Raclawice.Net - Logotyp
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Dziś: poniedziałek, 6 grudnia 2021r.

Rzeka Osobłoga

Długość rzeki wynosi 65,5 km, a powierzchnia zlewni 993 kilometry kwadratowe (z czego w Polsce 745). Rzeka opływa Racławice Śląskie od południa. Nasze sołectwo jest pierwszym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, przez które przepływa Osobłoga.

Osobłoga w Racławicach Śląskich

Rzeka Osobłoga w Racławicach Śląskich.

Rzeka ma źródło w Czechach na zboczu góry Kutný vrch niedaleko wsi Heřmanovice. Aby dojść do źródła rzeki trzeba kierować się zielonym szlakiem turystycznym z miejscowości Heřmanovice do wsi Komora. Źródło rzeki znajduje się około 2,2km od szlakowskazu położnego w Heřmanovicach. Źródło jest dobrze oznaczone. Przygotowano tam ławki dla turystów oraz miejsce do czerpania wody.

Osobłoga uchodzi do Odry w miejscowości Krapkowice. Do rzeki Osobłogi dopływa kilkanaście mniejszych, głównie górskich potoków (przede wszystkim na terenie Czech).

Najważniejszym miejscem na rzece w Racławicach Śląskich jest kaskada wodna położona w pobliżu mostu kolejowego Kolejki Głubczyckiej. Na terenie Racławic Śląskich istnieją do dziś, choć ich przeznaczenie jest inne, trzy młyny. Rzekę przecina kilka mostów drogowych z czego najważniejszy jest most na drodze wojewódzkiej 417.

Źródło rzeki Osobłogi (z lewej)

Źródło rzeki Osobłogi (z lewej)


Polecamy -
Baner
KOMUNIKAT -
POTRZEBUJEMY TWOJEJ ZGODY
Zamknij okno

Dostosowujemy stronę do Twoich potrzeb, dlatego możemy zbierać niektóre Twoje dane np. w plikach cookies. Zobacz naszą politykę prywatności oraz politykę Cookies i zapoznaj się z zasadami. Potrzebujemy Twojej zgody do przetwarzania danych. Kliknij przycisk zgadzam się lub zamknij okno, aby udzielić nam tej zgody.

Zgadzam się