Racławice Śląskie w Internecie

Kalendarium ważnych wydarzeń z historii miejscowości

Najazd Mongołów na Racławice

1241

Wieś zostaje doszczętnie splądrowana przez bandę rabusiów

1248

Biskup z Ołomuńca opisuje w specjalnym dekrecie (dokumencie) zniszczenia wioski wywołane najazdem Mongołów. Dokument zawiera wzmiankę o osiedleniu się przybyszów z Frankonii i Turyngii. Jest to pierwszy dokument potwierdzający istnienie Racławic i tą datę należy uważać za początek dziejów naszej miejscowości

29 listopad 1252

W kronikach odnotowano pierwszą wzmiankę o racławickim kościele

1371

Racławice należą do księstwa krnowskiego i oficjalnie są protestanckie do roku 1622

1524

Racławice otrzymują księgę wieczystą

1595

Jerzy Oppersdorf II otrzymuje patronat nad Racławicami. Ustanawia na proboszcza tutejszej parafii ks. Maliskę.

1622

Na pamiątkę wycofania się szwedzkich wojsk z naszych terenów zostaje wzniesiony Słup Szwedzki

1633

Pierwsze wzmianki w kronice parafialnej dotyczące Cudownego Obrazu Matki Boskiej Racławickiej

1697

Prace rozpoczyna specjalna komisja, której zadaniem jest stwierdzenie, czy ozdrowienia jakie się dokonały za wstawiennictwem Matki Boskiej w cudownym racławickim obrazie są prawdzie.

1701

Włamanie do Kościoła, skardzionych zostaje ogrom wotów, jakie zostały przekazane dla Cudownego Obrazu Matki Boskiej Racławickiej

04 grudzień 1709

Ks. Antoni Scharke podejmuje odważną decyzję o rozbudowie kościoła, który nie mieścił już rzeszy wiernych przybywających do Cudownego Obrazu Matki Boskiej Racławickiej

1758

Wali się stary kościół. Przyczyną był pośpiech w pracach nad jego powiększaniem i niedbałość.

02 czerwiec 1758

Ks. Haucke otrzymuje zgodę na zebranie państwowej (zbieranej w całym kraju) kolekty przeznaczonej na odbudowę kościoła w Racławicach

1772

Wisoną tego roku, gdy już zebrano odpowiednią sumę pieniędzy na materiały rozpoczęto budowę nowego kościoła. Prace trwały przez dwa lata. Brali w niej udział nie tylko mieszkańcy Racławic, ale także wiele osób z okolicznych miejscowości

1787

Uroczyste wyświęcenie nowego Kościoła, którego budowla została ukończona kilka dni wcześniej.

08 grudzień 1789

Zostaje zatwierdzona "Księga Deutch Rosselwitz", w której określono "Prawa i obowiązki" mieszkańców ówczesnych Racławic

15 marzec 1798

Ukończona zostaje budowa Parafialnej Szkoły i Domu Spotkań Religijnych

1849

Trwają prace nad budową linii kolejowych. W okolicy rzeki Osobłogi inżynierowie wznoszą ogromny kamienny wiadukt składających się z arkad, czyli filarów połączonych łukiem.

1875

Uroczyste otwarcie linii kolejowej Prudnik - Racławice - Głubczyce

15 sierpień 1876

Uroczyste otwarcie linii kolejowej Racławice - Kędzierzyn

01 grudzień 1876

Poświęcony zostaje nowy cmentarz. Stary mieszczący się przy kościele od dawna był za mały.

1878

Racławicki kościół otrzymuje nowe organy

1895

Z Goerlitz do Racławic przywieziona zostaje obrotnica parowozów. Jest to urządzenie służące do kierowania parowozów na wybrane tory. Obrotnica zachowuje swoją pełną funkcjonalność do czasów obecnych

1898

Powołane zostaje Bractwo sióstr św Teresy, które zajmowało się porządkami i przyozdabianiem kościoła.

1901

Racławice nawiedza największa powódź w historii. Kronika wspomina domy zalane aż po dach. Pod napływem Osobłogi zniszczeniu ulega kamienny most kolejowy. Woda zmywa jego filary. Przerywa to ruch pociągów na 2 lata do czasu budowy nowego mostu.

lipiec 1903

Racławice przypominają wielki plac budowy. Trwa naprawa zniszczeń popowodziowych. W okolicy rzeki Osobłogi ukończona zostaje budowa nowego mostu klejowego. Jest to kratownicowy, stalowy most o długości 131 metrów wsparty na dwóch potężnych filarach. W tym samym czasie zakończona zostaje budowa systemu pomp doprowadzających wodę z rzeki na teren dworca kolejowego. Wzniesiona zostaje wieża ciśnień oraz żurawie wodne.

1905

Ks. Schubert porządkuje i zabezpiecza kościelne archiwum

1937

Wojsko radzieckie wchodzi do Racławic. Większość mieszkańców w ostatniej chwili ucieka w kierunku zachodnim. Wiele osób ginie w okolicy rzeki Osobłogi oraz dworca kolejowego.

17 marzec 1945

Do Racławic przybywają pierwsi przesiedleńcy. Są to osoby pochodzące głównie z terenów "zabużańskich", gdzie mają swoje korzenie w województwach lwowskim, stanisławowskim, wołyńskim i tarnopolskim. Przybywają oni transportami kolejowymi linią kolejową od strony Raciborza. Swój dobytek wyładowują na południowej rampie kolejowej dworca w Racławicach

lipiec 1945

Założony zostaje klub sportowy LZS Racławia Racławice Śląskie

1946

Ostatnie osoby narodowości niemieckiej, które zmuszone były do wyjazdu opuszczają Racławice

27 lipiec 1946

Obywa się pierwszy Odpust w Racławicaach Śląskich z okazji WNMP już w obecności Cudownego Obrazu Matki Boskiej Buszczeckiej

15 sierpień 1946

Działalność rozpoczyna Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) w Racławicach Śląskich.

23 styczeń 1947

Uruchomiona zostaje Szkoła Podstawowa

01 wrzesień 1949

Zostaje uruchomione kino

1955

Rozpoczęcie prac nad budową nowej szkoły

1959

Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego i uroczysta inauguracja nowego obiektu szkoły

01 wrzesień 1961

Zostaje powołana RSP (Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna). Każdy z mieszkańców mógł przystąpić do spółdzielni, ale musiał także oddać do niej własne pole.

1972

Zorganizowane zostały Gminne Dożynki

1975

Wojewódzkie Dożynki w Racławicach Śląskich. Główne obchody odbywały się w szkole. Z tej okazji boisko gliniane zyskało asfaltową nawierzchnię, a na ulicy Zwycięstwa pojawiły się chodniki. W pracach przygotowawczych aktywnie udział brali uczniowie racławickiej szkoły.

wrzesień 1977

Zorganizowane zostały Gminne Dożynki

1991

"Wielka Woda" zalewa znaczną część Racławic. Na szczęście nikt nie ginie, ale straty materialne są bardzo duże. Przez kilka dni nie kursują żadne pociągi. Później z powodu uszkodzeń torów w okolicy Twardawy przez kilka miesięcy nie przejedna jest linia kolejowa w kierunku Kędzierzyna. Pociągi dalekobieżne kursują przez Głubczyce.

lipiec 1997

Otwarto i poświęcono Ośrodek Rehabilitacji i Opieki Psychiatrycznej

27 listopad 1997

Strażacy z racławickiej OSP otrzymują sztandar

1998

Działalność rozpoczyna racławicka grupa "Odnowa Wsi".

1998

Uchwałą Rady Miejskiej Głogówka powstaje Zespół Szkół w Racławicach Śląskich, w którym mieszczą się Szkoła Podstawowa i Gimnazium.

12 luty 1999

Zawieszone zostają przewozy pasażerskie na linii kolejowej Racławice Śląskie - Głubczyce - Racibórz. Ostatni pociąg odjeżdża w kierunku Raciborza z Racławic w niedzielę 2 kwietnia.

03 kwiecień 2000

Ma miejsce wielki festyn "Sobótka 2001". Spotykają się na nim władze i mieszkańcy okolic Racławic i Głogówka. Także ludność czeska oraz liczni goście z całego województwa opolskiego.

23 czerwiec 2001

Zostaje odsłonięta tablica pamiątkowa na Szwedzkim Słupie. Obiekt przechodzi gruntowną renowację.

23 czerwiec 2001

W Racławicach Śląskich odbywają się "Dożynki Powiatowe"

04 wrzesień 2004

Wylewa rzeka Osobłoga. Woda sięga górnej częsci wałów, ale nie przedostaje się do środka miejscowości

marzec 2005

Historyczny awans Racłavi do Ligi Okręgowej i pierwszy mecz tych rozgrywek z LZS Goświnowicami wygrany na własnym boisku 1:0. Obchody 60-lecia klubu.

sierpień 2006

Z początkiem września po 3 dniowych opadach wylewa Osobłoga zalewając ulice Konopnicką, Głubczycką, Ogrodową, Kolonialną oraz Wodną. Woda rozlewa się na ogromnym obszarze. Zalane są pola, gospodarstwa, ulice. Nie brak opinii, że wody jest tyle samo, co podczas powodzi z 1997 roku. Z Racławic na żywo nadaje telewizja TVN24

wrzesień 2007

W dniach 6 i 7 września odbywał się w Racławicach międzynarodowy piknik kolejarski pt. "Koleją po pograniczu polsko-czeskim". Główną atrakcją był przyjazd czynnego parowozu TKp Śląsk 4422, który jako pierwszy pociąg od 8 lat wjechał na Wielki Kratownicowy Most. Około 7 tysięcy osób zjawiło się tego dnia na odnowionym przez mieszkańców dworcu. Nie zabrakło przejażdżek drezynami, konkursów, wykładów i pikniku.

06 wrzesień 2008

Podczas sesji Rady Miasta Głogówek Radni stosunkiem głosów 0 za, 11 wstrzymujących się, 4 przeciw sprzeciwili się uchwale nadającej Racławicom Śląskim dodatkową nazwę w języku niemieckim Deutsch Rasselwitz. Spotkało się to z bardzo dużym zadowoleniem mieszkańców.

29 wrzesień 2008

Podczas zebrania wiejskiego mieszkańcy uchwalili herb i pieczęć Racławic Śląskich. Herb przedstawia ostrze kosy oraz lemiesz pługa. Na podstawie wzoru herbu utworzono wzór pieczęci.

16 wrzesień 2009

Z inicjatywy racławickiej grupy Odnowa Wsi i członków Stowarzyszenia Krótkofalowców Pogórza Opawskiego zorganizowana zostaje pierwsza "Racławicka Pętla Przygraniczna". Impreza, podczas której miłośnicy pieszych wędrówek pokonują wyznaczone trasy i spotykają się na mecie - przy Szwedzkim Słupie. Tam wręczane są okazjonalne certyfikaty.

25 czerwiec 2011

Racławicka szkoła obchodzi swój jubileusz 50-lecia. Z tej okazji zorganizowano uroczysty Zjazd Absolwentów. Swoją starą szkołę ponownie odwiedziło kilkaset osób, byłych uczniów, co ciekawe przybyłych głównie z dalszych rejonów kraju oraz zza granicy.

24 wrzesień 2011

W Racławicach Śląskich powołano nowe stowarzyszenie, którego zadaniem ma być szeroko pojęta działalność związana z kolejnictwem i organizacją w Racławicach Śląskich pikników kolejarskich. Prezesem Stowarzyszenia wybrano Tadeusza Wronę.

30 listopad 2011

Do publicznej wiadomości podano informację o przyznaniu dla Racławic Śląskich organizacji Dożynek Wojewódzkich. Zaplanowano je na dzień 8 września 2013 roku.

styczeń 2013

W Racławicach Śląskich odbywają się Dożynki Wojewódzkie. Cała miejscowość jest pięknie przystrojona przez mieszkańców. Do Racławic przyjeżdża kilka tysięcy gości.

08 wrzesień 2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2018
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu Raclawice.Net jest zabronione.
Serwis Raclawice.NET jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki