Dziś: wtorek, 5 marca 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Komputery

Koniec wsparcia dla systemu operacyjnego Windows XP

Nadchodzi czarny dzień dla osób, które w domu lub w pracy korzystają z tego systemu operacyjnego. Z dniem 8 kwietnia zawiesza się pomoc techniczną oraz wsparcie dla Windows XP. Jeśli nadal masz ten system, to wkrótce będzie miał też problemy.

Tekst w archiwum

Do warszawy

Za miesiąc pojedzie pociąg pośpieszny

Skład relacji Kudowa Zdrój-Warszawa Wschodnia jest już w oficjalnym rozkładzie jazdy. Niestety pojawiły się problemy wynikające z przedłużającego się remontu "kudowianki", czyli linii kolejowej do Kudowy-Zdrój.

Tekst w archiwum

Wirus

Ciekawość to pierwszy stopień do... straty pieniędzy i kłopotów

Ten artykuł to ostrzeżenie. Niech będzie przestrogą, nie tylko dla najmłodszych, ale dla każdego. Pokażemy Wam jak przez głupotę można stracić pieniądze lub narazić się na niezłe problemy. A wszystko to, przez ludzką ciekawość. Być może po lekturze tego tekstu zorientujesz się, że wpadłeś lub wpadłaś w niezły bajzel.

Tekst w archiwum

Kolej

Teraz zapłacisz także polskimi złotówkami

Już 8 maja pierwszy przejazd pociągu specjalnego na przygranicznej kolejce wąskotorowej Trzemeszna-Osoblaha. Sezon wakacyjny także zbliża się wielkimi krokami. W ofercie przewoźnika jest kilka nowości.

Tekst w archiwum

Wypalanie traw

Wypalasz trawy? Grozi Ci nawet 12 lat więzienia lub kary finansowe do 5 tysięcy złotych.

Policja rozpoczęła akcję bezwzględnego ścigania i karania osób, które wypalają trawy i nieużytki rolne. Takim osobom może grozić teraz nawet 12 lat więzienia. Rolnicy wypalający trawy stracą unijne dopłaty.

Tekst w archiwum

Sołtys

Dziś Dzień Sołtysa. SOŁTYS - hobbysta czy społecznik?

Czy zastanawiamy się, kim właściwie jest sołtys dla wiejskiej społeczności? Czy doceniamy jego pracę i działania? Najprościej można by to ująć tak - człowiek instytucja na wsi lub nieodzowny element wiejskiego społeczeństwa, odpowiedzialny w XXI w. za informowanie m.in rolników w sprawie UE, za pobieranie podatków rolnych i od nieruchomości oraz za reprezentowanie sołectwa na zewnątrz. Wobec tak ogólnych informacji spróbuję czytelnikom przybliżyć trochę, tę zdałoby się znaną postać.

Tekst w archiwum

Fundusz Sołecki

Zmieniła się ustawa o Funduszu Sołeckim. NIK kontroluje jak realizowany jest Fundusz w gminach i na wsiach.

Na początku marca w życie weszła znowelizowana ustawa o Funduszu Sołeckim. Z kolei już od kilku lat Najwyższa Izba Kontroli sprawdza szczegółowo, czy gmina oraz lokalne władze wsi prawidłowo wydatkują pieniądze z Funduszu. Szczególny nacisk NIK kładzie na to, czy przydział pieniędzy ustalany jest na zebraniu wiejskim przez mieszkańców, a nie władze.

Tekst w archiwum

Remont

Remontujesz dom, dach, płot, podwórko - teraz będzie trudniej o pozwolenie.

Jakiś czas temu obręb Racławic Śląskich został ustanowiony ochroną konserwatorską. Oznacza to, że każdy remont, wymiana dachu, płotu itp. musi być teraz nie tylko uzgodniony z urzędową administracją budowlaną, ale by w ogóle starać się o zgodę na przeprowadzenie prac budowlanych wcześniej trzeba mieć pozytywną opinię od Konserwatora Zabytków.

Tekst w archiwum

Wielki Post

Rozpoczyna się Wielki Post, jutro środa popielcowa

Już jutro (środa) rozpoczyna się Okres Wielkiego Postu. Msze Święte w środę popielcową odprawione zostaną w godzinach: 9:00 oraz 18:00.

Tekst w archiwum

Lan Wars

Było dwóch, zajęli miejsca w czołówce

Tylko dwie osoby z Racławic Śląskich startowały w tegorocznej edycji turnieju gier komputerowych w Lubrzy i obydwie zajęły czołowe lokaty oraz zdobyły cenne nagrody.

Tekst w archiwum

Zmiana czasu

Zmiana godzin odprawiania Mszy Świętych

Zgodnie z parafialną tradycją z początkiem marca zmieniają się godziny odprawiania Mszy Świętych wieczornych w dniach od poniedziałku do soboty.

Tekst w archiwum

Lan Wars

Ostatnie dni przed turniejem gier komputerowych w Lubrzy

Można wystartować, można tylko oglądać, można kibicować. Już w sobotę rusza X edycja turnieju gier komputerowych LAN_Wars Lubrza 2014.

Tekst w archiwum

Wnętrze kościoła

O kradzieżach do racławickiego kościoła

Temat niesamowitej historii związanej z kielichem kościelnym okazał się bardzo ciekawy. Artykuł ten opublikuje już w najbliższą środę również Tygodnik Prudnicki. My dodamy teraz parę ciekawostek.

Tekst w archiwum

Piknik kolejowy

Data pikniku kolejowego zmieniona (po raz trzeci i ostatni)

To już pewne. Piknik kolejowy w Racławicach Śląskich odbędzie się 7-8 czerwca, a nie jak zapowiadano jakiś czas temu tydzień wcześniej, czyli na Dzień Dziecka.

Tekst w archiwum

Internet

Wszystkie domy mogą być podpięte do światłowodu

Firma Raczek.Net otrzymała dofinansowanie i do 2015 roku podłączy w Racławicach Śląskich domy do szybkiego łącza światłowodowego.

Tekst w archiwum

Kradzież

Kradzieże to już prawdziwa plaga

Kradzież elementów torów oraz nieudana próba włamania do sklepu w Racławicach, to dowód na to, że złodzieje nie próżnują. Jakby tego mało, ostatnio w Prudniku doszło do napadu na sklep. Warto zachować szczególną ostrożność i zgłaszać każde nietypowe zachowanie policji, zwłaszcza nietypowe ze strony obcych osób. W artykule informacje o ostatnich kradzieżach w Racławicach, kradzieżach w naszym powiecie i wskazówki policji, jak chronić się przed złodziejami.

Tekst w archiwum

Zamek Moszna

Wyjazd do Mosznej na zwiedzanie zamku i koncert piosenek Anny German

Z okazji Dnia Kobiet 8 marca (sobota) organizowany jest wyjazd z Racławic Śląskich do Mosznej na zwiedzanie tamtejszego zamku i koncert.

Tekst w archiwum

Papież

Kielich z Racławic w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie na Ziemi Świętej

Był taki czas, że racławicka parafia była najważniejsza w gminie. Przeglądając otrzymane zapiski dotyczące historii Racławic znalazłem opis niesamowitej historii. Opowiada ona o przekazaniu kielicha z naszego kościoła parafialnego dla samego papieża, który ten kielich kazał przenieść później do Ziemi Świętej. Ma on się tam znajdować do dzisiaj! To opowieść, która ma prawie 150 lat!

Tekst w archiwum

Like

Teraz super abonament dla każdego, wystarczy, że korzystasz z Facebooka

Chcesz oglądać naszą stronę bez żadnych ograniczeń przez rok? Wystarczy, że masz konto na Facebook. Możesz przebywać na końcu świata, a i tak zobaczysz naszą stronę, wszystkie teksty, zdjęcia i filmy video. Kiedy chcesz, ile razy chcesz.

Tekst w archiwum

Zabawa

Wszyscy zachwyceni szkolną zabawą karnawałową

Tradycyjnie w naszej szkole była zorganizowana zabawa karnawałowa. Najwięcej radości i uciechy mieli uczniowie z najmłodszych klas.

Tekst w archiwum

Raclawice.NET

Raclawice.NET