Stacja XI, Jezus do krzyża przybity

Przewiń w dół, aby odkryć treści tej strony
Ogg Taf FB aktualny obraz

Stacja XI, Jezus do krzyża przybity

Jezus na racławickim obrazie patrzy z politowaniem mówiąc: Przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią. Mężczyzna w środku za chwilę wbije gwóźdź. Ten z lewej przytrzymuje nogę. Gwoździe i młotek widoczne na tym obrazie były już opisywane wcześniej. Malarz narysował je także na obrazie czwartej stacji. Osoba, która na obrazie stacji jedenastej wbija gwóźdź nie jest jednak tą samą ze stacji czwartej.

Piłat ustalił, że napis na krzyżu jako opis winy ma oznaczać: Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski (INRI [łac. Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum]). Sprzeciwiali się temu arcykapłani żydowscy. To oni są namalowani u góry z prawej strony obrazu. Tablicę z napisem INRI dostarczył zapewne legionista rzymski namalowany z tyłu. Dwóch arcykapłanów, a zwłaszcza ten namalowany z prawej, trzymając tablicę nie zgadza się z opisaną karą. Arcykapłani chcieli, żeby zaznaczyć, że to Jezus sam się tak mianował, a nie że był Królem Żydowskim jak opisywał napis.

Obraz: dokrzyzaprzybity1.jpg

Dyskusja na temat napisu

Ks. Sopoćko pisał: Jakie ma znaczenie dla nas tajemnica ukrzyżowania Pana Jezusa? Odpowiada sam Zbawiciel ustami Proroka: [Cóż to za rany są w pośrodku rąk twoich? I rzecze: Tymi jestem zranion w domu tych, którzy mię miłowali] (Zach. 13, 6). Czyli Pan Jezus otrzymał te rany od swoich przyjaciół i otrzymuje je nadal od swoich wyznawców, którzy może wierzą w niego, ale nie żyją według przepisów tej wiary. Przybijają do krzyża ciało mistyczne Chrystusa, a w tej liczbie i siebie. Przybijają potrójną pożądliwością: pychy, oczu i ciała swego grzesznego, od której może ich uwolnić tylko najmiłosierniejszy Zbawiciel, o którego męce mówi Prorok: [Obstąpiły mię psy mnogie; zbór złośników oblekł mię. Przebodli ręce moje i nogi moje, policzyli wszystkie kości. A oni przypatrywali się i patrzyli na mnie] (Ps. 21, 17 ? 18).

Obraz: dokrzyzaprzybity2.jpg
Miniaturka
Poprzedni art Stacja X, Jezus z szat obnażony, co robi na obrazie młodzieniec z dzbankiem wina i kości do gry? Czy szata, w którą ubrany był Jezus ocalała do dziś?
Miniaturka
Następny art Stacja XII, Jezus umiera na krzyżu
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja