Stacja V, Szymon pomaga Jezusowi. Co oznacza drabina na tym obrazie?

Przewiń w dół, aby odkryć treści tej strony
Ogg Taf FB aktualny obraz

Stacja V, Szymon pomaga Jezusowi. Co oznacza drabina na tym obrazie?

Wg. Pasji Jezus nie mógł ominąć dużego kamienia i nie miał już sił nieść Krzyża. Zauważyli to Faryzeusze, którzy zorientowali się, że Jezus może nie dotrzeć żywy na Golgotę. Kazali rzymskim żołnierzom znaleźć kogoś, kto pomoże nieść krzyż. Dalej wiemy co się stało, ale najlepiej, jak zacytujemy tutaj Katarzynę Emmerlich:

Właśnie nadszedł środkową ulicą poganin, Szymon z Cyreny, z trzema synami; pod pachą niósł wiązkę chrustu. Będąc z zawodu ogrodnikiem, zajęty był w ogrodach, ciągnących się na wschód od miasta poza murami. Jak wielu innych ogrodników, przybywał corocznie przed świętami do Jerozolimy z żoną i dziećmi i najmował się do obcinania krzewów. Nadszedłszy obecnie ku bramie, musiał się zatrzymać, bo natłok był wielki. Poznano go zaraz, po ubraniu jako poganina, i mało znacznego rzemieślnika, więc żołnierze przychwycili go natychmiast i przyprowadzili, by pomógł nieść krzyż Galilejczykowi.

Szymon nie chciał wziąć Krzyża. Przystępował do Jezusa z odrazą. Pan spojrzał miłosiernie na Szymona, a ten zabrał się do pracy i pomocy. Wg wizji Emmerlich Szymon miał być krzepkim mężczyzną w wieku około 40 lat. Pisała: na nogach sandały ostro zakończone, przymocowane rzemykami do nóg.

Obraz: stacja5c.jpg

To musi być Szymon

Według tych wskazówek Szymon to postać widoczna z prawej strony. Wprawdzie na racławickim obrazie wygląda na osobę dużo starszą, ale żadna inna postać na malowidle nie może być cichym bohaterem V stacji. Malarz raczej nie wiedział ile lat miał Szymon. Cyrenejczyk wyraźnie chwyta ramię krzyża, chce pomóc. Postać z prawej strony na górze to rzymski żołnierz, który wcześniej znalazł Szymona w tłumie i nakazał mu pomoc Jezusowi.

A tak o Szymonie pisał Ks. Sopoćko: Była to rzeczywiście wielka łaska dla Szymona, że mógł on wyświadczyć usługę Zbawicielowi przy Odkupieniu świata, że mógł pomóc w tym wspaniałym dziele zbawienia, że mógł stać się wzorem dla wszystkich wybranych i własne uzyskać zbawienie. Ten dobry i prosty człowiek stał się sławnym bohaterem, uwiecznionym przez opis ewangelistów.

Bardzo ciekawa jest postać na górze, z tyłu obrazu. To mężczyzna, który niesie drabinę. Tylko po co? W Drodze Krzyżowej drabina została użyta do ściągnięcia ciała z krzyża. Dlaczego ten element pojawia się już na obrazie V stacji drogi krzyżowej?

Obraz: stacja5b.jpg

Drabina i jej symbolika

Długo szukałem jakiś wskazówek, a rozwiązanie okazuje się chyba bardzo proste. Wystarczy przypomnieć sobie co w szeroko pojętej symbolice Biblii oznacza drabina. Drabiną jest sam Chrystus, to On łączy niebo i ziemię, to On jest drogą do nieba. Można powiedzieć, że drabina symbolizuje drogę, jaka wiedzie nas do nieba (poszczególne szczeble). Nie jest to łatwa droga. Zawsze musimy iść pod górę. Wizję takiej drabiny miał we śnie Jakub, który z Beer-Szeby wędrował do Charanu.

Ostatnia opisywana postać z lewej strony obrazu to młody chłopak, pewnie niewolnik. Szarpie Jezusa za szaty, każe mu wstawać. Nakazuje Szymonowi, że ten ma pomóc Zbawicielowi.

Obraz: stacja5a.jpg
Miniaturka
Poprzedni art Stacja IV, Jezus spotyka swoją Matkę. Pachołek pokazuje na obrazie gwoździe
Miniaturka
Następny art Stacja VI Weronika ociera twarz Jezusowi, a co oznacza imię Weronika i gdzie dziś znajduje się chusta?
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja