Stacja VIII, Jezus pociesza płaczące niewiasty (tajemnicza dłoń na obrazie)

Przewiń w dół, aby odkryć treści tej strony
Ogg Taf FB aktualny obraz

Stacja VIII, Jezus pociesza płaczące niewiasty (tajemnicza dłoń na obrazie)

Na obrazie ósmej stacji prócz Jezusa i niewiast jest ponownie namalowany Szymon z Cyreny. A dlaczego na obrazie namalowano małe dziecko?

Jedna z niewiast widoczna na obrazie ósmej stacji trzyma w ramionach małe dziecko. Warto zastanowić się dlaczego malarz namalował je praktycznie na pierwszym planie. Być może postać ta odnosi się do następujących słów Jezusa:

Córki jerozolimskie, nie płaczcie nade Mną; płaczcie raczej nad sobą i nad waszymi dziećmi! Oto bowiem przyjdą dni, kiedy mówić będą: Szczęśliwe niepłodne łona, które nie rodziły, i piersi, które nie karmiły. Wtedy zaczną wołać do gór: Padnijcie na nas; a do pagórków: Przykryjcie nas! Bo jeśli z zielonym drzewem to czynią, cóż się stanie z suchym? (Łk 23, 28-31).

Dokładnie te słowa Jezus skierował do płaczących niewiast. Dzieci niewiast miały być świadkami upadku Jerozolimy. A o niewiastach tak pisał ks. Sopoćko: Płacz głośny niewiast nad męką Pana Jezusa ujawnia ich szlachetne współczucie i mężną odwagę. One bowiem płaczem swym i narzekaniem uniewinniały Zbawiciela cierpiącego i poniekąd potępiały jego wrogów, którzy musieli tego słuchać. Płacz ich był również wyrazem współczucia dla Najświętszej Maryi Panny, która postępowała za swym synem, cała pogrążona w niewymownej boleści. (...) Co się działo w sercu niewiast litościwych, gdy w chwili tak poważnej usłyszały przestrogę z ust Pana Jezusa? Usłyszały, że trzeba raczej płakać nad sobą, albowiem w tych słowach Zbawiciel oznajmia sąd i karanie, jakie przyjdą na Jerozolimę.,

Ks. Sopoćko uczy nas, że słowa Jezusa odnoszą się do każdej osoby: Słowa przestrogi Pana Jezusa do niewiast stosują się do każdego z nas: [Sami nad sobą płaczcie i nad synami waszymi]. Są to słowa nieskończonego miłosierdzia Bożego. Ale miłosierdzie - to nie bezkarność i ma ono swój czas ograniczony, po upływie którego, w razie nieskorzystania z łaski miłosierdzia, następuje wymiar sprawiedliwości Bożej.

Obraz: pociechadlaniewiast2.jpg

Szymon

Na racławickim obrazie namalowano dwie kobiety (jedna z nich trzyma wspomniane już dziecko). Kim one były? Nie znamy ich imion. Przypuszczalnie były mieszkankami Jerozolimy lub okolic. Być może ciekawił ich tłum i zamieszanie. Kiedy zorientowały się, że na śmierć prowadzą niewinną osobą zapłakały i politowały się nad Jezusem. Błogosławiona Katarzyna Emmerlich tak je opisała: Dziewczęta i zamężne kobiety z dziećmi na rękach pochodzące z Jerozolimy, które wyprzedziły pochód i czekały w tym miejscu, aby spotkać Chrystusa. Stały tam także niewiasty z Betlejem, Hebronu i innych okolicznych miejscowości.

Postać z prawej strony to zapewne Szymon z Cyreny (opisany już wcześniej). Postać ta wygląda tak samo na obrazach siódmej i szóstej stacji. Katarzyna Emmerlich tak pisała o Szymonie na tym etapie Drogi Krzyżowej: W tym właśnie miejscu zasłabł Jezus tak dalece, że zachwiał się i jakby omdlały miał upaść na ziemię; lecz Szymon, widząc to, oparł prędko krzyż o ziemię i skoczył podeprzeć Pana. W tym właśnie miejscu zasłabł Jezus tak dalece, że zachwiał się i jakby omdlały miał upaść na ziemię; lecz Szymon, widząc to, oparł prędko krzyż o ziemię i skoczył podeprzeć Pana.

Warto dokładnie zobaczyć sznur, za który prowadzony jest Jezus. Na jego końcu znajduje się dłoń. Tylko do kogo ona należy? Czy to błąd malarski? Spójrzmy na niewiasty. Ich dłonie dokładnie widać. To nie one szarpią Zbawiciela, są przez Niego błogosławione. Kobieta z lewej strony ma złożone ręce (może się modli).

Na środku i w tle znajdują się dwaj mężczyźni, starszy i młodszy. Opisywana dłoń nie należy do nich, byłaby nadnaturalnie wygięta.

Obraz: pociechadlaniewiast3.jpg

Wszystko wskazuje na to, że dłoń namalowana na obrazie ósmej stacji to błąd, może pośpiech malarza. Na obrazie bardzo podobnym do racławickiego, który znalazłem w jednej z książek także namalowano tą samą dłoń. Jest tam jednak więcej postaci i może ona do kogoś pasować. Powyższe każe mi wysnuć tezę, że malarz racławickiego obrazu spieszył się, może oszczędzał farbę. Nie namalował wszystkich postaci, które malował na innych sprzedawanych przez siebie kopiach.

Obraz: pociechadlaniewiast4.jpg
Miniaturka
Poprzedni art Stacja VII, Pan Jezus upada po raz drugi, czy na obrazie znów namalowano Szymona?
Miniaturka
Następny art Stacja IX, Pan Jezus upada po raz trzeci
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja