Raclawice.Net - Logotyp
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Dziś: poniedziałek, 6 grudnia 2021r.
AutopromocjaObraz
Baner

Obrotnica parowozów

Obrotnica parowozów, to urządzenie służące do obracania parowozu (w późniejszej erze lokomotyw spalinowych) i kierowania go na określone tory. Racławicka obrotnica znajduje się w pobliżu dawnej lokomotywowni i została sprowadzona do Racławic zakładów H. Proliussa (Zgorzelec) w 1898 roku.

Mimo potężnego bagażu lat obrotnica jest nadal urządzeniem sprawnym. Używana była do obracania małych lokomotyw, głownie lokomotyw obsługujących połączenia pasażerskie na linii kolejowej Racławice-Głubczyce. Zabytek znajduje się na zachodnim krańcu dworca w Racławicach Śląskich, przy dawnej lokomotywowni.

Obraz: obrotnica_parowozow.jpg

Obrotnica parowozów to jeden ze skarbów racławickiej kolei

Obraz: obrotnica_parowozow_wiek.jpg

Ta tablica dokładnie mówi nam o wieku urządzenia

Obrotnica regularnie była używana prawdopodobnie do połowy lat 90-tych ubiegłego wieku kiedy to ostatni raz między Racławicami, Głubczycami, a Raciborzem kursowały parowozy. Później jeszcze przez kilka lat służyła lokalnemu kolejowemu oddziałowi drogowemu mającemu swoją siedzibę w Racławickiej lokomotywowni. Teraz urządzenie używane jest tylko do pokazowego obracania drezyn w czasie racławickiego pikniku kolejowego.

Obraz: obrotnica_parowozow_mech.jpg

Korba i mechanizm do zmiany pozycji obrotnicy

Obrotnica z Racławic Śląskich jest jednym z niewielu tego typów urządzeń zachowanych w województwie opolskim. Na innych stacjach, przykładowo w Baborowie, takie cuda techniki rozebrano. Dziś obrotnica w Racławicach, to jeden z największych i najcenniejszych skarbów inżynierii kolejowej w powiecie prudnickim.


Polecamy -
Baner
KOMUNIKAT -
POTRZEBUJEMY TWOJEJ ZGODY
Zamknij okno

Dostosowujemy stronę do Twoich potrzeb, dlatego możemy zbierać niektóre Twoje dane np. w plikach cookies. Zobacz naszą politykę prywatności oraz politykę Cookies i zapoznaj się z zasadami. Potrzebujemy Twojej zgody do przetwarzania danych. Kliknij przycisk zgadzam się lub zamknij okno, aby udzielić nam tej zgody.

Zgadzam się