Obrotnica parowozów
Obrotnica parowozów, to urządzenie służące do obracania parowozu (w późniejszej erze lokomotyw spalinowych) i kierowania go na określone tory. Racławicka obrotnica znajduje się w pobliżu dawnej lokomotywowni i została sprowadzona do Racławic zakładów H. Proliussa (Zgorzelec) w 1898 roku.
Mimo potężnego bagażu lat obrotnica jest nadal urządzeniem sprawnym. Używana była do obracania małych lokomotyw, głownie lokomotyw obsługujących połączenia pasażerskie na linii kolejowej Racławice-Głubczyce. Zabytek znajduje się na zachodnim krańcu dworca w Racławicach Śląskich, przy dawnej lokomotywowni.

Obrotnica parowozów to jeden ze skarbów racławickiej kolei

Ta tablica dokładnie mówi nam o wieku urządzenia
Obrotnica regularnie była używana prawdopodobnie do połowy lat 90-tych ubiegłego wieku kiedy to ostatni raz między Racławicami, Głubczycami, a Raciborzem kursowały parowozy. Później jeszcze przez kilka lat służyła lokalnemu kolejowemu oddziałowi drogowemu mającemu swoją siedzibę w Racławickiej lokomotywowni. Teraz urządzenie używane jest tylko do pokazowego obracania drezyn w czasie racławickiego pikniku kolejowego.

Korba i mechanizm do zmiany pozycji obrotnicy
Obrotnica z Racławic Śląskich jest jednym z niewielu tego typów urządzeń zachowanych w województwie opolskim. Na innych stacjach, przykładowo w Baborowie, takie cuda techniki rozebrano. Dziś obrotnica w Racławicach, to jeden z największych i najcenniejszych skarbów inżynierii kolejowej w powiecie prudnickim.