Racławice Śląskie w Internecie

Racławiccy księża

Na tej stronie znajdą Państwo mnóstwo ciekawych informacji o księżach pracujących w Racławicach Śląskich oraz pochodzących z naszej miejscowości.

Poczet proboszczów parafii Racławice Śląskie po II wojnie światowej

  1. Ks. Filip Zając, proboszcz w latach 1945 – 17.08.1951
  2. Ks. Zygmunt Mikluszka, proboszcz w latach 1952 – 20.05.1968
  3. Ks. Józef Bałabuch, proboszcz w latach 15.05.1968 – 02.1969
  4. Ks. Jan Plichta, proboszcz w latach 20.06.1969 – 23.02.1976
  5. Ks. Mieczysław Kleszczyński proboszcz w latach 23.02.1976 – 08.1989
  6. Ks. Jerzy Trinczek 09.1985 – 07.1989
  7. Ks. Kazimierz Świstek, proboszcz w latach 31.07.1989 – 07.1997
  8. Ks. Grzegorz Turczyn, proboszcz w latach 31.07.1997- nadal

Przez pięć dni ks. Mikluszka i Bałabuch pracowali razem. Ks. Trińczek pracował jako wikary. Obecnie proboszcz parafii WNMP w Polskiej Cerekwii.

Księża pochodzący z Racławic Śląskich

Ks. Tadeusz Podkówka

Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1959 roku i został mianowany wikariuszem w parafii Św. Tomasza w Kietrzu. Następnie pracował jako wikariusz w parafiach Narodzenia NMP w Bojkowie, św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich oraz św. Michała Archanioła w Wierzbniku. W roku 1967 został mianowany proboszczem parafii w Wierzbniku.

27 stycznia 1927 roku rozpoczął pracę jako proboszcz w parafii św. Michała Archanioła w Szybowicach, gdzie kapłańską posługę pełnił do 24 sierpnia 2011 roku. Dnia, w którym przeszedł na emeryturę.

W 1983 roku otrzymał honorowy tytuł dziekana.

Ks. Edward Bogaczewicz

Święcenia kapłańskie przyjął 6 maja 1979 roku. Początkowo pracował jako wikariusz w parafiach św. Mikołaja w Kędzierzynie Koźlu, Narodzenia NMP w Głubczycach, Wniebowzięcia NMP w Jamielnicy.

Od 1 października 1993 roku jest proboszczem parafii Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie Koźlu.

Jest członkiem Rady Kapłańskiej przy Radzie Diecezjalnej. Jest dyrektorem rejonowego oddziału Caritas.

W 2011 roku uzyskał tytuł prałata, kapelana Jego Świętobliwości. Posiada honorowy tytuł dziekana i radcy duchowego.

Ks. dr Stanisław Bogaczewicz

Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1982 roku. Pracował jako wikariusz w parafii św. Jakuba i Agnieszki w Nysie oraz parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi w Kędzierzynie Koźlu. Później studiował na studiach specjalistycznych na Uniwersytecie Lubelskim.

Od stycznia 1991 roku do września 1993 roku pracował jako prefekt w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie i Opolu. Następnie przez rok był wykładowcą we wspomnianym Seminarium.

W latach 1994-1999 pracował jako rektor kościoła Świerkle w Czarnowąsach przy parafii Bożego Ciała i św. Norberta. Od 2 sierpnia 1999 roku do chwili obecnej jest proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Prudniku. Pełni funkcję dziekana (od 2003 roku). Od 2012 roku jest dekanalnym duszpasterzem katechetów i animatorów.

Ks. Marian Gerus

W marcu 1983 roku w Niemczech, w okręgu Wuppertal powstała Polska Misja Katolicka obejmująca katolików mówiących po Polsku skupionych w miejscowościach: Wuppertalu, Leverkusen, Remscheid, Solingen i w Dekanatach Altenberg i Wipperfürth. Ks. Gerus pracował tam jako wikariusz w latach 1997-2004. Obecnie ks. Gerus pracuje jako wikariusz w Polskiej Misji Katolickiej w Düsseldorfie, w parafii Matki Bożej Królowej Polonii Zagranicznej.

Ks. dr Maciej Skóra.

Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 2005 roku i został mianowany wikariuszem w parafii Bożego Ciała i św. Norberta w Czarnowąsach. Po roku udał się na studia doktoranckie do Rzymu, gdzie przebywał przez ponad 6 lat. Tam zdał wszystkie egzaminy i w październiku 2012 roku uzyskał tytuł doktora.

Od listopada 2012 roku pracuje w Opolu. Jest prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym.

Ks. mgr Tomasz Wrona

Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 2009 roku i został mianowany wikariuszem w parafii św. Wita, Modesta i Krescencji w Pietrowicach Wielkich, gdzie wcześniej odbywał praktyki. Od dnia 23 sierpnia 2012 roku pełni rolę wikariusza w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Paczkowie.

Ks. mgr Adam Łotocki.

Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 2010 roku i został mianowany wikariuszem w parafii św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe. Po trzech latach przeniósł się do pracy w parafii św. Wawrzyńca w Głuchołazach. Obecnie pracuje jako wikariusz w parafii św. Antoniego w Zdzieszowicach.

Ojciec Benedykt Łukasz Jonak

Po powrocie z nauki w Wielkiej Brytanii w lipcu 2000 roku wstąpił do zakonu Ojców Dominikanów przyjmując imię Benedykt. W 2004 roku po uzyskaniu pozwolenia na wyjazd do Oxfordu ukończył studia teologiczne. Śluby wieczyste złożył 17 września 2006 roku w Oxfordzie.

27 września 2008 roku z rąk biskupa Nothingam otrzymał święcenia kapłańskie. 26 kwietnia 2009 roku w racławickim kościele parafialnym odprawił swoją Mszę prymicyjną. Obecnie kontynuuje naukę w Oxfordzie.

Ponadto z Racławic Śląskich pochodzą:

  • Ojciec Edward Adam Krawczyński (franciszkanin). Obecnie pracuje w sanktuarium św. Józefa w Prudniku Lesie (tym samym, w którym internowany był Kardynał Stefan Wyszyński).
  • ks. Władysław Niemiec,
  • ks. Moskal,
  • ks. Łabiński.

Miejmy nadzieję, że także historia tych księży w niedalekiej przyszłości zostanie zaprezentowana na naszej stronie internetowej.

Siostra Nikodema

Nie możemy zapominać o Barbarze Czernieckiej, siostrze Nikodemie. 19 sierpnia 2006 roku w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie podczas uroczystej Mszy świętej złożyła Bogu Śluby Wieczyste w Zgromadzeniu Sióstr Św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

27 sierpnia 2006 roku w naszej parafii została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Siostry Nikodemy, jej rodziców, chrzestnych i całej wspólnoty parafialnej.

Księża już nieżyjący

Ks. mgr Eugeniusz Dębicki.

Święcenia kapłańskie przyjął 23 kwietnia 1978 roku. Pracował jako wikariusz w parafii Trójcy Świętej w Bytomiu, a później w parafii wniebowzięcia NMP w Niemodlinie. Następnie mianowano go proboszczem i administratorem w parafii św. Wawrzyńcka w Kolnicy.

Od 15 września 1989 roku był proboszczem parafii Matki Bożej w Raciborzu. 18 czerwca 2001 roku uzyskał honorowy tytuł dziekana. Zmarł nagle 13 kwietnia 2013 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2017
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu Raclawice.Net jest zabronione.
Serwis Raclawice.NET jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki