Dziś: wtorek, 23 lipca 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Znika bezpośredni do Wrocławia

W ten weekend najważniejsza, tzw. roczna zmiana rozkładu jazdy pociągów. Kolejny rok, to znów gorzej.

Złą decyzją jest likwidacja bezpośredniego połączenia z Wrocławiem, które było realizowane rano w dni robocze. Relacja tego pociągu zostanie skrócona do stacji Brzeg. Ogromna strata i niestety kolejny dowód marginalizacji stacji i linii kolejowych nie związanych z Opolem.

Linie przechodzące przez stolicę województwa są pod jakimś parasolem ochronnym. U nas wielomiesięczne zastępcze autobusy, a tam wiele pociągów i praktycznie zero odwołań. Taka nasza rzeczywistość. Oczywiście mami się podróżnych, że przesiadka, to nic złego, ale takie bajki, to nie dla nas. Niestety osoby odpowiedzialne za kolej w regionie wycinając bezpośredni pociąg do Wrocławia skutecznie realizują hasło (namalowane wcześniej przecież na szynobusach): Opolskie! Tutaj zostaję.

Pomiędzy Nysą, a Kędzierzynem będzie kursowało 5 par pociągów Regio w dni robocze i 3 pary w weekend. Na takiej linii jak nasza europejskim standardem jest dwugodzinny takt i pociągi, które mają godziny odjazdów dostosowane do potrzeb podróżnych. A tak np. na odjazd pociągu z Kędzierzyna jak ktoś kończy lekcje o 14, to poczeka 2,5 godziny. Z kolei np. jak ktoś rano dojeżdża do szkoły w Prudniku, to jest tam przed 7, zanim szkoła jest otwarta!

15 lat temu przez tak duże miasto jak Dzierżoniów, położone na naszej linii 137 tzw. Magistrala Podsudecka, kursowało około 6 par pociągów dziennie. Teraz będzie ich prawdopodobnie 3 razy więcej. Do Legnicy, do Kudowy-Zdroju, do Wrocławia, a nawet do Trzebnicy. Sąsiednie województwo to piękny przykład na to, jak rozwijać siatkę połączeń i zachęcać ludzi do podróżowania koleją. My jesteśmy z kolei jak odnoszę wrażenie anty-przykładem.

W ten weekend gdzieś będą fajerwerki oraz zagrają orkiestry witające nowe pociągi i przywrócone linie kolejowe (np. w Świeradowie), a nam pozostaje zapłakać i powiedzieć, że dobrze, to już było.

Na zdjęciu ostatni, dzisiejszy pociąg Regio bezpośrednio kursujący do Wrocławia.

Obraz: ostatnidowroclawiapociag23.jpg
Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Szynobus

Dramatyczna sytuacja na naszej linii kolejowej. Nie ma sprawnego taboru, do odwołania wprowadza się zastępcze autobusy

Od wczoraj (25.01) spółka Polregio, która odpowiada za obsługę połączeń na naszej linii kolejowej do odwołania wprowadza zastępcze autobusy na połączeniach pomiędzy Nysą, a Kędzierzynem.


Pociąg Intercity

Drugi dalekobieżny jedzie przez najpiękniejszą linię kolejową Polski

Grudniowe zmiany w rozkładzie kolei regionalnej już omówiliśmy, to teraz info o tym, co u nas w połączeniach dalekobieżnych.


Pociągi

Znów źle się dzieje na naszej linii kolejowej

Ponownie odwoływane są pociągi regionalne, a zamiast nich kursuje Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

Tekst w archiwum

Kolej

Drugi dalekobieżny pociąg pojawi się na naszej linii kolejowej

Wszystko wskazuje na to, że od grudniowej zmiany rozkłady jazdy pociągów, tzw. rocznej zmiany, na naszą linię kolejową wróci drugi dalekobieżny pociąg.

Tekst w archiwum

Drzwi

Drzwi dworca kolejowego wyremontowane

Niedawno wymieniono główne drzwi do Racławickiego dworca kolejowego.

Tekst w archiwum

Kolej

Tak blisko jeszcze nie było, odbudowa linii kolejowej jest realna

Wszyscy zgodnie powtarzają, że to szansa, której nie można zmarnować, bo drugi raz tak duże dofinansowanie zagwarantowane przez rząd się nie trafi.

Tekst w archiwum

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET