Ogg Taf FB aktualny obraz Baner

Aktualności i nowe informacje z Racławic Śląskich

Z abonamentem oglądasz wszystkie treści bez ograniczeń

© Raclawice.NET

Piknik kolejowy w czerwcu?

To jeszcze nie potwierdzone, ale na ostatnim zebraniu członków Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Racławicach, wstępnie ustalono, że przyszłoroczny piknik kolejowy odbędzie się w czerwcu.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Kontrowersyjny rzut karny

W dzisiejszym spotkaniu było wszystko: bramki, rzut karny i czerwona kartka. Nie brakowało też emocji i sporej grupy kibiców - wszak spotkały się dwie czołowe drużyny ligi okręgowej. Zobacz relację ze spotkania Racławia Racławice Śląskie-Po-Ra-Wie Większyce.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Można już zdobyć nową mapę: Gmina Głogówek-zabytki, atrakcje, wydarzenia

Niedawno światło dzienne ujrzało nowe wydawnictwo dotyczące miasta mi gminy Głogówek. Można w nim znaleźć wiele informacji o Racławicach Śląskich.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Racławia zagra z Odrą Opole

Los nie był dla nas łaskawy i w 1/32 piłkarskich rozgrywek o Pucharu Polski Racławia zmierzy się z najbardziej utytułowanym piłkarskim klubem Opolszczyzny. Już jutro ciekawy pojedynek w lidze okręgowej.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Konkurs "Super Mamy" rozstrzygnięty

Pani Grażyna Orlita z Racławic Śląskich reprezentowała nasze województwo w ścisłym finale konkursu na "Super Mamę". W tym tygodniu ogłoszono wyniki.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Zdobądź piękny kalendarz kolejowy na rok 2013

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Racławicach Śląskich wydało piękny kalendarz kolejowy na nadchodzący rok. Wśród fotografii nie mogło zabraknąć zdjęć z Racławic Śląskich.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Zebranie organizacyjne w sprawie ligi futsal

Jutro (środa) zapraszam na zebranie organizacyjne wszystkie osoby, które w nowym sezonie ligi w Głogówku chciałby występować w drużynie WebInspiracje Racławice Śląskie.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Strażacy mieli trochę roboty

Wczoraj około godziny 21 przez południe Opolszczyzny przetaczały się silne wiatry i burze. Nie ominęły one także Racławic Śląskich.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Racławice Śląskie przed wybuchem II wojny światowej - zobacz jak zmieniła się nasza miejscowość

Czy zastanawialiście się, jak nasza miejscowość wyglądała przed II wojną światową? Które budynki nie przetrwały tamtych czasów? Co zmieniło się na przestrzeni ostatnich 60-70 lat? Okazuje się, że mimo wielu podobieństw Racławice Śląskie dawniej było inną miejscowością niż Racławice Śląskie dziś. Gwarne ulice, wiele prywatnych gospód i sklepów oraz lokalny biznes były domeną naszej miejscowości przed kilkudziesięcioma latami. Poznaj Racławice sprzed 70 lat. Zobacz jak zmienił się wodospad i jak wyglądała piękna wyspa znajdująca się pod wielkim mostem kolejowym, dowiedz się co zniknęło z krajobrazu kolejowego. Zobaczcie jak dawniej wyglądała kaplica Matki Boskiej Buszczeckiej i ołtarz kościoła. Poznaj stary sklep z zabawkami i przedruk 80-letniego ogłoszenia z prasy, w którym reklamował się lokalny stolarz.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Rozpoczął się remont ulicy Kopernika

Pod koniec minionego tygodnia ruszyły prace przy remoncie ulicy Kopernika w Racławicach Śląskich. Według planów mają zakończyć się w 1,5 miesiąca.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Zmiana godzin

Od wczoraj (1 października) Msze Święte wieczorne w naszej parafii odprawiane są o godzinie 17.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Miłośnicy kolei z Racławic z delegacją w Jaworzynie Śląskiej

W miniony weekend w Jaworzynie Śląskiej niedaleko Świdnicy zorganizowano dużą imprezę kolejową. Można było na niej zobaczyć piękne polskie i niemieckie parowozy. Nie zabrakło również członków Stowarzyszenia Miłośników Kolei Racławice Śląskie.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Stacja benzynowa w Racławicach Śląskich, królestwo dorożkarzy i pierwszy duży sklep

Kontynuujemy cykl ciekawych artykułów poświęconych historii naszej miejscowości. W tym opiszemy kilka interesujących miejsc, o których jeszcze na naszej stronie nie wspomniano. Warto widzieć, że już dobrych kilka lat przez wybuchem II wojny światowej działała w Racławicach stacja benzynowa, a w miejscowości nie brakowało miejsc z postojami taksówek. Czy wiecie, gdzie się znajdowała owa stacja paliw i co niedawno wybudowano na jej miejscu? W miejscu dzisiejszej drogi prowadzącej na boisko znajdował się ogromny budynek z wieloma sklepami, można powiedzieć pierwszy market. Już wtedy obok niego umiejscowiono duży kiosk z prasą. Co ciekawe kiosk ten przetrwał aż do lat 90-tych ubiegłego stulecia. Ten sklep również opisujemy w tym artykule. Pewnie wielu mieszkańców go pamięta, ponieważ po wojnie można było kupić tam między innymi buty.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Jak dojechać i wrócić z Wrocławia pociągiem - poradnik

Zbliża się rok akademicki. Wielu racławickich studentów (ale nie tylko) dojeżdża lub będzie dojeżdżało do Wrocławia. Z tym poradnikiem dowiecie się, jak łatwo można dojechać do stolicy Dolnego Śląska pociągiem i to tylko za 22zł (cena biletu normalnego, uczniowie zapłacą jeszcze mniej). Przekonajcie się jakie to proste i wygodne. Dowiecie się, gdzie jest najbezpieczniej i jak uniknąć problemów z kupnem biletów. Sprawdziłem to na własnej skórze wiele razy. Poradnik przyda się także tym, którzy do Wrocławia chcą pojechać na wycieczkę.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

W Racławicach można poćwiczyć i nauczyć się karate

Uwaga, bardzo ważna informacja dla osób chętnych do uczestnictwa na zajęcia aerobiku lub karate. Będą one prowadzone w Racławicach, ale trzeba się zmobilizować i jak najszybciej zapisać. Przeczytaj całą aktualność.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Jak szybko mija rok

Można to zaobserwować na przykładzie I Zjazdu Absolwentów racławickiej szkoły. Ten zorganizowano dokładnie rok temu - a wydaje się, jakby to było wczoraj.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Strona Racławic kończy dziś siedem lat

24 września, to dzień urodzin naszego serwisu internetowego. Tego dnia, w roku 2005, serwis został udostępniony publicznie w Internecie

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Nerwy do samego końca, losy spotkania odmieniły się po zmianie stron

Aż pięć bramek oglądali dziś kibice w meczu Racławii i LZS'u Walce. Walka o końcowy w wynik trwała do ostatniej minuty. Bardzo ciekawie zrobiło się kiedy w 88 minucie podyktowany został rzut karny. Zobacz rację z meczu i 18 zdjęć.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Nasze panie na Kongresie Kobiet w Warszawie

Członkinie Samodzielnego Koła Gospodyń Wiejskich z Racławic Śląskich uczestniczyły na czwartym Kongresie Kobiet w Warszawie.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Historia pomnika "ku pamięci mieszkańców poległych w I wojnie światowej"

Z okazji przypadającej w listopadzie rocznicy 760-lecia Racławic Śląskich rozpoczynamy cykl artykułów historycznych opisujących dzieje i miejsca jeszcze szczegółowo nie zaprezentowane na naszej stronie. Na początek opisujemy pomnik ofiar I wojny światowej. Nie jest znana jego dokładna data budowy, ale powstał zaraz po zakończeniu I wojny światowej. Zawierał informacje o mieszkańcach ówczesnych Racławic, zmarłych w czasie I wojny światowej. Przetrwał do czasów obecnych. Przeczytaj ciekawą historią obelisku znajdującego się dawniej w centrum wsi. Zobacz archiwalne zdjęcia.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

W Racławicach podziękowano za zebrane plony

W tym roku pogoda rolników z Racławic Śląskich oszczędzała. Naszą miejscowość ominęły gwałtowne burze i gradobicia. Nie było też zagrożenia ze strony wylewającej rzeki. Rolnicy pewnie zaliczą zakończone żniwa do udanych.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Wzorowy przykład nieskuteczności

Gdyby w pierwszej połowie nasi piłkarze wykorzystali trzy stuprocentowe sytuacje do zdobycia gola, to wynik byłby inny. Tak w dziecinny sposób straciliśmy trzy punkty i to na swoje życzenie.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Radnych wybierzemy trochę inaczej

Pod koniec sierpnia radni naszej gminy zdecydowali o nowym podziale dla jednomandatowych okręgów wyborczych. Najwięcej zmian czeka mieszkańców Racławic Śląskich, ponieważ będą oni głosowali w dwóch okręgach wyborczych i na przykład mieszkaniec ulicy Prudnickiej nie będzie miał prawa głosu na osobę startującą w okręgu wyborczym obejmującym ulicę Zwycięstwa. Nie będzie też można głosować na dwóch radnych jak to było do tej pory. Zobacz na czym polegają wszystkie zmiany oraz podział okręgów według ulic w naszej miejscowości.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Nasza rzeka znów dała o sobie znać

Wczoraj około godziny 19 poziom wody w Osobłodze w Racławicach Śląskich wynosił 220 centymetrów.

Przeczytaj
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja