Racławice Śląskie w Internecie

Obrotnica parowozów

Obrotnica parowozów, to urządzenie służące do obracania parowozu (w późniejszej erze lokomotyw spalinowych) i kierowania go na określone tory. Racławicka obrotnica znajduje się w pobliżu dawnej lokomotywowni i została sprowadzona do Racławic zakładów H. Proliussa (Zgorzelec) w 1898 roku.

Mimo potężnego bagażu lat obrotnica jest nadal urządzeniem sprawnym. Używana była do obracania małych lokomotyw, głownie lokomotyw obsługujących połączenia pasażerskie na linii kolejowej Racławice-Głubczyce. Zabytek znajduje się na zachodnim krańcu dworca w Racławicach Śląskich, przy dawnej lokomotywowni.

Obraz: obrotnica_parowozow.jpg

Obrotnica parowozów to jeden ze skarbów racławickiej kolei

Obraz: obrotnica_parowozow_wiek.jpg

Ta tablica dokładnie mówi nam o wieku urządzenia

Obrotnica regularnie była używana prawdopodobnie do połowy lat 90-tych ubiegłego wieku kiedy to ostatni raz między Racławicami, Głubczycami, a Raciborzem kursowały parowozy. Później jeszcze przez kilka lat służyła lokalnemu kolejowemu oddziałowi drogowemu mającemu swoją siedzibę w Racławickiej lokomotywowni. Teraz urządzenie używane jest tylko do pokazowego obracania drezyn w czasie racławickiego pikniku kolejowego.

Obraz: obrotnica_parowozow_mech.jpg

Korba i mechanizm do zmiany pozycji obrotnicy

Obrotnica z Racławic Śląskich jest jednym z niewielu tego typów urządzeń zachowanych w województwie opolskim. Na innych stacjach, przykładowo w Baborowie, takie cuda techniki rozebrano. Dziś obrotnica w Racławicach, to jeden z największych i najcenniejszych skarbów inżynierii kolejowej w powiecie prudnickim.

Autor: Stanisław Stadnicki.

Polecamy inne cekawe zabytki i miejsca Racławic Śląskich:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2018
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu Raclawice.Net jest zabronione.
Serwis Raclawice.NET jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki