Dziś: wtorek, 5 marca 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Wiadukt

Wali się wiadukt kolejowy, co gorsza na torach znów byli złodzieje.

Po raz kolejny nie mamy dobrych informacji dotyczących linii kolejowej do Głubczyc. Kilka tygodni temu złodzieje skradli przewody odpowiedzialne za działanie semaforów po stronie głubczyckiej. Jakby tego było mało wali się wiadukt kolejowy przy naszej stacji. Zobacz tekst plus pierwszy raz materiał video!

Tekst w archiwum

Facebook

Jutro Facebook kończy 10 lat

Jeden z najpopularniejszych serwisów internetowych ma swoją ciekawą historię opisaną przez książki i biograficzny film. Inne media pewnie przedstawią ją jutro, w dniu urodzin portalu, ale my jesteśmy szybsi i robimy to już dziś. Warto wiedzieć, jak to było z powstaniem Facebooka.

Tekst w archiwum

Mordy

Artykuły z dużym echem

Po czym poznać, że dany artykuł jest dobry? Po tym, że cieszy się sporym zainteresowaniem i jest chętnie komentowany. Tak było ostatnio w przypadku artykułów dotyczących mordów dokonanych na niemieckich mieszkańcach Racławic Śląskich oraz ich wyjeździe w czerwcu 1946 roku.

Tekst w archiwum

Stare ulica

Dawne nazwy ulic, czyli gdzie leżała ulica Adolfa Hitlera?

Powstała prawdopodobnie tuż po wojnie mapa Racławic, a wtedy Deutsch Rasselwitz, przedstawia nam jak wyglądała nasza miejscowość przed 70-laty. Na podstawie tej mapy możemy dowiedzieć się jak nazywały się dawniej ulice, gdzie administracyjnie się one kończyły i rozpoczynały. Wiemy też jak zmieniła się nasza miejscowość od tamtego czasu. Pomocna jest również książka adresowa mieszkańców z 1937 roku. Czy wiecie, która z ulic Racławic nosiła imię Adolfa Hitlera? Kilka nazw obecnych ulic zostało dosłownie przetłumaczonych z niemieckiego na polski. Wiecie dlaczego?

Tekst w archiwum

Prudnicka.pl

Nowa wersja gazety internetowej Prudnicka.pl

Wczoraj udostępniono nową wersję Dziennika Internetowego Prudnicka.pl. Strona całkowicie zmieniła swoje oblicze.

Tekst w archiwum

Strony

Zobacz nową wersję strony WebInspiracje.pl i nową stronę autora serwisu Raclawice.Net

Zapraszamy do obejrzenia dwóch nowych stron internetowych. Strony domowej Stanisława Stadnickiego oraz nowej wersji strony firmowej WebInspiracje.pl

Tekst w archiwum

Piknik kolejowy

Zmiana terminu pikniku kolejowego w Racławicach Śląskich

Szósta edycja imprezy kolejowej w Racławicach Śląskich odbędzie się w dniach 31 maja i 1 czerwca (sobota i niedziela).

Tekst w archiwum

Pomoc

Ty też możesz pomóc psiakom z Nysy

Do dnia 14.02 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Racławicach Śląskich odbywa się zbiórka żywności dla schroniska zwierząt w Nysie.

Tekst w archiwum

Ogłoszenie

Ponowienie: Ogłoszenie o sprzedaży domu

Zapraszamy do zapoznania się z ogłoszeniem o sprzedaży domu dostarczonym przez jednego z naszych czytelników.

Tekst w archiwum

Tablica

Tablica dla turystów (i nie tylko) już wisi

Została powieszona jak pisaliśmy pod koniec grudnia. Można znaleźć na niej piękną mapę naszej miejscowości i opis zabytków. Tablica jest bardzo duża.

Tekst w archiwum

Zebranie

Zebranie sprawozdawcze

Zarząd OSP Racławice Śląskie zaprasza wszystkich członków OSP na Zebranie Sprawozdawcze, które odbędzie się w Remizie OSP, w dniu 28 lutego (piątek) o godzinie 18:00.

Tekst w archiwum

Spotkanie opłatkowe

Emeryci i renciści łamali się opłatkiem

W sobotę 11 stycznia zorganizowano doroczne spotkanie opłatkowe dla emerytów i rencistów z Racławic Śląskich. Aktualizacja

Tekst w archiwum

Zabawa

Zapraszamy na zabawę karnawałową

Rada Rodziców Zespołu Szkół w Racławicach Śląskich serdecznie zaprasza na zabawę karnawałową w Domu Ludowym, w dniu 22 lutego 2014r. Początek: 20:00. Zagra zespół Sweet Band.

Tekst w archiwum

Do warszawy

Jest szansa na postój pociągu pośpiesznego do Warszawy w Głogówku

Nasi włodarze mają szansę powalczyć o postój pociągu jadącego do stolicy kraju w naszej gminie. Pytanie: czy będzie im zależało. Szczegóły w artykule.

Tekst w archiwum

Nominacje

Kilka racławickich wydarzeń nominowanych do Wydarzenia Roku przez Tygodnik Prudnicki

Jak co roku gazeta ogłasza nominacje do Wydarzenia Roku. Wśród propozycji są aż trzy wydarzenia z Racławic Śląskich. Można głosować na kuponach wyciętych z gazety.

Tekst w archiwum

Lan Wars

Turniej gier komputerowych w Lubrzy na koniec ferii

Warto już rozpocząć przygotowania do turnieju gier komputerowych w Lubrzy. Jak zwykle będzie można zagrać w piłkę nożną, strzelarkę, bijatykę i zdobyć ciekawe nagrody.

Tekst w archiwum

Energia

Energetycy pracują pełną parą

Na ternie Racławic Śląskich trwa wymiana instalacji energetycznej na słupach energetycznych oraz łączach słupów z domami.

Tekst w archiwum

Wybory

Wybory do Europarlamentu w maju

Przeprowadzone zostaną one dokładnie w niedzielę 25 maja. Kampania wyborcza pewnie ruszy za miesiąc, najpóźniej dwa.

Tekst w archiwum

Historia

Mordy dokonane na mieszkańcach Racławic Śląskich w 1945 roku oraz "wypędzenie" w 1946 roku (część druga)

Przez kilka miesięcy niemieccy mieszkańcy Racławic Śląskich musieli nosić na ramieniu białą opaskę, mieli też zakaz modlenia się w języku niemieckim. Nadchodził dzień, którego się nie spodziewali. W ciągu 30 minut kazano im się spakować i na zawsze opuścić Racławice Śląskie. Ten dzień był dla wielu z nich bardziej tragiczny, niż wejście wojsk rosyjskich do miejscowości w marcu 1945 roku. Zapraszamy do lektury drugiej części tekstu, a w nim nigdy wcześniej nie publikowane wspomnienia w tym opis ostatniego niemieckiego pogrzebu, informacja o ostatnim niemieckim wpisie do ksiąg parafialnych, kradzieży przez Polaków niemieckiego dobytku, czy wspomnienie ostatniego przejazdu niemieckich mieszkańców pociągiem przez Racławice i ich wspólnego śpiewu pieśni religijnej budzącej śpiących Polaków. Artykuł kończy pytanie niemieckich mieszkańców o to, jak czyli się Polacy w domach, których nie wybudowali? Pytanie skierowano do jednego z naszych proboszczów. Oczywiście jest też jego odpowiedź. Lektura obowiązkowa poruszająca najtrudniejszy okres w historii Racławic Śląskich, który jest też zawstydzający dla nas.

Tekst w archiwum

promocja

Promocja dla czytelników. Jak przez pół roku oglądać WSZYSTKIE nasze materiały bez żadnych ograniczeń? Także za granicą!

Abonament SMS gwarantuje czytelnikom dostęp do wszystkich materiałów serwisu Raclawice.Net na czas 2 godzin. Można jednak uzyskać pełen dostęp na pół roku (lub nawet cały rok) nie wysyłając żadnego SMSa.

Tekst w archiwum

Raclawice.NET

Raclawice.NET