województwa Opolskiego pn. 90 rocznica III Powstania Śląskiego.

Od kilku dni działa uruchomiona radiostacja amatorska pod okolicznościowym znakiem HF90TPS.


Tekst przeniesiony do archiwum

Wszystkie aktualności starsze niż 365 dni, są automatycznie przenoszone do archiwum i nie można ich przeczytać na stronie.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Historia

100 lat temu przeprowadzono Plebiscyt Górnośląski

Dziś mija dokładnie 100 lat od bardzo ważnego wydarzenia, które stało się preludium do wybuchu III Powstania Śląskiego.

Tekst w archiwum

Jeden procent

Pamiętaj o 1% podatku

Początek roku to okres rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Pamiętajmy, że każdy z nas może przeznaczyć 1% swojego podatku na wybrany cel. Warto mieć na uwadze Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego.

Tekst w archiwum

Pętla

Do czwartku można zapisywać się do udziału w rajdzie (to nie jest obowiązkowe)

Jeszcze tylko przez dwa dni prowadzone są zapisy do rajdu pieszego w Racławicach Śląskich. Każdy kto się zapisze ma zapewniony posiłek na mecie rajdu oraz dodatkowe gadżety. Warto wiedzieć jak przygotować się na rajd?

Tekst w archiwum

Rycerze

Rycerz na pieszym rajdzie

Już 25 czerwca na zakończenie rajdu po "Pętli Racławickiej" przy Szwedzkim Słupie swoje stanowisko zorganizują krótkofalowcy z Głubczyc, którzy realizują program "Szlak rycerzy joannitów na Opolszczyźnie". Będą mieli ze sobą stroje rycerzy joannitów wraz z uzbrojeniem, które będzie mógł ubrać każdy chętny i wykonać sobie w nich zdjęcia.

Tekst w archiwum

Akademia

Uczniowie i nauczyciele pamiętali o Powstaniach Śląskich

Wczoraj w naszej szkole zorganizowana została akademia poświęcona pamięci Powstańców Śląskich. Było uroczyście i z honorami, ale też zabawnie.

Tekst w archiwum

Powstanie Śląskie

III Powstanie Śląskie w Racławicach Śląskich jako przykład walk powstańczych przeprowadzonych na terenie ziemi prudnickiej (część III)

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i było organizowane przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska. Przez ludność niemiecką polski zryw traktowany był jako "polska inwazja". Wielu niemieckich mieszkańców Racławic dobrowolnie zgłosiło się do udziału w walkach. Zostali oni przydzieleni do trzeciej kompanii, w której skład wchodzili wyłącznie racławiczanie oraz mieszkańcy pobliskiego Rozkochowa. Kompanią dowodził porucznik Kurta, ale nie wiadomo nic o prowadzonych przez nich działaniach. W zasadzie jedyną akcją dywersyjną przeprowadzoną w okolicy Racławic była akcja wysadzania mostów, dlatego wielu z niemieckich ochotników chcących uczestniczyć w walkach zostało odesłanych w okolicę Góry Św. Anny.

Tekst w archiwum

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET