Raclawice.Net - Logotyp
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Dziś: poniedziałek, 6 grudnia 2021r.
AutopromocjaObraz
Baner

Książki i wydawnictwa o Racławicach Śląskich

W tym artykule prezentujemy informacje o ciekawych książkach dotyczących Racławic Śląskich. Sprawdź, które z nich kupisz przez Internet w naszym sklepie. Lista dostępnych wydawnictw znajduje się na stronie sklepu: InspiracjeSklep.pl

Matka Boska Buszczecka na racławickim tronie.

Dzieje parafii oraz kult maryjny w Racławicach Śląskich i Buszczu.

Obraz: matkabuszczecka.jpg

Okładka książki

Na 72 stronach opisana została pełna historia racławickiej parafii: od czasów najdawniejszych do lipca 2015 roku. Dodatkowo czytelnik znajdzie historię Buszcza i opis przywiezienia do Racławic Śląskich łaskami słynącego obrazu Matki Bożej. Obraz ten znajdował się na Kresach Wschodnich we wsi Buszcze do 1945 roku. Po spaleniu świątyni przez banderowców malowidło zostało uratowane. To, jak tego dokonano może stanowić świetny materiał na scenariusz filmowy.

Książka wydana na bardzo dobrej jakości papierze kredowym w pełnym kolorze. Zawiera mnóstwo nigdzie wcześniej nie publikowanych fotografii.

Stron: 72 (+4 okładka). Autor: Stanisław Stadnicki. Format: B5. Papier: kredowy. Wydawca: Parafia Rzymskokatolicka WNMP w Racławicach Śląskich. Do kupienia w naszym sklepie internetowym.

Uwaga! Na stanie sklepu już tylko ostatnie sztuki


Od Dniestru do Racławii

Historia sportu w Racławicach Śląskich

Obraz: oddniestru.jpg

Okładka przód

Obraz: oddniestru2.jpg

Okładka tył

Książka opisuje historię sportu w Racławicach Śląskich od roku 1945 dok roku wydania, czyli jesieni 2014. Zawiera opis sportowców, działaczy i sympatyków sportu działających w Racławicach Śląskich. Zawiera komplet tabel z wszystkich sezonów piłkarskich, a także opis wielu innych dyscyplin sportowych jak: koszykówka, futsal, kometka, lekka atletyka, siatkówka, tenis stołowy. Dodatkowo opisane rozgrywki Igrzysk organizowane przez kilkadziesiąt lat, w których udział brały osoby/sportowcy związane z rolnictwem. Sporą część zajmuje opis historii sportu szkolnego.

Całość wieńczy mnóstwo nigdzie wcześniej niepublikowanych zdjęć, dyplomów, grafik. W publikacji nie mogło zabraknąć także sylwetek Państwa Wandy i Bronisława Kielańskich, osób bez których dzisiejszy racławicki sport nie byłby tak bogaty w sukcesy i nie wychowałby tylu znanych sportowców.

Stron 200, wydawca: Starostwo Powiatowe w Prudniku. Autorzy: Kazimierz Bodaszewski i Stanisław Stadnicki. Format: B5.

Książka rozdawana za darmo w ramach projektu UE. Obecnie praktycznie nie do zdobycia.

Koleją po pograniczu polsko-czeskim - nowa edycja

Obraz: kpp.jpg

Okładka

W 2014 roku została wydana uaktualniona edycja książeczki opisującej historię organizacji w Racławicach Śląskich pikników kolejowych. W publikacji znalazła się także rozbudowana historia kolei w Racławicach Śląskich autorstwa Piotra Kopczyka. Teksty dotyczące pikniku przygotował Stanisław Stadnicki. Publikacja była rozdawana bezpłatnie w czasie pikniku kolejowego w czerwcu 2014 roku.

Ta nasza młodość – złoty jubileusz szkoły w Racławicach Śląskich

Obraz: szkola.jpg

Okładka

Książka została wydana we wrześniu 2011 roku z okazji jubileuszu 50-lecia nowej szkoły w Racławicach Śląskich. Otrzymał ją każdy absolwent uczestniczący w uroczystym Zjeździe zorganizowanym 24 września 2011 roku.

Książka zawiera spisaną historię szkolnictwa w Racławicach Śląskich, wspomnienia nauczycieli, kalendarium szkolnych wydarzeń, listę wszystkich absolwentów oraz bogaty materiał fotograficzny (około 60 zdjęć, z czego większość nigdzie wcześniej nie prezentowanych). Całość uzupełniają anegdoty szkolne.

Książka obecnie nie do zdobycia.

Koleją po pograniczu polsko-czeskim

Obraz: koleja.jpg

Okładka

Publikacja wydana w ramach pierwszego pikniku kolejowego w Racławicach Śląskich (rok 2008). Stanisław Stadnicki wspomina przygotowania do imprezy i opisuje trud kilkunastu osób włożony w przywrócenie do życia zapomnianego dworca.

W książce można znaleźć historię kolejnictwa w Racławicach Śląskich oraz bogaty materiał zdjęciowy.

Książka obecnie nie do zdobycia.

Deutsch Rasselwitz

Obraz: dt.jpg

Okładka

W 2003 roku w Niemczech została wydana książka pt. „Deutsch Rasselwitz”. Jej autorem jest Johannes Preisner, były mieszkaniec jednej z wsi gminy Głogówek. Publikacja wydana jedynie w języku niemieckim jest w tej chwili najlepszym źródłem historycznym dotyczącym naszej miejscowości. Niestety praktycznie niedostępna w Polsce.

Znajdziemy w niej zarys dziejów Racławic Śląskich od czasów powstania, przez czasy niemieckie, do roku 1945 roku i wysiedlenia ludności autochtonicznej. Autor sporo miejsca poświęca historii parafii oraz rozwojowi lokalnego rolnictwa. Materiał uzupełnia kilkanaście rycin i starych fotografii.

Książka nie do zdobycia w Polsce.


Polecamy -
Baner
KOMUNIKAT -
POTRZEBUJEMY TWOJEJ ZGODY
Zamknij okno

Dostosowujemy stronę do Twoich potrzeb, dlatego możemy zbierać niektóre Twoje dane np. w plikach cookies. Zobacz naszą politykę prywatności oraz politykę Cookies i zapoznaj się z zasadami. Potrzebujemy Twojej zgody do przetwarzania danych. Kliknij przycisk zgadzam się lub zamknij okno, aby udzielić nam tej zgody.

Zgadzam się