Ogg Taf FB aktualny obraz

Aktualności i nowe informacje z Racławic Śląskich

W chwili obecnej każda nowa aktualność dostępna jest bez ograniczeń przez około 5 do 7 dni. Potem wszystkie newsy przenoszone są automatycznie do archiwum, które jest ukryte. Aby nie przegapić nowych informacji zaglądaj na naszą stronę codziennie.

© Raclawice.NET

Kwietny Bieg pod znakiem zapytania

Każdego roku na przełomie maja i czerwca przez całą Polskę organizowana była specjalna sztafeta biegaczy, do której na trasie mógł dołączyć każdy chętny. Wszystko po ty, by uczcić pierwszą wizytę w naszym kraju Ojca Świętego Jana Pawła II. W tym roku organizacja przedsięwzięcia stoi pod znakiem zapytania.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Ogólnopolski Konkurs o życiu i posłannictwie Jana Pawła II "Olimpus-2011"

(...) miał miejsce dnia 29 marca 2011r. w Zespole Szkół w Racławicach Śl. Wzięło w nim udział 16 uczniów z klasy IV i VI Szkoły Podstawowej oraz 31 uczniów z klas I-III Gimnazjum, czyli ogółem 47 osób.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Artykuł dotyczący działań wojennych - podsumowanie

Po publikacji materiałów dotyczących działań wojennych przeprowadzonych w marcu 1945 roku w Racławicach Śląskich odezwało się wielu czytelników.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Bezcenne zwycięstwo nad Ruchem

W telewizji dziś królował Adam Małysz, ale serce kibica piłkarskiego było na naszym boisku, gdzie Racławia grała z Ruchem Zdzieszowice.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Dziś śpimy o godzinę krócej

W nocy z soboty na niedzielę należy przestawić wskazówki zegara z godziny 2 na godzinę 3.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Do Racławic przyjedzie druga drużyna Ruchu Zdzieszowice

W sobotę druga wiosenna kolejka w piłkarskiej lidze okręgowej. Nasz zespół zagra z liderem ze Zdzieszowic. Być może rywal stawi się u nas w osłabionym składzie.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Działania wojenne w okolicy Racławic Śląskich w marcu 1945 roku i późniejsze losy niemieckich mieszkańców tej miejscowości (część czwarta)

Trudno jednoznacznie opisać działania wojenne w Racławicach, ale między niedzielą, a poniedziałkiem miejscowość raz była pod władaniem niemieckim, a raz rosyjskim. Mieszańców ukrywających się w piwnicach w poniedziałek znaleźli Rosjanie. Szczęście mieli Ci, którzy mieli przy sobie biżuterię lub zegarki.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Działania wojenne w okolicy Racławic Śląskich w marcu 1945 roku i późniejsze losy niemieckich mieszkańców tej miejscowości (część trzecia)

W niedzielę rano 18 marca rosyjscy żołnierze byli już na ulicy Głubczyckiej. Gospodarzom, którzy pozostali w swoich domach odbierali konie. Pewnie w tym czasie wojskom niemieckim udało się w pobliżu Racławic wydostać z tak zwanego kotła, ponieważ do Racławic wkroczyła grupa niemieckich żołnierzy. Zmusili oni Rosjan do wycofania się.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Działania wojenne w okolicy Racławic Śląskich w marcu 1945 roku i późniejsze losy niemieckich mieszkańców tej miejscowości (część druga)

Rosjanie do miejscowości wkroczyli od południa, od strony Pomorzowic. Jeden z żyjących do dziś byłych mieszkańców pamięta, że spoglądając z dachu swojego domu widział jak od strony lasu wychodzą żołnierze rosyjscy i zbliżają się do rzeki. Wtedy przestraszył się i z całą rodziną uciekł w kierunku Prudnika.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Działania wojenne w okolicy Racławic Śląskich w marcu 1945 roku i późniejsze losy niemieckich mieszkańców tej miejscowości (część I)

Do lipca 1944 roku mieszkańcy Racławic Śląskich bezpośrednio nie odczuli skutków trwającej wojny. Życie toczyło się swoim spokojnym rytmem, a działaniach zbrojnych czytano w prasie i słuchano audycji radiowych. Z czasem coraz to więcej młodzieńców oraz mężczyzn było zaciąganych do armii. Jeśli wierzyć statystyce prowadzonej przez ówczesnego mieszkańca Paula Kapustę na front odesłano 231 mieszkańców Racławic Śląskich z czego większość nigdy nie wróciła do domów.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Nieudany początek rundy wiosennej - zabrakło trochę szczęścia

Kto wie jakby potoczył się mecz z Rusocinem, gdyby sędzia nie wyrzucił z boiska naszego zawodnika w 37 minucie zawodów?

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Pierwsze bociany przyleciały już do Racławic Śląskich.

Mówi się, że bociany przylatują na Świętego Józefa. Te wspaniałe ptaki muszą mieć doskonale wyregulowane zegarki, ponieważ dziś zawitały do Racławic Śląskich.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Walki o Racławice Śląskie w 1945 roku

Rosjanie wchodzili do stodół i piwnic. Interesowała ich każda wartościowa rzecz. Mieli ręce przepasane zegarkami, ale i tak było im mało. Szczęście miał ten, kto znał język rosyjski. Wielu rozstrzeliwano.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Przełajowcy pobiegną w Głogówku

Przez dwa weekendy marca Głogówek stanie się areną dwóch ważnych wydarzeń sportowych związanych z biegami przełajowymi.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

W sobotę stratuje liga TYPERA. Do wygrania piłka nożna

W najbliższy weekend piłkarze wracają do regularnych rozgrywek. To również czas, w którym oficjalnie startuje nasza liga TYPERA. Na zwycięzcę czeka markowa piłka nożna przeznaczona do gry na boiskach trawiastych.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Na początek trudny wyjazd

W sobotę i niedzielę na boiska wracają piłkarze w lidze okręgowej. Nasz zespół zagra na trudnym terenie w Rusocinie.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Racławicki OSK wśród najlepszych

W miniony piątek Starosta Prudnicki podsumował 2010 rok pod względem szkolenia kandydatów na kierowców w naszym regionie. Jak co roku nagrodził najlepsze w naszym powiecie Ośrodki Szkolenia Kierowców. Wśród nich znalazła się "Auto-Szkoła" Leszek Szmidt z Racławic Śląskich.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Wypadek na przejściu dla pieszych

W miniony wtorek w Racławicach Śląskich doszło do potrącenia 10 letniego dziecka. Policjanci ustalają przebieg zdarzenia, a prowadzone postępowanie ma udzielić odpowiedzi na pytanie kto jest winny spowodowania wypadku.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Wybrano nowego Patrona racławickiej szkoły

W dniu wczorajszym przeprowadzono otwarte wybory patrona racławickiej szkoły. Głosować mogli uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice oraz mieszkańcy. Zobacz dokładne wyniki głosowania.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Uwaga. Dziś głosowanie nad wyborem patrona szkoły.

Od godziny 17:00 do godziny 20:00 głosować może każdy mieszkaniec Racławic Śląskich, a także miejscowości, z których do szkoły dojeżdżają uczniowie. Głosowanie przeprowadzone będzie w naszej szkole.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Ruszyła nowa zabawa w ligę TYPERA, do wygrania markowa piłka nożna

Rozpoczęliśmy zabawę skierowaną do szerszego grona miłośników piłki nożnej. Przez całą wiosnę będziemy bawili się w typowanie wyników spotkań, w których udział będą brały nasze drużyny. Na najlepszego Typera czeka nagroda.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Dziś dzień kobiet

Wszystkim Paniom odwiedzającym nasz serwis internetowy z okazji ich dnia życzymy przede wszystkim nieustającego uśmiechu, a także radości z każdego przeżywanego dnia.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Zaproszenie na wybory Patrona Szkół w dn. 10 marca 2011 r.

Szanowni Państwo, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy Zespołu Szkół w Racławicach Śl., Członkowie Lokalnej Społeczności - mieszkańcy Racławic Śląskich, Szonowa, Kazimierza, Tomic, Ciesznowa, Góreczna i Klisina oraz Drodzy Uczniowie!

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Zakończył się sezon w głogóweckiej lidze futsal, drużyna z Racławic na 12 miejscu

Po średnim początku sezonu w końcówce rozgrywek drużyna z Racławic Śląskich wreszcie zaczęła grać tak jak powinna. Było to jednak zdecydowanie za późno.

Przeczytaj
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja