Dziś: niedziela, 19 maja 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Tak było 50 i 30 lat temu (zobacz piękne zdjęcia)

Zapraszam do lektury artykułu innego niż wszystkie. Z okazji 760-lecia Racławic cofamy się w czasie, ale o około 50 lat. Czy pamiętasz jak wtedy wyglądały Racławice? Zobacz niesamowite zdjęcia zrobione kilkadziesiąt lat temu i zdjęcia zrobione dziś. Czy pamiętasz piękny bruk na ulicy Zwycięstwa i Głubczyckiej? A może chcesz zobaczyć jak wyglądały inne nasze ulice? A może pamiętasz fioletowe żurawie wodne na naszej stacji? Jak zmienił się główny plac wsi? A może chcesz zobaczyć zdjęcie drogi do Głubczyc z drzewkami, które nie były wyższe niż człowiek? Jak wyglądał plac przed budową pawilonu handlowego? Zobacz ponad 30 zdjęć: prezentujących Racławice 50 i 30 lat temu oraz prezentujących jak te same miejsca wyglądają dokładnie dziś. Przenosimy się w czasie. Zapraszam.

Przyznam się, że długo zajęło mi rozszyfrowanie miejsca, w którym zrobiono tę fotografię, ponieważ część budynków już nie istnieje. To ulica Zwycięstwa. Na zdjęciu dawni gospodarze, którzy w budynku po lewej (nie widocznym na zdjęciu, też nie istniejącym) prowadzili sklep.


Tekst przeniesiony do archiwum

Wszystkie aktualności starsze niż 365 dni, są automatycznie przenoszone do archiwum i nie można ich przeczytać na stronie.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Spotkania z historią

To były ciekawe spotkania z historią

Wielu mieszkańców Racławic Śląskich (i nie tylko) uczestniczyło wczoraj w Centrum Kultury w Głogówku na II Międzyszkolnych Spotkaniach z Historią, pt. Ocalić od zapomnienia. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa w Racławicach Śląskich.


Ks. scholz

Zła się nie uląkł, wiernych nie opuścił

Odważnie został na parafii, kiedy trwały bombardowania i płonęła cała okolica. Potem Rosjanie mimo choroby pędzili go do kopania grobów. Był bohaterem wojennym, ale przede wszystkim ostatnim niemieckim proboszczem Racławic Śląskich.


Urodziny

Dziś nasza miejscowość świętuje urodziny. Oficjalnie istnieje już od 771 lat.

Dnia 29 listopada 1252 roku biskup Bruno z Ołomuńca pisząc pewien dokument o kościelnych beneficjach potwierdza, że istnieje osada o nazwie Razlawic, która położona jest niedaleko Osoblahy w rejonie dorzecza rzeki Osobłogi.


Książka

Racławice Śląskie od lat 20-tych XX wieku do 1945 roku

W 1928 roku przeprowadzono spis ludności powiatu prudnickiego. Racławice Śląskie liczyły wtedy 3063 mieszkańców. Naczelnikiem urzędu gminy Racławice Śląskie był Berthold Ritter.


Nasza historia

Legenda o pokutniku na czarnym koniu

Granica pomiędzy Racławicami Śląskimi, a Nowym Browińcem przebiegała w miejscu, w którym na słupku osadzonym w ziemi znajdował się obrazek św. Franciszka.


Spotkanie z historią

Opowiedzieli o trudnych powojennych latach

Wczoraj (13 czerwca) w Centrum Kultury w Głogówku zorganizowano prelekcje w ramach projektu "I Spotkania z Historią, ocalić od zapomnienia".


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET