Ogg Taf FB aktualny obraz

Kiedy tak naprawdę powstały Racławice Śląskie? Bolesław Pierworodny panem Racławic?

Warto zastanowić się, kiedy dokładnie powstała nasza miejscowość i w jakich to było okolicznościach. Czy wiecie, że w naszej okolicy dawniej prowadzono prace archeologiczne, w trakcie których odnaleziono ciekawe rzeczy sprzed tysiąca lat? Osadnicy z Niemiec, czy osoby o słowiańskich nazwiskach - jacy byli pierwsi mieszkańcy miejscowości? Może początek dziejów naszej miejscowości związany jest z Czechami, albo polskimi Piastami? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.

Z datą tą wiążę się pewien zapis informujący, że Biskup Bruno z Ołomuńca przeznacza wieś Racławice Śląskie dla czterech zaplanowanych beneficjów kościelnych. Jest to zatem potwierdzenie w dokumencie, że istnieje taka osada, jak Racławice Śląskie (choć wtedy nazywała się inaczej). Trudno powiedzieć, co dokładnie oznacza owe beneficjum, ale można napisać, że to prawo do czerpania dochodów przez owego biskupa z posiadania lub opieki nad wymienionymi w dokumencie osadami.

Do przeczytania jeszcze 92% treści

Tekst przeniesiony do archiwum

Obecnie każdy tekst starszy niż 14 dni jest przenoszony do archiwum i nie można go już przeczytać. Zaglądaj na naszą stronę możliwie najczęściej, aby nie przegapić ciekawych informacji.

Buszcze
Poprzedni art Kopia obrazu Matki Bożej z sukienką
Ikonografia
Następny art Święty skryty w cieniu, patron spraw trudnych i beznadziejnych
Teksty na podobny temat
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja