Raclawice.Net - Logotyp
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Dziś: poniedziałek, 6 grudnia 2021r.
AutopromocjaObraz
Baner

Dolina rzeki Osobłogi

To znajdująca się na południu Racławic rozległa dolina, której sercem jest kręta rzeka Osobłoga. To miejsce częstych wylewów rzeki, miejsce tajemnicze, spokojne, okolica częstych spacerów mieszkańców. Położona na granicy Płaskowyżu Głubczyckiego ma długość kilku kilometrów, a jej centrum znajduje się na ternie należącym do Racławic Śląskich. Najciekawszymi obiektami, jakie można zobaczyć w Dolnie Osobłogi są: kaskada wodna, most kolejowy, dawny młyn oraz czeska tama. To idealne miejsce na wycieczkę rowerową lub niedzielny spacer. To również miejsce, gdzie bardzo często można spotkać wędkarzy.

Dolina Osobłogi to szeroka na około 1 kilometr dolina znajdująca się na południowych terenach Racławic Śląskich, przez ludność niemiecką nazywana doliną Weisental (lub: Weisenground), której sercem jest kręta i kapryśna (zwłaszcza wiosną) rzeka Osobłoga (czeska nazwa rzeki: Osoblaha, niemiecka Hotzenplotz). Osobłoga powstaje z połączenia dwóch górskich potoków, których źródła znajdują się na zboczu góry: Kutny Vrch (866 m n.p.m.). Pierwszy z tych potoków nosi nazwę Petrovicky Potok. Drugi potok nie ma nazwy. Oba łączą się w miejscowości Petrovice i to właśnie tam swój początek ma rzeka Osobłoga. Na terenie Czech niemal na całej długości wzdłuż Osobłogi znajduje się szosa. Od kościoła we wsi Petrovice jedziemy cały czas lekko w dół i z prawej strony podziwiamy rzekę. W Czechach przepływa ona przez miejscowości: Petrovice, Janov, Jindřichov, Arnultovice, Pitarne, Sadek, Divči Hrad, Dolni Povelice, Dubsky Mlyn, Lesni Mlyn, Bohušov, Osoblaha i Studnice. Ta ostatnia miejscowość znajduje się najbliżej granicy państwowej i najbliżej Racławic Śląskich.

Obraz: dolina_osoblogi.jpg

Kaskada wodna na rzece Osobłodze widziana z nasypu kolejowego

Racławice Śląskie są pierwszą miejscowością w Polsce, do której od południowego zachodu wpływa Osobłoga (30 kilometrów od swojego źródła). Na granicy Polsko-Czeskiej znajduje się tak zwana "czeska tama". W jej pobliżu Osobłoga łączy się z wodami rzeki Prudnik. Na terenie Racławic rzeka przepływa obok młyna górnego, pod Złodziejskim Mostem, stalowym mostem kolejowym, mostem drogowym z szosa do Głubczyc. Dalej rzeka płynie przez wodospad w okolicy miejscowości Klisino oraz okolicę działającej od 2012 roku w Racławicach kopalni żwiru i pisku. Rzeka płynie w kierunku Dzierżysławic, Głogówka i Krapkowic gdzie później wpada do Odry.

Obraz: dolina_osoblogi_rzeka.jpg

Okolice Złodziejskiego Mostu, gdzie rzeka ma około 2 metry głębokości

Osobłoga jest kapryśna i wylewa nader często zwłaszcza wczesna wiosną, gdy zaczyna topnieć śniegi z okolicznych gór. Największe powodzie odnotowano w 1903 roku, 1997 roku oraz jesienią 2007 roku.

Racławice Śląskie przed zalaniem niżej położonych ulic ochrania wał przeciwpowodziowy wybudowany jeszcze pod koniec XIX wieku. Wał rozpoczyna się między ulicami M. Konopnickiej i Kolonialną (tam rzeka przepływa najbliżej miejscowości) i ciągnie się w średniej odległości około 100 metrów od koryta rzeki. Wał kończy się w pobliżu nasypu kolejowej linii kolejowej Racławice Śląskie-Głubczyce. W planach jest budowa nowego wału, który ma rozpoczynać się w okolicy racławickiego boiska i biec aż na wschodni kraniec miejscowości do szosy Racławice-Dzierżysławice.

Obraz: wodospad_osobloga.jpg

Zachód słońca przy kaskadzie wodnej

Dolina Osobłogi to najładniejszy zakątek Racławic. Dzięki sieci dróg polnych można przejść się w około rzeki (lub przejechać rowerem) podziwiając panoramę okolicy. Z południowego brzegu doskonale widać zachodnią część miejscowości z niżej położonymi ulicami M. Konopnickiej, Kolonialną i Ogrodową. Świetnie prezentuje się wysoko położona ul. Prudnicka. Widok na wschodnią część Racławic przesłania wysoki na 18 metrów nasyp kolejowy. Z północnego brzegu widać "pomorzowickie wzgórza".

Najlepszy widok na dolinę rysuje się ze stalowego mostu kolejowego. Doskonale widać wschodnią część Racławic z wysoko położonym kościołem WNMP. Patrząc na zachód widzimy całą panoramę Doliny Osobłogi. W dole pięknie położoną kaskadę wodną. Dalej Złodziejski Most i młyn górny. Z lewej strony "pomorzowickie wzgórza". Na zachodzie góry Opawskie i czeskie Jesioniki.

W miejscu, w którym Osobłoga przepływa pod mostem kolejowym położona jest kaskada wodna. To najlepsze miejsce do odpoczynku. Niżej znajduje się naturalna plaża gdzie latem wypoczywa liczne grono mieszkańców. Południowy brzeg rzeki w tym miejscu tworzy szeroką na około 2,5 metra plażę piaszczystą ciągnącą się od kaskady do mostu kolejowego. Rzeka w tej okolicy (poniżej kaskady) ma głębokość nie przekraczającą 50 centymetrów. Powyżej kaskady głębokość wody dochodzi nawet do 2 metrów.

Najlepiej na spacer Doliną Osobłogi wybrać się tuż przed zachodem słońca.


Polecamy -
Baner
KOMUNIKAT -
POTRZEBUJEMY TWOJEJ ZGODY
Zamknij okno

Dostosowujemy stronę do Twoich potrzeb, dlatego możemy zbierać niektóre Twoje dane np. w plikach cookies. Zobacz naszą politykę prywatności oraz politykę Cookies i zapoznaj się z zasadami. Potrzebujemy Twojej zgody do przetwarzania danych. Kliknij przycisk zgadzam się lub zamknij okno, aby udzielić nam tej zgody.

Zgadzam się