Ogg Taf FB aktualny obraz

Orkiestra i kolejarze z Racławic pojechali do Jaworzyny Śląskiej

Jaworzyna Śląska położona niedaleko Świdnicy i Świebodzic (znanych ze Złotego Pociągu) to najstarszy w Polsce węzeł kolejowy. W miniony weekend odbywała się tam jedna z największych w Polsce imprez kolejowych.

Jaworzyna Śląska to duży węzeł kolejowy leżący na liniach kolejowych Katowice-Legnica oraz Wrocław-Wałbrzych. Blisko stamtąd do Świebodzic związanych ze Złotym Pociągiem. Jaworzyna Śląska to najstarszy w Polsce węzeł kolejowy, jeden z największych w kraju. Powstał dość przypadkowo. W połowie XIX wieku budowano kolej z Wrocławia do Świebodzic i dalej planowano ją przedłużyć do Wałbrzycha. Już wtedy marzeniem budowniczych było, aby tory nowej linii kolejowej przeszły przez Świdnicę, ogromne forteczne miasto. Niestety władze wojskowe (tak jak to miało miejsce w przypadku Koźla) nie zezwoliły na to, aby kolej przecinała ich osadę (wtedy wojskowi byli sceptycznie nastawieni do tego nowoczesnego środka transportu i skutecznie blokowali wiele inwestycji kolejowych).

Do przeczytania jeszcze 73% treści

Tekst przeniesiony do archiwum

Obecnie każdy tekst starszy niż 14 dni jest przenoszony do archiwum i nie można go już przeczytać. Zaglądaj na naszą stronę możliwie najczęściej, aby nie przegapić ciekawych informacji.

Referendum
Poprzedni art 2 raz tak, 1 raz nie
Zebranie wiejskie
Następny art Kajaków w Racławicach mieszkańcy nie chcą, będą za to inne rzeczy
Teksty na podobny temat
© Raclawice.NET

Koncertowy Koncert Kolęd

Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja