Raclawice.Net - Logotyp
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Dziś: sobota, 23 października 2021r.

Kaplica rodziny Cyrusów

Kaplica została wzniesiona przed II wojną światową przez młynarza Aloisa Cyrusa, mającego w swoim posiadaniu okazały budynek gospodarski i duży młyn znajdujący się na wschodnim krańcu miejscowości, w pobliżu jednej z odnóg rzeki Osobłogi. Alois Cyrus był człowiekiem majętnym i bogobojnym. Wybudował kaplicę, w której pochowani mieli zostać członkowie jego rodziny: on z żoną oraz ich dzieci. Młynarz znany był jeszcze z jednego dzieła. To on produkował w jednym ze swoich budynków prąd do oświetlenia racławickich ulic.

Kaplica Cyrusów musiała zostać wzniesiona kilka lat przed wybuchem II wojny światowej. Dokładna data budowy nie jest znana. Jej budowniczym był Alois Cyrus. Zamożny mieszkaniec Racławic posiadający okazałe gospodarstwo rolnicze usytuowane w pobliżu szosy prowadzącej do Głogówka (obecnie ulica Wodna).

Obraz: kaplica_cyrosow01.jpg

Kaplica Cyrusów widziana z ulicy Wodnej

W skład gospodarstwa Cyrusa wchodził budynek gospodarski, zagroda oraz duży młyn, zwany młynem dolnym (położonym w dolnym biegu rzeki). Cyrus z pomocą specjalnej turbiny produkował w swoim gospodarstwie prąd potrzebny do oświetlenia ulic Racławic.

Gospodarz w południowej części gospodarstwa wybudował okazałą kaplicę. Religijny człowiek pragnął, by to w niej zostali pochowani członkowie jego najbliższej rodziny. Tak się jednak stało, że kaplica zawsze była pusta. Cyrus nigdy nie doczekał się dzieci, a sam wraz z żoną uciekł na zachód, kiedy to 18 marca 1945 roku wojska radzieckie wkroczyły do Racławic.

Obraz: kaplica_cyrosow02.jpg

Stare drzwi do kaplicy, dziś wyglądają trochę inaczej

Mimo wieku do dziś kaplica wywołuje bardzo pozytywne wrażenia, ponieważ widać ile pracy kosztowało budowniczego wykończenie tego obiektu. Z okolicą, w której jest położona związanych jest kilka miejscowych legend, zwłaszcza legendy o Wodniku: stworku żyjącym w wodach rzeki, zwabiającego w jej głębie młodych mieszkańców Racławic Śląskich.


Polecamy -
Baner
KOMUNIKAT -
POTRZEBUJEMY TWOJEJ ZGODY
Zamknij okno

Dostosowujemy stronę do Twoich potrzeb, dlatego możemy zbierać niektóre Twoje dane np. w plikach cookies. Zobacz naszą politykę prywatności oraz politykę Cookies i zapoznaj się z zasadami. Potrzebujemy Twojej zgody do przetwarzania danych. Kliknij przycisk zgadzam się lub zamknij okno, aby udzielić nam tej zgody.

Zgadzam się