Ogg Taf FB aktualny obraz

Historia pomnika "ku pamięci mieszkańców poległych w I wojnie światowej"

Z okazji przypadającej w listopadzie rocznicy 760-lecia Racławic Śląskich rozpoczynamy cykl artykułów historycznych opisujących dzieje i miejsca jeszcze szczegółowo nie zaprezentowane na naszej stronie. Na początek opisujemy pomnik ofiar I wojny światowej. Nie jest znana jego dokładna data budowy, ale powstał zaraz po zakończeniu I wojny światowej. Zawierał informacje o mieszkańcach ówczesnych Racławic, zmarłych w czasie I wojny światowej. Przetrwał do czasów obecnych. Przeczytaj ciekawą historią obelisku znajdującego się dawniej w centrum wsi. Zobacz archiwalne zdjęcia.

W czasie I wojny światowej z każdej niemieckiej wioski zginęło wiele osób. Dlatego w niemal każdej miejscowości po 1918 roku powstawały pomniki upamiętniające ofiary tamtej wojny. Historia wspominania poległych jest jednak starsza. Wcześniej nazwiska osób, które nie wróciły do domu, a walczyły w wielu konfliktach zbrojnych, umieszczano w kościołach na specjalnych tablicach. Kto wie, być może takie tablice dałoby się jeszcze znaleźć w Racławicach Śląskich, a mogą one informować na przykład o mieszkańcach, którzy zginęli w czasie wojen śląskich. Sama historia wojen śląskich jest ciekawa i dotyczy również naszej miejscowości, i pewnie też zostanie opisana na łamach strony Raclawice.Net.

Do przeczytania jeszcze 87% treści

Tekst przeniesiony do archiwum

Obecnie każdy tekst starszy niż 14 dni jest przenoszony do archiwum i nie można go już przeczytać. Zaglądaj na naszą stronę możliwie najczęściej, aby nie przegapić ciekawych informacji.

Dożynki
Poprzedni art W Racławicach podziękowano za zebrane plony
Koło Gospodyń Wiejskich
Następny art Nasze panie na Kongresie Kobiet w Warszawie
Teksty na podobny temat
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja