Raclawice.Net - Logotyp
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Dziś: sobota, 23 października 2021r.
AutopromocjaObraz
Baner

Węzeł kolejowy z elementami infrastruktury kolejowej

W Racławicach Śląskich stykały się dwie ważne linie kolejowe łączące Legnicę z Katowicami oraz z Racibórz i Głubczyce z Racławicami Śląskimi. W naszej miejscowości wybudowano sporych rozmiarów gmach dworca, wspaniałą wieżę ciśnień, żurawie wodne, lokomotywownię oraz obrotnicę parowozów. Wszystkie te elementy infrastruktury kolejowej zachowały się do dnia dzisiejszego. Historia kolei w Racławicach Śląskich sięga prawie 140 lat wstecz. Kolej to wyróżnik naszej miejscowości.

W sierpniu 1876 roku uroczyście otwarto linie kolejowe z Prudnika do Racławic Śląskich oraz z Głubczyc do Racławic Śląskich. W grudniu tego samego roku ukończono budowę linii kolejowej z Racławic do Kędzierzyna i nasza stacją zyskała rangę ważnej stacji węzłowej położonej blisko granicy państwowej.

Budowa kolei w Racławicach sprawiała wiele problemów. Należało pokonać rozległa dolinę z rzeką Osobłogą oraz usypać wysokie nasypy. W 1875 roku nad rzeką Osobłogą wzniesiono most kamienny. Budowniczy na terenie Racławic wznieśli ponadto kilka małych mostów i wiaduktów.

Obraz: wezel_kolejowy.jpg

Dworzec kolejowy w Racławicach Śląskich i na pierwszym planie szynobus kolei regionalnych

W późniejszych latach systematycznie rozbudowywano racławicki węzeł kolejowy. Wybudowano lokomotywownię, sprowadzono obrotnicę parowozów, a na stacji powstał posterunek pocztowy. W 1905 wybudowano w Racławicach wodociąg doprowadzający wodę z rzeki na teren dworca: wzniesiono wieżę wodną oraz żurawie wodne.

Przed wybuchem II wojny światowej na kolei w Racławicach pracowało ponad 100 mieszkańców tej miejscowości plus osoby dojeżdżające. Z Racławic rozwożona była poczta po najbliższej okolicy, a pod dworcem znajdował się postój taksówek. W budynku stacyjnym czynna była mała kawiarnia. Na górze znajdowały się mieszkania dla urzędników kolejowych.

Obraz: dworzec_pocztowka.jpg

Racławicki dworzec kolejowy na pocztówce z początku XX wieku

W czasie II wojny światowej (w dniach 17-18 marca 1945 roku), w rejonie dworca kolejowego w Racławicach Śląskich trwały krwawe walki. Wiele osób zginęło w tym miejscu w straszliwych męczarniach. Słuchać było głosy rannych dzieci wołających swoje matki oraz jęki żołnierzy umierających od wybuchu granatów.

W maju 1945 roku do Racławic dotarli pierwsi polscy kolejarze. Pod okiem władz radzieckich, mając do dyspozycji karabiny maszynowe, strzegli oni lokalnej kolei. Żołnierze radzieccy spali w tym czasie na strychu dworca. Później do Racławic docierały pierwsze transporty ludności z kresów wschodnich. Wysiadali oni na stronie południowej i zasiedlali miejscowe domy.

Obraz: dworzec_poludnie.jpg

Południowa strona dworca, z której odjeżdżały pociągu do Głubczyc i Raciborza

W ciągu dwóch lat od zakończenia wojny w pełni przywrócono ruch kolejowy w najbliższej okolicy. Wiele osób znalazło zatrudnienie na racławickim dworcu PKP. Przez Racławice przejeżdżały pociągi łączące naszą miejscowość bezpośrednio z: Legnicą, Jelenią Górą, Wałbrzychem, Kłodzkiem, Świdnicą, Dzierżoniowem, Kamieńcem Ząbkowickim, Nysą, Brzegiem, Prudnikiem, Kędzierzynem, Gliwicami, Katowicami, Krakowem, Przemyślem, Lublinem, Zagórzem, Głubczycami, Raciborzem, a nawet z Berlinem.

Od początku XIX wieku racławicki węzeł kolejowy tracił na swoim znaczeniu. Kolejarze są przenoszeni byli do większych stacji, a ruch na linii kolejowej do Raciborza został zawieszony 2 kwietnia 2001 roku.

O pięknych czasach kolei w Racławicach przypominają już tylko zachowane obiekty infrastruktury kolejowej oraz organizowane każdego roku pikniki pt. Koleją po pograniczu polsko-czeskim. Na dwa dni imprezy stacja w Racławicach Śląskich znów tętni życiem. Na południowych peronach można zobaczyć atrakcyjne lokomotywy oraz przejechać się drezynami. Wewnątrz urządzana jest wystawa i prezentacji makiety kolejowej.

Na północnej stronie ruch kolejowy odbywa się planowo, choć wszystkie dalekobieżne relacje pociągów zostały zastąpione pociągami regionalnymi. Dominuje ruch towarowy, głównie składy z kruszywem pochodzącym z dolnośląskich kopalni.


Polecamy -
Baner
KOMUNIKAT -
POTRZEBUJEMY TWOJEJ ZGODY
Zamknij okno

Dostosowujemy stronę do Twoich potrzeb, dlatego możemy zbierać niektóre Twoje dane np. w plikach cookies. Zobacz naszą politykę prywatności oraz politykę Cookies i zapoznaj się z zasadami. Potrzebujemy Twojej zgody do przetwarzania danych. Kliknij przycisk zgadzam się lub zamknij okno, aby udzielić nam tej zgody.

Zgadzam się