Raclawice.Net - Logotyp
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Dziś: sobota, 23 października 2021r.
AutopromocjaObraz
Baner

Szwedzki Słup - Kolumna Szwedzka

Słup Szwedzki to trójboczna kolumna o wysokości 4,5 metra usytuowana na granicy 3 miejscowości: Racławic Śląskich, Laskowic oraz Czeskich Pawłowic. Wybudowana w XVI wieku przez Johann`a Georg`a Gottfried Kotulińskiego jako wotum dziękczynne za ocalenie życia w czasie najazdu wojsk szwedzkich. W 2001 roku za sprawą mieszkańców Racławic Śląskich Słup został odrestaurowany i dziś jest jedną z wielu turystycznych wizytówek naszej miejscowości.

Obraz: szwedzki_slup_caly.jpg

Szwedzki Słup

Budowniczym Słupa Szwedzkiego był Johann Georg Gottfried Kotulinski von Kotulin und Friedberg - właściciel dawnego majątku Dt-Paulowitz (Śląskie Pawłowice w Czechach). W roku 1633 jako graniczną kapliczkę wybudował on kolumnę szwedzką w najwyższym punkcie okolicy (257,9 m.n.p.m.). Było to wotum dziękczynne za ocalenie życia w czasie najazdu wojsk szwedzkich. Posiadłość Kotulińskiego była wtedy wielokrotnie rabowana, a on sam maltretowany.

Dawniej nisze trójbocznej kolumny zawierały obrazy świętej trójcy - jak podaje kronika naszej miejscowości - zaginęły w czasie wojen śląskich (XVIII wiek).

Z okazji festynu "Sobótka 2001", z inicjatywy księży pochodzących z racławickiej parafii: Edwarda i Stanisława Bogaczewicz, powieszono na Słupie pamiątkową tablicę o wymiarach: 70 cm szerokości, 60 cm wysokości, 4 cm grubości. Tablica zawiera informacje o tym, kiedy Szwedzki Słup wybudowano oraz o tym, kiedy go odrestaurowano. Na tablicy można przeczytać napis "Szwedzki Słup" pisany w trzech językach: polskim, czeskim i niemieckim.

Legenda głosi, że wybór miejsca pod kolumnę nie jest przypadkowy. Przypuszczalnie pod zabytkiem został pochowany wysoki rangą szwedzki oficer. Istnieją także przypuszczenia jakoby owe wzgórze było pozostałością po prehistorycznym szańcu lub było dawnym grodziskiem.

Słup Szwedzki znajduje się w miejscu odludnym, a ludzi tam nie spotkamy prawie w cale. Droga od racławickiego kościoła parafialnego do Słupa Szwedzkiego liczy ponad 5 kilometrów. Co więcej - zabytek ten jest praktycznie nieznany - nie tylko w kraju, województwie, czy powiecie, ale w samych Racławicach i niewielu mieszkańców widziało go na własne oczy. Dzięki temu zachowany jest w dobrym stanie.

Słup szwedzki usytuowany jest na okrągłym ponad 2,5 metrowym wzniesieniu o obwodzie 35 metrów. Obwód Szwedzkiego Słupa wynosi 426 centymetrów. Pamiątkowa tablica powieszona jest na wysokości 210 centymetrów licząc od podłoża. Na szczyt grodziska, na którym usytuowany jest słup, prowadzi 8 starych schodków. Z szczytu gordziska rysuje się przepiękna panorama na okoliczne czeskie pola i miejscowości w tym wspomniane wcześniej Czeskie Pawłowice. Dalej doskonale widoczne są Góry Opawskie. Od strony wschodniej wzgórze obrastają brzozy.

Obraz: tablica_szwedzki_slup.jpg

Pamiątkowa tablica

W 2001 roku Szwedzki Słup przeszedł gruntowną renowację. Stało się to za sprawą Państwa Waldemara i Barbary Herla, którzy po ukazaniu się na łamach "Tygodnika Prudnickiego" publikacji "Szwedzki Słup i Grodzisko" doszli do wniosku, że przyszła odpowiednia pora, by zapomnianemu i zniszczonemu przez czas Szwedzkiemu Słupowi nadać nowy blask. Patrząc dziś na Szwedzki Słup jesteśmy pewni, że warto było wtedy ryzykować i wysunąć tak odważną propozycję. Prace remontowe rozpoczęto wiosną 2001 roku. Konserwator Dzieł Sztuki: Lesław Niziński sporządził dokładny opis obiektu i przygotował plan renowacji kolumny. W pracach brało udział wielu mieszkańców Racławic - wszyscy pracowali społecznie. Byli to między innymi: Waldemar Herla, Grzegorz Bogaczewicz, Krzysztof Żelazny, Marek Śliwiński, Tomasz Zalewski, Janusz Krupa. Na dzień 23 czerwca 2001 zaplanowano uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej z okazji odnowienia Szwedzkiego Słupa. Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali przedstawiciele trzech gmin, na granicy których usytuowany jest zabytek: gminę Głogówek reprezentował wiceburmistrz Józef Skiba, gminę Lubrza wójt gminy Anna Jagusiak, stronę czeską Jiři Franc - starosta Osoblahy. Podczas odsłonięcia obecnych było także szereg gości z województwa opolskiego i Republiki Czeskiej.

Obraz: slup.jpg

W 2012 roku przy Szwedzkim Słupie pojawił się domek turystyczny a w nim ławki ułatwiające odpoczynek

Ciekawostką jest fakt, że dawna droga prowadząca do Szwedzkiego Słupa od strony czeskich miejscowości została w czasach socjalistycznych przeorana i w tej chwili dostęp do zabytku od strony południowej jest bardzo utrudniony.

W 2012 roku przy Szwedzkim Słupie pojawił się mały drewniany domek, powstało też miejsce do odpoczynku. Było to możliwe dzięki współpracy racławickiej grupy Odnowa Wsi, Stowarzyszenia Krótkofalowców Pogórza Opawskiego oraz Nadleśnictwa Prudnik. W dalszych planach jest przygotowanie i oznakowanie szlaku pieszego i rowerowego, prowadzącego od dworca kolejowego w Racławicach Śląskich do Szwedzkiego Słupa. Tym samym będzie możliwe uruchomienie szlaku pieszego z Racławic Śląskich do Prudnika (żółty szlak graniczny biegnący przez Trzebinę, Wieszczynę do Prudnika, który funkcjonuje na odcinku Trzebina-Prudnik).


Polecamy -
Baner
KOMUNIKAT -
POTRZEBUJEMY TWOJEJ ZGODY
Zamknij okno

Dostosowujemy stronę do Twoich potrzeb, dlatego możemy zbierać niektóre Twoje dane np. w plikach cookies. Zobacz naszą politykę prywatności oraz politykę Cookies i zapoznaj się z zasadami. Potrzebujemy Twojej zgody do przetwarzania danych. Kliknij przycisk zgadzam się lub zamknij okno, aby udzielić nam tej zgody.

Zgadzam się